Інструменти локальної демократії, інструменти партисипації: для людей – це співпраця та вплив на життя в громаді, це можливість змінити умови буття в конкретному населеному пункті. Для влади – це джерело інформації щодо потреб людей, можливість активізувати свою громаду та залучити зацікавлених мешканців до роботи.
Традиційно партисипацією називають безпосередню участь громадян в громадському, публічному та політичному житті. Її головною характеристикою є свідома активна участь людей у формуванні, вироблені та реалізації важливих для громади рішень.
«Проте, через відсутність розуміння, як використовувати той чи інший інструмент, звичайні люди – ті, хто не залучені до діяльності громадських організацій – часто не використовують подібні важелі. А там, де представники влади не зацікавлені в активізації громади, просто не ведеться просвітницька робота щодо роз’яснення важливості застосування інструментів локальної демократії. В результаті, від такої ситуації програє вся громада», – вважає виконавча директорка громадської організації «Точка доступу» Анастасія Прокопенко.
У такій ситуації на допомогу приходять громадські організації. Команда «Точки доступу» ініціювала реалізацію проекту «Демократія для людей» завдяки якому вони, разом із фахівцями із партисипативної демократії провели низку інформаційних зустрічей в громадах щодо особливостей використання інструментів локальної демократії.
«Географія проекту досить широка. Це Ольгинська, Хлібодарівська, Очеретинська селищні ради, Красногорівська, Курахівська, Сіверська, Соледарська міські ради, ВЦА міста Мар’їнка та села Побєда, ВЦА міста Торецьк та ВЦА міста Волноваха», – підкреслила менеджерка проекту «Демократія для людей», співробітниця ГО «Точка доступу» Наталія Боровська.
За словами Наталії, під час цих зустрічей було видно, що люди реально зацікавлені використовувати інструменти партисипації.
«Протягом тижня, впродовж якого ми проводили подібні інформаційні зустрічі, понад 130 осіб взяли участь у наших заходах. І порівнюючи рівень зацікавленості та готовності людей застосовувати інструменти локальної демократії до початку інформаційних сесій та після, із упевненістю скажу, він реально зростає. Коли людина усвідомлює чим подача петиції відрізняється від бюджету участі, то вона вже так не лякається їх використовувати. Це як у школі, нам цікаво ходити на ті уроки, які ми розуміємо, та нам їх викладають у цікавий спосіб. Без розуміння використання інструментів партисипації годі і чекати», – підсумувала Наталія Боровська.
«Людей надихають та цікавлять реальні успішні прикладами змін, що відбулись завдяки використанню інструментів локальної демократії», – зауважила тренерка проекту «Демократія для людей» Людмила Проценко
«Особливий інтерес серед учасників заходів викликав громадський бюджет, бо це саме той інструмент результати якого, є обов’язковим до виконання владою. Громадський бюджет – це той інструмент, завдяки якому потрошку люди самі почнуть змінюватись. А так як в багатьох громадах активність дуже низька, це сприятиме активізації людей до громадського життя, мешканці будуть відчувати співпричетність до життя в громаді».
Ця публікація була підготовлена в межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансовою підтримкою Швейцарської агенції розвитку та співробітництва (SDC) та Шведського агентства з питань міжнародного співробітництва (Sida). Думки, зауваження , висновки або рекомендації, викладені в цьому матеріалі, належать авторам і не обов’язково відображають погляди ООН або Швейцарської агенції розвитку та співробітництва (SDC) та Шведського агентства з питань міжнародного співробітництва (Sida).
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!