Рекомендації щодо виховання школярів надано Міністерством освіти і науки напередодні нового навчального року. У розробленому документі для педагогічних працівників йдеться про питання організації виховного процесу в 2021/22 році.
Моральне виховання школярів
У розробленому документі містяться рекомендації щодо формування в учнів ціннісних життєвих навичок, профілактики булінгу, запобігання домашньому насильству, кримінальних правопорушень, вживання наркотичних і психотропних речовин, відповідальності за своє життя, реалізації творчого потенціалу як невід’ємних складників становлення особистості. Йдеться також про екологічне виховання школярів, дбайливе ставлення до довкілля й навички здорового способу життя.
МОН просить приділити особливу увагу поширенню в школах практики функціонування служб порозуміння (шкільної медіації). Також рекомендовано проведення інформаційно-просвітницьких заходів, спрямованих на формування у школярів культури безконфліктної комунікації, запобігання небезпечній поведінці.
Національно-патріотичне виховання школярів
Національно-патріотичне виховання вказано одним із «головних векторів діяльності всього українського суспільства».
Концепцію Програми схвалено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 9 жовтня 2020 р. № 1233. Мета програми – удосконалення та розвиток цілісної загальнодержавної політики національно-патріотичного виховання шляхом формування та утвердження української громадянської ідентичності.
Досягнення цієї мети відбудеться за 4 пріоритетними завданнями:
- формування української громадянської ідентичності – здійснення заходів, спрямованих на впровадження та утвердження суспільно-державних (національних) цінностей, розвитку громадянської ідентичності населення України;
- військово-патріотичне виховання – здійснення заходів, спрямованих на формування у громадян готовності до захисту України, громадського сприяння безпеці та обороні України та підвищення престижу військової й спеціальної державної служби;
- формування науково-методологічних і методичних засад національно патріотичного виховання школярів – здійснення заходів, спрямованих на розвиток цілісної загальнодержавної політики національно-патріотичного виховання;
- підтримка та співпраця органів державної влади та органів місцевого самоврядування з інститутами громадянського суспільства щодо національно патріотичного виховання.
Також наголошується на необхідності навчати школярів безпеці під час використання інформаційно комунікаційних технологій та інших медійних засобів. Має бути враховано й формування навичок безпечної поведінки в Інтернеті.
Окрім того, вчителям рекомендовано розробити та розповсюдити серед учнів інформаційні матеріали щодо здорового та безпечного способу життя тощо.
Читайте також: Виїзд дитини за кордон: все, що потрібно знати батькам
На власному прикладі
Своєю чергою, вчителі мають розуміти, що характер виховання учнів повинен передбачати глибоке розуміння природи учнів, їх індивідуальних рис і можливостей. Вихователі мають ставитися із повагою до особистості кожної дитини, дбати про її гармонійний розвиток, намагатися встановити взаємини співробітництва у навчально-виховному процесі. Відносини вчителя й учнів мають будуватися на основі співдружності і ділового партнерства.
«Педагогічні, науково-педагогічні та наукові працівники зобов’язані: поважати гідність, права, свободи і законні інтереси всіх учасників освітнього процесу; настановленням і особистим прикладом утверджувати повагу до суспільної моралі та суспільних цінностей, зокрема правди, справедливості, патріотизму, гуманізму, толерантності, працелюбства; захищати здобувачів освіти під час освітнього процесу від будь-яких форм фізичного та психічного насильства, приниження честі та гідності, дискримінації за будь-якою ознакою, пропаганди та агітації, що завдають шкоди здоров’ю здобувача освіти, запобігати вживанню ними та іншими особами на території закладів освіти алкогольних напоїв, наркотичних засобів, іншим шкідливим звичкам тощо», – наголошують у Міністерстві освіти.
(Лист МОН № 1/9-362 від 16.07.21 року – Оsvita.ua)
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!