Після двомісячної перерви у Новогродівці Донецької області відновив роботу відділ Державної реєстрації актів цивільного стану – місцевий РАЦС. Всього за п’ять робочих днів після відкриття співробітники установи провели вже двадцять реєстрацій.
У вкрай складних умовах воєнного часу життя продовжується – наречені укладають шлюби, народжуються дітки, дехто розводиться, а хтось, на жаль, помирає. У всіх цих випадках повинна пройти державна реєстрація. Зі зрозумілих причин у багатьох населених пунктах Донеччини РАЦСи закрилися, тож людям доводиться шукати найближчий працюючий відділ, щоб розв’язати свої питання.
Так було й у Новогродівці – на початку квітня РАЦС закрився, а нині поновив роботу. Про особливості роботи установи у теперішній час розповіла Анжеліка Лиміч, начальниця Новогродівського відділу Державної реєстрації актів цивільного стану у Покровському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків).
Закривалися під звуки вальсу Мендельсона
Впродовж майже двох місяців від початку повномасштабного вторгнення росії на територію України РАЦС Новогродівської громади продовжував повноцінно працювати. Більш того, сюди по своїх справах приїжджали мешканці навколишніх населених пунктів, де ці послуги вже були недоступні. Але обстріли Новогродівки, що почастішали, змусили тимчасово припинити роботу.
«Ми закрили відділ на початку квітня, коли почалися прильоти у місто. Останньою краплею був випадок, коли гучний обстріл розпочався саме під час реєстрації шлюбу. Добре, що наречений був військовим, він не розгубився, заспокоїв майбутню дружину та гостей. Ми вивели всіх до коридору, де було безпечніше, перечекали та продовжили церемонію», – згадує Анжеліка Лиміч.
Після цього у РАЦСі зрозуміли, що настав час закривати відділ. Тим більше, що про необхідність евакуації мешканців Донеччини наполегливо говорили в обладміністрації. Співробітники узгодили рішення зі своїм керівництвом та з головою Новогродівської міськради Олександром Шевченком, оформили відпустки та роз’їхалися хто куди.
Повернулися та працюють для людей
Весь цей час, поки Новогродівський РАЦС був зачинений, мешканцям громади доводилося їхати до інших міст, щоб оформити реєстрацію шлюбів, народжень чи смертей. Виїжджали до селища Межова Дніпропетровської області. А це неабиякі витрати часу та грошей.
«Поки ми були у відпустках, до нас часто дзвонили люди та питали, коли ж ми поновимо роботу у Новогродівці. Місто у нас маленьке, багато людей знають одне одного, у багатьох є наші особисті номери телефонів. Тож і консультували дистанційно, і підказували щодо певних юридичних нюансів», – розповіла Анжеліка Лиміч.
Згодом спеціалісти повернулися до міста та приступили до роботи. Поки з трьох співробітників, які були до війни, працюють двоє на чолі з начальницею відділу. Невдовзі чекають ще на одного спеціаліста, тож працюватимуть у повному складі.
На роботу вийшли 2 червня, ще декілька днів знадобилося для підключення серверів до державних реєстрів. Щоправда, нині Новогродівський РАЦС розміщується не у звичному приміщенні, а в місцевому Будинку дитячої творчості. Річ у тім, що даний будинок оснащений бомбосховищем, що в умовах війни є нагальною безпековою вимогою.
«Так, ми тимчасово покинули наш РАЦС, який був нещодавно відремонтований, з чудовою залою для урочистостей, в який на реєстрацію шлюбів приїжджали люди не тільки з нашої громади, а з усього району. Сподіваюсь, що скоро війна завершиться і ми повернемося до звичних умов», – зазначила керівниця.
Тепер умови дещо простіші, але шлюбів не поменшало. Всього за кілька днів після поновлення роботи РАЦСу тут створили п’ять нових сімей. За словами Анжеліки Лиміч, молодих чоловіків мобілізують до лав Збройних Сил України, тому пари, що перебували у цивільному шлюби, хочуть узаконити відносини. Крім того, створюються нові союзи. До того ж, в умовах воєнного часу зареєструвати шлюб можна прямо в день подання заяви. Не треба чекати місяць, як раніше.
Також, на жаль, доводиться реєструвати багато смертей – наразі вже 15 з початку роботи. Є випадки, що людина померла раніше, рідні її поховали, а оформити документи змогли лише зараз.
Фактів народження малюків поки що не було – можливо, у зв’язку з тим, що у місті немає пологового будинку. Матусі народжують в інших містах, там і реєструють своїх діточок.
«Очікуємо, що невдовзі роботи у нас прибавиться. Люди з навколишніх населених пунктів дізналися, що ми відкрилися, та вже планують приїжджати до нас на реєстрації. Дзвінки надходять з Селидового, Вугледару, Курахового, Красногорівки, Авдіївки, інших населених пунктів. Впевнена, що ми впораємося з підвищеними обсягами роботи. А ще – зможемо трохи розвантажити наших колежанок з Покровського РАЦСу, які зараз обслуговують дуже багато людей», – зазначила Анжеліка Лиміч.
Світлана Денисенко, «ЗмІнИ. Схід»
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках – YouTube або Facebook або Twitter. Долучайтесь!
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!