У Краматорську встановили сучасні станції моніторингу якості повітря

Обладнання українського виробництва дозволить щохвилини вимірювати місткість забруднюючих речовин, а жителям міста – цілодобово слідкувати за станом атмосферного повітря у промисловому місті. Презентація нової системи громадського моніторингу відбулася в Антикризовому медіа-центрі.

“У Краматорську ми встановили п’ять станцій. Дві у центрі міста, ще три у промисловій зоні – в селищах Ясногірка, Жовтневе, на Новому Світі. Станції “Oxygen” оцінюватимуть якість повітря за такими показниками: пил РМ10 і РМ 2,5, діоксид азоту, оксид вуглецю, аміак, формальдегід. Більшість із цих речовин-забруднювачів входять до пріоритетного списку “А”. Щодо них проводять оцінювання якості повітря згідно з новим Порядком державного моніторингу у сфері охорони атмосферного повітря”, – повідомив Максим Сорока, технічний експерт проекту “Чисте повітря для України”.

Він зазначив, що станції дозволяють не тільки отримати оперативні дані про якість атмосферного повітря, а й накопичувати великі масиви даних для прогнозування індексів забруднення й ризиків для здоров’я населення.

У присутніх на презентації фахівців з охорони навколишнього середовища виникли сумніви щодо якості аналізу та відповідно – точності результатів. Максим Сорока підтвердив, що пристрій дає певну похибку вимірювань, але вона незначна та повністю відповідає вимогам індикативного моніторингу. З цим згодна Світлана Марчук – завідувачка Краматорської лабораторії спостереження за станом атмосферного повітря Укргідрометцентру.

“Наша лабораторія багато років веде спостереження у Краматорську. Проби відбираються на чотирьох стаціонарних постах та аналізуються щоденно, а кожного місяця ми формуємо дані в бюлетень, який в тому числі передаємо до органів місцевої влади. Дійсно, у Краматорську постійно спостерігається перевищення по деяким небезпечним речовинам у повітрі. Нажаль, ми не бачимо дієвої реакції на це з боку компетентних органів. Тому я цілком підтримую появу альтернативних станцій моніторингу як засіб привертання уваги суспільства до проблеми”, – наголосила Світлана Марчук.

На думку члена Краматорського виконкому Юрія Трембача, владу можна підштовхнути до дій, якщо на це буде масовий запит з боку громадськості. І набагато краще, якщо вимоги громадян будуть обґрунтовані показниками моніторингу.

Фото Олександр Ярощук. Встановлення станції на приватному будинку в Краматорську

Окрім Краматорська, прилади встановлені ще в чотирьох промислових містах – Харкові, Кривому Розі, Дніпрі та Запоріжжі. Дані концентрації небезпечних речовин передаються в мережу через WiFi-зв’язок. Далі показники відправляються на сервер Eco City, після чого зібрані параметри в режимі реального часу відображаються на карті.

Станції моніторингу встановлюють у межах проєкту “Чисте повітря для України”, який реалізують за підтримки чеської громадської організації Arnika. За бажанням можна замовити прилади у розробника – “Eco-city” (Івано-Франківськ). Вартість одного – 3500 грн без сенсора формальдегіду та 4500 грн з формальдегідом.


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!

Цей сайт використовує cookies