«Територія успіху» у Кропивницькому – потужна спільнота допомоги переселенцям
Небайдужість, взаємопідтримка, розвиток – так можна охарактеризувати роботу громадської організації «Територія успіху» у Кропивницькому. Від самого початку повномасштабного вторгнення організація зосередилася на підтримці внутрішньо переміщених осіб. Кіровоградщина прихистила близько 90 тисяч людей, які тікали з охоплених війною регіонів. Нині в область продовжують прямувати евакуаційні потяги з Донеччини. Тож переселенців додається.
«Територія успіху» є одним з найпотужніших волонтерських хабів в регіоні, який допомагає вимушеним переселенцям. Робота ведеться за декількома напрямками. По-перше, це матеріальна допомога, а по-друге – підтримка, спрямована на інтеграцію нових мешканців у життя громад, що їх прихистила.
Від захисту прав до захисту життя людей
Громадську організацію «Територія успіху» створили у Кропивницькому ще у 2008 році. Тоді ГО діяла як правозахисна спілка, спрямована на утвердження принципів демократії, верховенства права та дотримання прав людини. Очолює організацію Інга Дуднік. Нині вона змогла об’єднати спільною ціллю десятки людей, більшість з яких – переселенці. Звернувшись до організації по допомогу для себе, люди приєднуються до лав волонтерів і починають допомагати іншим, таким як вони самі. Представники громадської організації «Територія успіху» стали працювати з внутрішньо переміщеними особами ще після першого вторгнення росії в Україну у 2014 році.
«До Кропивницького почали прибувати переселенці, які потребували правової підтримки. Ми надавали їм юридичні консультації з питань трудових стосунків, сімейного права, пенсійного забезпечення, прав власності на нерухоме майно, що залишилося на окупованій території тощо. Також надавали гуманітарну допомогу одягом, побутовими речами та їжею. Крім того, майже одразу ми замислилися над тим, що людям потрібно допомогти стати фінансово спроможними», – розповіла Інга Дуднік.
Тоді, за підтримки Міжнародної організації з міграції, понад 70 людей з-поміж ВПО пройшли професійне перенавчання, бізнес-тренінги та отримали обладнання для започаткування власної справи.
Велика війна, великі виклики
«Передчуття великої війни було, але ніхто не знав, коли це станеться. 24 лютого вранці команда нашої організації зібралася в офісі. Всі без вагань вирішили, що маємо щось робити. Перед усім подбали про документи, в яких були списки активних людей та наших партнерів. Зібрали їх і вивезли в надійне місце, бо не можна було допустити, щоб вони потрапили до ворога. Майже одразу обрали для себе направлення нашої діяльності – влаштування та допомога переселенцям, які масово прибували на Кіровоградщину та безпосередньо у Кропивницький», – зазначила виконавча директорка ГО «Територія успіху» Інга Дуднік.
У соцмережах розмістили оголошення про те, що допоможуть з розміщенням людей, які прямують через Кропивницький до західних областей. Пані Інга згадує, що в ті дні були тисячі дзвінків. Навіть телефон не витримував такого навантаження, втім команда організації продовжувала працювати. Транзитних переселенців розселяли по приватних квартирах, по церквах, по громадських центрах.
«В той час ми трохи підмінили місцеву владу, яка була не в змозі впоратися з таким навантаженням. В перші тижні війни ми допомогли тисячам переселенцям знайти тимчасовий прихисток, перепочити, оговтатись від пережитого та спланувати подальші дії. Хтось з них прямував далі, а хтось залишався у Кропивницькому», – розказала Інга Дуднік.
Саме тоді в організації вирішили відкрити на базі «Території успіху» гуманітарний центр з такою ж назвою. На той час в команді працювало всього п’ятеро волонтерів. Утім невдовзі штат добровільних помічників поповнився. Працювати в центр прийшли актори місцевого театру, журналісти, бібліотечні та музейні робітники.
«Одразу до благодійної справи підключилися мої колежанки з різних регіонів України та міжнародні організації, з якими ми працювали до великої війни. Купували та надсилали нам необхідні товари або перераховували гроші, на які ми самі купували все необхідне для переселенців. З 11 березня наш Гуманітарний центр почав видавати людям продуктові набори, одяг, взуття, засоби гігієни, підгузки, дитяче харчування», – перелічила пані Інга.
Деякі люди, які зверталися по гуманітарну допомогу, почали просилися на роботу до центру. Переселенці розуміли, що це безоплатно, але були згодні стати волонтерами, аби тільки не сидіти вдома та бути корисними. Завдяки добровільним помічникам Гуманітарний центр в певні місяці налічував до 150 людей, з яких 90% – це вихідці з зони бойових дій.
«Як почуваються в Кропивницькому внутрішньо переміщені особи?»
Минув рік великої війни, але роботи у Гуманітарному центру «Територія успіху» не поменшало. Крім вирішення першочергових потреб переселенців, які продовжують прибувати на Кіровоградщину, волонтерам доводиться розв’язувати безліч інших питань. Так започаткували проєкт «Як почуваються в Кропивницькому внутрішньо переміщені особи?». Його реалізують за декількома напрямками. Один з них – робота з органами місцевої влади, які надають соціальні послуги внутрішньо переміщеним особам. Це й отримання довідок ВПО, поновлення виплат, оформлення соціального статусу тощо. Інга Дуднік підкреслює, що в цих питаннях необхідно мати зворотний зв’язок з отримувачами послуг. Тобто діяти за принципом «не робить для нас без нас».
Не менш важливим напрямком є соціалізація нових мешканців в громади. Як дітям, так і дорослим не вистачає «живого» спілкування. Малечу запрошують на різноманітні заходи, підліткам влаштовують змагання з настільних ігор. Дорослі із задоволенням збираються на заняття психологічного театру, кавові посиденьки, грають у трансформаційну гру «Ліла Чакра».
«На цих зустрічах важливим є те, що люди спілкуються не на тему своєї вразливості, не зациклюються на проблемах, а навпаки – об’єднуються за інтересами, дізнаються чогось нового, у неформальній обстановці знайомляться один з одним. Так вони скоріше адаптуються до нових умов та знаходять можливість реалізувати себе, адже багатьом з них вже нікуди повертатись», – зауважила Інга Дуднік.
Також дуже затребуваним напрямком є надання юридичних консультацій. У людей виникає безліч правових питань – від поновлення виплат пенсій та аліментів до оформлення заяв на компенсацію за пошкоджене або зруйноване майно.
За понад рік роботи Центр залучив до співдії партнерів зі служби зайнятості, гуманітарних місії, безоплатної правової допомоги, патрульної поліції, громадських організації та волонтерських ініціатив. Все задля того, щоб надати всебічну допомогу вимушеним переселенцям.
Фото: Інга Дуднік, ГО «Територія успіху»
Світлана Денисенко
Матеріал підготовлено ГО “Антикризовий медіа-центр” в межах проєкту “Сприяння евакуації населення з територій ведення активних бойових дій шляхом висвітлення теми соціальної інтеграції ВПО до життя в цільових приймаючих громадах України” за підтримки програми «Стійкість», яка упроваджується Фондом Східна Європа у консорціумі неурядових організацій на чолі з ERIM (Франція) у партнерстві з Фундацією домів з прав людини, Домом прав людини – Тбілісі, Чорноморським фондом регіонального співробітництва та коштом Європейського Союзу.
Думки, викладені у цьому матеріалі, не обов’язково відображають позицію організацій-партнерів консорціуму та Європейського Союзу.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!