У Краматорську незабаром з’явиться перша Наглядова рада при комунальному підприємстві

Вже майже рік Громадська рада Краматорська активно працює у напрямку утворення наглядових рад при комунальних підприємствах міста. І ось нарешті процес може зрушитись з мертвої точки – прийнято принципове рішення створити Наглядову раду при КП “Краматорське трамвайно-тролейбусне управління”.

Критеріям необхідності утворення Наглядових рад відповідають ще три комунальних підприємства – “Краматорський водоканал”, “Краматорська тепломережа” та “ДРУАС”. Щороку мільйони гривень витрачаються з місцевого бюджету на фінансову підтримку цих підприємств. Попри це, вони є збитковими. Чому? Може, неефективно використовуються бюджетні кошти, або є недоліки в управлінні, чи мають місце корупційні чинники?

На всі ці питання мали б відповісти Наглядові ради при даних підприємствах, однак чиновники та комунальники зволікають зі створенням відповідних колегіальних органів. Хоча необхідні регламентуючи документи давно прийняті міськрадою.

Навіщо наглядати?

За своєю суттю Наглядова рада – це механізм, який дозволить комунальним підприємствам перестати бути частиною відділів виконкому та нарешті стати повноцінними прибутковими підприємствами. Тобто зі споживачів бюджетних коштів перетворитися в джерело доходів для громади. Наглядова рада має покращити систему управління комунальними підприємствами, зробити їх більш конкурентними та частково усунути корупційні ризики.

Наглядова рада

  • займається питаннями забезпечення прозорості управління комунальними підприємствами,
  • має повну інформацію про бюджет, про витрачені кошти, про заплановані та виконані роботи,
  • допомагає розробці стратегії розвитку.

Наглядова рада за функцією є органом управління, а отже контролює діяльність керівника підприємства – може пропонувати його призначення та звільнення.

Участь громадськості та депутатів

Участь громадських активістів у Наглядових радах не заборонена і в окремих випадках може бути корисною. Проте доцільно, щоб це були професіонали у сфері діяльності комунального підприємства.

Призначення депутатів у склад Наглядових рад створює конфлікт інтересів. Ось чому: міськрада відповідає за управління комунальним майном, тобто комунальні підприємства підзвітні депутатам. А отже депутату, якщо він є членом Наглядової ради, доведеться оцінювати свою ж роботу.

Згідно з рішенням Краматорської міськради, склад Наглядових рад формується за принципом:

  • ⅓ – шляхом призначення міським головою,
  • ⅓ – шляхом призначення міською радою,
  • ⅓ – за результатами конкурсу з відбору незалежних членів.

Даним положенням не передбачена виплата заробітної плати або іншої винагороди членам Наглядових рад.

Світлана Денисенко, “Донеччина. ЗмІни”


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!

Цей сайт використовує cookies