У Маріуполі підтримують створення нових ОСББ та допомагають чинним
За п’ять років кількість об’єднань співвласників багатоквартирних будинків у Маріуполі виросла з 5% до 50%. Нині при житловому фонді понад 2200 будинків з них понад 900 – це ОСББ. У місті діє «Програма підтримки і розвитку об’єднань співвласників багатоквартирних будинків 2016-2021», яка передбачає грошову підтримку з міського бюджету для ОСББ.
«Програма підтримки і розвитку ОСББ» у Маріуполі
П’ять років тому в Маріуполі існувало 72 ОСББ при загальній кількості житлового фонду у понад 2200 будинків. Переважно це будівлі 1950-1980 років, розповідає начальник управління з питань розвитку та підтримки ОСББ Маріупольської міської ради Сергій Марчук. Тож така ситуація потребувала змін, адже ЖЕКи не робили таких ремонтів, які насправді були потрібні будинкам.
«У 2016 році була ініціатива впровадження проєкту підтримки ОСББ. Задачу поставив міський голова Вадим Бойченко, підтримали ініціативу мешканці та депутатський корпус. Тож була розроблена програма підтримки та розвитку ОСББ і з того ж року, 2016-го, у місті почали динамічно створюватися об’єднання. Якщо казати про сьогодні, то до кінця цього року очікується понад 1000 будинків-ОСББ, що складає 50% житлового фонду», – зазначив Сергій Марчук.
У «Програмі підтримки» закладено 5 компонентів:
- капітальний ремонт конструктиву. Мешканці самі обирають, що у їхньому будинку потрібно відремонтувати в перш чергу. Це може бути покрівля, система опалення чи електрика. Ремонт роблять коштами міського бюджету;
- два поточні ремонти, які ще називають мініпроєктами. Їхня реалізація здійснюється за умови співфінансування: з міського бюджету виділяється до 100 тисяч гривень, а мінімальний внесок ОСББ має складати 10% від суми;
- «Затишний двір». Цей компонент програми направлений на благоустрій прибудинкової території та фінансується повністю з міського бюджету. Спершу замінюють комунікації у дворі, роблять відмостку, кладуть асфальт, а вже згодом мешканці визначаються з проєктом, як має виглядати територія біля їхнього будинку: дитячий та спортивні майданчики, лавочки тощо;
- капітальний ремонт конструктиву, але вже на умовах співфінансування з ОСББ.
За п’ять років існування Програми її бюджет склав 788 млн грн.
Голови ОСББ, які готові допомагати новачкам
Владислав Колесніков – голова ОСББ «Шевченко 309» і за сумісництвом голова громадської організації «Рада голів ОСББ м. Маріуполя». Нині в організацію входять лише голови об’єднань, вони своїм досвідом та порадами готові ділитися з мешканцями, які хочуть змін для своїх будинків. Владислав розповідає, що й сам пройшов нелегкий шлях до створення ОСББ.
«У 2015 році, коли я вперше дізнався про Закон про ОСББ, який на той момент отримав зміни у зв’язку з виходом Закону 417, який зобов’язує усіх мешканців багатоквартирного будинку визначитися до 1 липня 2016 року зі способом управління. Розмовляючи з мешканцями свого будинку, я відчував, що 80% з них категорично проти цієї ідеї. У результаті п’яти зборів, до травня 2016 року, ми пройшли трансформацію у свідомості, противників ОСББ залишилось всього 12. Впродовж перших пів року від моменту створення ОСББ усі з них стали палкими прихильниками об’єднання. Чому? Все дуже просто. Якщо люди хочуть, то вони можуть дуже швидко почати змінювати свій будинок у кращий бік», – розказує Владислав Колесніков.
Рік тому ГО «Рада голів ОСББ м. Маріуполя» вирішила подати заявку на грант, який би допоміг у підтримці розвитку нових об’єднань у місті, й отримала його. Незабаром у Маріуполі мають створити 4 центри підтримки.
Центри підтримки наближаються до ОСББ
Нині у Маріуполі одне управління з питань розвитку та підтримки приймає голів ОСББ, а таких понад 900 у місті, і це не враховуючи тих мешканців, які хочуть створити об’єднання у своєму будинку. Відповідні центри мають поліпшити ситуацію.
«Ключове, що в Маріуполі є управління, яке адмініструє, супроводжує голів і допомагає мешканцям створити ОСББ, подати заявку. У нас місто складається з 4 районів і управління знаходиться тільки в одному районі. Тому зі всіх куточків приїжджають сюди й це вже стає неефективно: черга, дискомфорт і таке інше, тому було прийнято рішення, подана заявка і підтримана USAID. Ми реалізовуватимемо проєкт і тепер наше управління їде у райони», – зазначає начальник управління з питань розвитку та підтримки ОСББ Маріупольської міської ради Сергій Марчук.
Для центрів створення та підтримки ОСББ за підтримки проєкту USAID «Демократичне врядування у Східній Україні» буде закуплена необхідна техніка та меблі. А от за кошти з міського бюджету зроблять ремонт приміщень, а також подбають про створення робочих місць. У центрах має з’явитися стіл і комп’ютер, за яким при необхідності могли б попрацювати голови ОСББ, а ще дитячий куточок.
«Ініціативна група працювала разом з управлінням підтримки ОСББ Маріупольської міської ради. Проєкт направлений на популяризацію ідеї ОСББ, відродження ідеї колективного власника багатоквартирного будинку, розуміння відповідальності не лише за свою приватну власність – квартиру, а й будинку в цілому, бо підсобні приміщення, комунікації знаходяться у загальній власності усіх співвласників», – каже голова ГО «Рада голів ОСББ м. Маріуполя» Владислав Колесніков.
Загалом сума гранту складає 2,2 млн грн. Не менше коштів залучать і з міського бюджету. Крім цього, у рамках проєкту зі створення центрів підтримки планують проводити навчання для тренерів, які б згодом могли працювати із новими ОСББ та ініціативними групами мешканців.
«Ми розуміємо, що проєкт ОСББ – це не просто реновація житлового фонду, він змінює мислення самих людей. Якщо раніше мешканець розумів, що його власність знаходиться за дверима квартири, то тепер його власність починається з цього затишного двору. Люди разом виходять, саджають квіти, поливають їх. Мешканці гуртуються. Спершу, у 16-17 роках, коли створювали ОСББ, то думали лише тільки про свій будинок, а зараз люди приходять з ініціативами: думають про сусідній будинок, про вулиці, про проспект тощо», – наголошує Сергій Марчук.
Нині у міській раді працюють над продовженням Програми підтримки ОСББ, яка була розрахована до 2021 року. Нову хочуть зробити до 2026 року.
Ірина Мартинова, «Донеччина. ЗмІнИ»
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!