Декілька тисяч переселенців з Луганської області, які вимушені були бігти з охопленого війною регіону, знайшли прихисток на Івано-Франківщині. Більшість з них виїжджала евакуаційним транспортом, прихопивши з собою обмаль речей. Розгублені та налякані, в атмосфері повної невизначеності, люди потребували підтримки, причому не лише матеріальної.
Таку підтримку вихідцям з Луганщини надають гуманітарні штаби, які за ініціативою Луганської обласної військової адміністрації впродовж літа-осені минулого року запрацювали у всіх областях України. Роботу кожного такого штабу забезпечує одна з місцевих адміністрацій, що також евакуювалася з тимчасово окупованої Луганської області.
Частинка Луганщини на Прикарпатті
Торік у серпні в Івано-Франківську відкрили Координаційний центр для внутрішньо переміщених осіб з Луганської області. Його роботу забезпечує Сєвєродонецька районна військова адміністрація спільно з Новопсковською сільською радою у співпраці з місцевою владою.
Людмила разом з чоловіком та двома доньками виїхала на Прикарпаття з Сєвєродонецька, коли там вже все палало. Дивом вижили під постійними обстрілами, потім була складна евакуація. В Івано-Франківськ приїхали, тому що раніше сюди перебралися їхні знайомі.
«Було дуже складно облаштуватись у незнайомому місті. Велика проблема – знайти квартиру, бо занадто багато людей поприїжджало. Попервах ми десь місяць прожили в квартирі, яку винаймали знайомі. Як кажуть, хоч не пишно, але затишно. Зрештою підшукали собі окреме житло. Однак, це не вирішило багатьох наших проблем. Тож коли дізналися, що в місті відкрився наш сєвєродонецький хаб, то одразу прийшли туди. Це насправді втішило нас – ми зрозуміли, що ми не покинуті, що наша місцева влада тут, на місці, і нами опікується», – розповіла Людмила.
Люди часто приходять в Координаційний центр зовсім не по допомогу, а просто поспілкуватись між собою, дізнатися новини з дому, позгадувати минуле мирне життя та поміркувати над майбутнім. Кажуть, що тут створено таку атмосферу, що кожен почувається, як вдома.
«Згуртувати людей, які вимушено покинули рідну Луганщину та опинилися за кілька сотень кілометрів від своїх домівок, забезпечити їх найнеобхіднішим, а також допомогти адаптуватись до життя на новому місці – заради таких цілей працює наш центр для внутрішньо переміщених осіб з Луганської області», – розповів заступник Сєвєродонецької райдержадміністрації Євген Жданов, який координує роботу гуманітарного штабу у Франківську.
Приміщення для Координаційного центру надали в Івано-Франківській міській раді. Міжнародна організація з питань міграції та ПРООН профінансували ремонт та закупівлю обладнання. Під час ремонтних робіт замінили проводку, освітлення, вікна, двері, підлогу, встановили систему опалення. Тепер у центрі комфортно і співробітникам, і переселенцям з Луганщини. Є навіть дитячий куточок.
Допомагають кожному
Нині в Координаційному центрі для внутрішньо переміщених осіб з Луганської області, що працює в Івано-Франківську, зареєстровано близько 2,5 тисяч осіб. Під час реєстрації співробітники хабу дізнаються про потреби кожної родини та намагаються допомогти. Найрозповсюджена допомога – надання гуманітарних наборів, в яких є крупи, макарони, олія, борошно, цукор, консерви тощо.
Впоратися з такими обсягами роботи непросто. Невеликій команді хабу доводиться приймати тони вантажу, за необхідністю сортувати та пакувати. Коли надходить допомога, співробітники працюють до пізнього вечора та у вихідні, щоб якомога швидше все підготувати та запросити переселенців з Луганщини на видачу.
