У Краматорську відбувся семінар з інформаційної безпеки для підлітків та молоді
Семінар про вплив медійних ресурсів і оточення спілкування на особисте сприйняття був проведений 23 травня в одній із аудиторій ДДМА. Вікова група, на яку організатори проекту WikiFake орієнтували увагу – школярі старших класів і студенти. Причини такого таргетування стратегічно обґрунтовані перспективною метою. Покоління, яке зараз споживає величезну кількість маркетингової інформації й зростає в умовах інформаційної війни, через кілька років буде формувати громадську думку.
Теми, яких торкалися на пілотному семінарі, стосувалися виявлення маніпулятивних прийомів у реальному спілкуванні, розпізнавання віртуальних фейків, онлайн і офлайн методів подання інформації. Запрошеним спікером виступила Лариса Снігур, викладач, лінгвіст, кандидат наук. Природжений лектор із живою харизмою, вона побудувала свою лекцію на елементарних прикладах з мультиків і казок, на безпосередньому спілкуванні, де обидві сторони отримують корисний позитивний фідбек.
Організаційні моменти заходу – плюс/мінус
Для інформування були задіяні не лише місцеві ЗМІ та реклама в соціальних мережах. Організатори семінару від самого початку були націлені на запрошення виключно зацікавлених учасників. Тому самостійно відвідали декілька краматорських шкіл, де спілкувалися з керівниками та безпосередньо зі школярами. Звернулися до заступника начальника міського управління освіти з проханням анонсувати захід у всіх навчальних закладах міста.
Місце для проведення й організаційну підтримку надало керівництво ДДМА. Безпеку проведення заходу контролювали майже непомітні військові. Міський голова посприяв забезпеченню підлітків питною водою.
Двозначною виявилася реакція освітніх працівників, яких просили про розповсюдження анонсу серед школярів. Причини незрозумілі – чи то особисте ставлення до людей у камуфляжі, які брали участь в організації заходу, чи то звичка сприймати рекомендації зверху за інструкцією, обов’язкові для виконання.
Наприклад, директор однієї зі шкіл, яку відвідали організатори, пообіцяв сприяти в анонсуванні, погодився відпустити бажаючих, але пізніше виявилося, що в школі організовано свій захід із обов’язковою присутністю. Протилежна реакція виникла у класного керівника іншої школи, яка була проінформована дистанційно. Вона в примусовому порядку відправила цілий клас, за винятком декількох дівчат, що відпросилися з поважних причин.
Як наслідок, аудиторія, розрахована на 250 осіб, виявилася надміру переповненою. Виявилося, що більшість підлітків прийшла не за своїм бажанням, а за вказівкою викладачів. Тому перша частина семінару проходила серед задухи й шуму, що перешкоджали сприйняттю інформації навіть уважним слухачам. Але після перерви в залі залишилося близько 50-ти дійсно зацікавлених підлітків, а семінар перейшов з кількісної стадії в якісну.
На обізнаних присутніх особливе враження справило те, що проконтролювати безпеку особисто приїхав славнозвісний полковник, легенда захисту Краматорського аеродрому.
Найактивніші учасники – наймолодші!
В аудиторії, що залишилась, серед школярів старших класів та студентів найбільшу активність і обізнаність виявили восьмикласники з ЗОШ №1. Не дивно – це єдина школа, де вже кілька років проходять тренінги з медіа грамотності. Вихованці викладачки й тренера Тетяни Іванової вразили не тільки організаторів, а й саму Тетяну Вікторівну. Діти жваво спілкувалися, зацікавлено реагували на нову інформацію, з ініціативою приймали участь у діалозі зі спікером.
Особливо захопленим один із організаторів анонсував ймовірне продовження проекту з серії лекцій у разі позитивних результатів першого заходу. Наступні семінари можуть торкатися протистояння ворожої пропаганди та запроваджуватися за участю осіб, що мають практичний досвід і беруть участь у формуванні інформаційного простору.
Пряма мова від учасників
Лариса Снігур, доцент кафедри прикладної лінгвістики, кандидат наук:
Приятно, что тема семинара заинтересовала такое количество людей. Безусловно, работа с такой большой аудиторией, аудиторией разных возрастов, интересов и ожиданий имеет свои сложности и слабые места, но большую роль играет та энергия, которую передает зал – она была положительная. Особенно порадовало присутствие и активное участие в обсуждении старших школьников – это говорит об актуальности темы и их готовности занимать активную гражданскую позицию.
Тетяна Іванова, викладач ЗОШ №1, тренер з медійної грамотності:
Хочу подякувати організаторам і ведучій семінару – Ларисі Снігур за проведені з великою користю дві години часу. Отримала багато інформації. Подивилась по новому на дитячі казки й мультики. Занотувала практичні вправи, яких було достатньо, щоб зрозуміти наскільки важливо уважно відноситись до тієї інформації, яку ми споживаємо кожного дня, і яку самі створюємо. Ці практики я з задоволенням буду використовувати на своїх уроках і тренінгах. Звернула увагу на рекомендації, наприклад, як створити успішний текст, щоб він сподобався адресату й був ним прочитаний і зрозумілий. А закони комунікації, які ми розібрали? Чи є така людина, якій вони не потрібні, якщо вона хоче бути успішною у житті? Те, про що говорила Лариса Снігур, було зрозуміло, навіть, моїм восьмикласникам, які були дуже активні, а це говорить про їх зацікавленість темою і тим, що відбувалось на цьому семінарі.
Богдан Соколенко-Комаров, учасник (коментар з ФБ):
Прошёл лишь один день после этого. А информация полученная там все ещё находится в голове. Я рад что там побывал, ведь узнал много интересного и полезного. Например: Мультики которые мы смотрели в детстве нас учили манипуляции с самого детства. Что не мало важно ВСЕ . Также получил знания в медиаграмотности. Эта лекция, семинар сделала меня более образованным. Я и рад этому. Надеюсь будет таких мероприятий больше.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!