Трудова дисципліна: права та обов’язки працівників та роботодавців

Сукупність нормативно-правових актів, які регулюють трудові відносини між роботодавцем та працівником, називається трудовою дисципліною. З одного боку, це вимагає сумлінного виконання працівниками своїх трудових обов’язків, а з іншого, від роботодавців – створення  нормальних і безпечних умов праці.

Посадові та робочі інструкції

Трудова дисципліна як правила та норми поведінки працівників закріплена у Кодексі законів про працю України. За порушення цих встановлених правил законом передбачена певна дисциплінарна відповідальність. Але перед тим, як мова піде про догани та інші заходи впливу, потрібно визначитися із тим, що саме входить до поняття про дисципліну та до яких саме документів можуть апелювати у разі спірних моментів обидві сторони.

Отже, при прийомі на роботу роботодавець має ознайомити працівника з  його посадовими або робочими інструкціями, правилами внутрішнього трудового розпорядку та колективним договором.

Дотримання трудової дисципліни передбачає, що працівники будуть чесно і сумлінно працювати, своєчасно виконувати розпорядження керівника або роботодавця, дотримуватися технологічної дисципліни, вимог щодо охорони праці, дбайливо ставитися до майна підприємства тощо.

Завдання, обов’язки, права та відповідальність працівника закріплюються у посадових або робочих інструкціях.

Колективний договір та угода

Трудові, соціально-економічні відносини, інтереси працівників та роботодавців регулюються колективним договором або угодою. Цим документом закріплюються:

  • зміни в організації виробництва і праці;
  • забезпечення продуктивної роботи;
  • норми та оплати праці, її розмір, премії, доплати та надбавки;
  • встановлення гарантій, компенсацій та пільг;
  • право трудового колективу брати участь у формуванні, розподілі і використанні прибутку підприємства;
  • режим роботи, тривалість робочого часу і відпочинку;
  • умов і охорони праці та інше.

Правила внутрішнього трудового розпорядку

Трудовий розпорядок на підприємствах, в установах або організаціях визначається правилами внутрішнього трудового розпорядку. Вони затверджуються колективами за поданням роботодавця і уповноваженими представниками профспілок.

Цей документ, зазвичай, представляє собою типові правила та норми, які  розробляються відповідно до Кодексу законів про працю та інших нормативно-правових актів, що регулюють трудові відносини між роботодавцем і працівником.

Заохочення за працю та дисциплінарні стягнення за порушення

Глава про трудову дисципліну Кодексу законів про працю містить не лише положення про відповідальність за порушення правил поведінки, а й про заохочення сумлінних працівників. Отже, ті, хто успішно виконує свої трудові обов’язки, можуть бути нагородженими грамотами та іншими відзнаками. Відповідні заохочення оголошуються наказом і заносяться до трудових книжок.

За порушення трудової дисципліни може виноситися догана або такого працівника звільняють. До застосування будь-якого стягнення роботодавець має затребувати від порушника письмових пояснень. При обранні виду стягнення враховується як ступінь тяжкості проступку і заподіяна від нього шкода, так і обставини, за яких його було вчинено. Поки діє догана, робітник не має права на заохочення.

Ірина Мартинова, «Донеччина. ЗмІнИ»


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!

Цей сайт використовує cookies