«Ми залучаємо міжнародні та вітчизняні благодійні фонди, які надсилають нам гуманітарну допомогу. До нас надходять як харчові продукти, так і засоби гігієни. Зазвичай їх вистачає, щоб видати кожній людині, яка в нас зареєструвалася, незалежно від віку та статусу. Однак, іноді донори визначають цільові групи для надання допомоги. Наприклад, це можуть бути родини з дітьми до трьох років, люди з інвалідністю тощо. У такому випадку працівники центру заздалегідь формують списки отримувачів допомоги відповідних категорій», – пояснив Євген Жданов.
Інтеграція в новій громаді
Люди, які виїхали з охоплених війною регіонів, стикаються із багатьма викликами. Окрім щоденного виживання, їм необхідно адаптуватися в іншому місті, знайти роботу, влаштувати дітей у навчальні заклади та й просто впоратися зі своїм емоційним станом. За такими напрямками теж працює Координаційний центр в Івано-Франківську.
Щовівторка юридичну допомогу вихідцям з Луганщини надають адвокати БФ «Право на захист». Спектр питань різний, та найчастіше людей цікавить порядок призначення та виплата пенсій, а також компенсація за зруйноване внаслідок бойових дій житло. У разі необхідності внутрішньо переміщені особи можуть отримати безплатний юридичний супровід справи в державних установах та представництво в суді.
Щосереди та щочетверга тут приймають сімейні лікарі з Луганщини – Гусейн Махаррамов та Марія Пазиняк. Крім огляду і медичних консультацій, лікарі виписують препарати за програмою «Доступні ліки» та видають направлення до вузькопрофільних спеціалістів.
Щочетверга і щоп’ятниці у Координаційному центрі приймає фахівчиня Луганської обласної служби зайнятості. Вона консультує щодо отримання чи поновлення статусу безробітного та виплат допомоги по безробіттю, надання роботодавцям компенсації витрат на оплату праці за працевлаштування ВПО тощо.
Також впродовж тижня, з вівторка по суботу, консультації з різних питань відвідувачам центру надають його співробітники – працівники Сєвєродонецької районної державної адміністрації.
Крім можливостей отримати гуманітарну допомогу безпосередньо у центрі, вимушених переселенців з Луганщини намагаються адаптувати до життя на новому місці. Їх запрошують до участі у різноманітних заходах в Івано-Франківську: творчих заняттях для дітей, профорієнтаційній і волонтерській роботі тощо.
Вихідними у Координаційному центрі влаштовують творчі майстерки для дітей. Часті гості тут ментори мобільної команди проєкту «СпівДія заради дітей». Арттерапевтичні заняття є не тільки формою розвитку творчих здібностей дітей, а й психологічною терапією, що надзвичайно важливо в умовах сьогодення. Адже позитивні дитячі емоції – неоціненні.
Координаційний центр для внутрішньо переміщених осіб з Луганської області працює з вівторка до суботи з 10:00 до 15:00 за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. В’ячеслава Чорновола, б. 128 (стадіон «Рух»).
Телефон для довідок: 099-016-17-24.
Телеграм-канал: https://t.me/LgvIF
Джерело фото: Сєвєродонецька районна державна адміністрація
Читайте також Соціальні виплати: кому потрібно звернутися до органів соцзахисту, щоб продовжити отримання допомоги
Світлана Денисенко
Матеріал підготовлено ГО “Антикризовий медіа-центр” в межах проєкту “Сприяння евакуації населення з територій ведення активних бойових дій шляхом висвітлення теми соціальної інтеграції ВПО до життя в цільових приймаючих громадах України” за підтримки програми «Стійкість», яка упроваджується Фондом Східна Європа у консорціумі неурядових організацій на чолі з ERIM (Франція) у партнерстві з Фундацією домів з прав людини, Домом прав людини – Тбілісі, Чорноморським фондом регіонального співробітництва та коштом Європейського Союзу.
Думки, викладені у цьому матеріалі, не обов’язково відображають позицію організацій-партнерів консорціуму та Європейського Союзу.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!