Україна відмовляється від російського варіанту введення миротворців та сподівається на допомогу ООН у поверненні суверенітету над непідконтрольними територіями
20 вересня президент України Петро Порошенко виступив на засіданні Генеральної Асамблеї ООН та підняв питання ведення миротворчого контингенту на схід України з метою зменшення насильства та у перспективі повернення територій самопроголошених ЛНР та ДНР.
Під час свого виступу Порошенко підкреслив ту роль у справі збереження миру, що взяла на себе Організація Об’єднаних Націй, зокрема проведення миротворчих місій задля цього, та висловив підтримку зусиллям Генерального Секретаря ООН по реформуванню ООН із посиленням акценту по забезпеченню миру і безпеки.
«Я пишаюся, що Україна вже протягом багатьох років є надійним партнером Організації в миротворчій діяльності. Українські “блакитні каски” брали участь в операціях ООН по всьому світу. І у багатьох випадках, вони проявили високу ефективність у досягненні миру – від Балкан до Африки. А сьогодні допомоги в плечі миротворчої підтримки ООН потребуємо й ми», – наголосив президент.
Президент наголосив, що як відомо у 2014 році Росія почала збройну агресію проти України і окупувала частину її території, а російська мантра, що «нас там немає» не витримує ніякої критики.
«Маємо незаперечні факти, що Росія створює, керує, контролює і фінансує терористів, які діють на Донбасі. Це черговий доказ – це посвідчення російських офіцерів та солдатів, деякі з яких вже знаходиться в українських тюрмах, за їх незаконні дії з окупації української землі», – підкреслив президент, продемонструвавши відповідні документи.
Також президент нагадав, що трирічна російська агресія вже коштувала Україні понад 10 тисяч вбитих, близько 25 тисяч поранених і майже 1,8 мільйонів внутрішньо переміщених осіб.
Перемовини із самопроголошеними «народними республіками» ні до чого не призводять: незважаючи на домовленості про припинення вогню їх постійно порушують, від чого страждають не лише військові але й цивільні громадяни. Так, за даними Моніторингової місії з прав людини в Україні з середини травня по серпень 2017 року було зареєстровано 26 смертельних випадків і 135 поранень серед мирних громадян.
Також президент категорично відкинув запропонований РФ варіант розміщення миротворців виключно на лінії розмежування сторін, додавши, що вони потрібні й на українсько-російському кордоні аби не допустити проникнення російських військ на Донбас без чого врегулювання ситуації неможливе.
«У той же час, я повинен підкреслити, що шлях до ефективного миротворчості і, можливо, врегулювання – пролягає через безумовний виведення всіх іноземних військових найманців, їх озброєння і обладнання з України. Більш того, повинен бути забезпечений надійний міжнародний контроль над тимчасово неконтрольованої частиною українсько-російського державного кордону. Це саме той ключ до врегулювання, оскільки не може бути мови про успіх у поверненні світу на Донбас без упередження проникнення російських регулярних військ, озброєння, обладнання і найманців на Донбас», – наголосив президент України Петро Порошенко.
За думкою президента саме «розгортання миротворчої операції ООН має швидше відновити справедливість, ніж заморозити конфлікт і зацементувати окупацію. Справедливим було б відновити суверенітет України над її територією. Справедливим було б гарантувати те, що ніхто не зможе забрати в України свободу».
Оглядачі підкреслили той факт, що одразу після виступу президент України покинув залу, а через декілька хвилин те саме зробив віце-президент США Майкл Пенс, тим самим пропустивши виступ глави російського МЗС Сергія Лаврова. Тим самим мовляв Україна підкреслила факт свого неприйнятті пропонованого РФ варіанту розміщення миротворців виключно на лінії розмежування, а Сполученні Штати Америки цілком підтримали це рішення демонстративно покинувши залу.
Втім, нічого нового глава російського МЗС Сергій Лавров на засіданні ООН не сказав, говоривши про можливості взаємодії між ЄС і ОБСЄ в рамках російської ініціативи щодо розміщення в Донбасі місії ООН по охороні Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні. Він також закликав з обережністю ставитися до посилення мандату миротворців і підкреслив, що вони можуть застосовувати силу тільки для самооборони і захисту мандата.
Сьогодні у російському Міністерстві закордонних справ категорично заперечили необхідність розгортання миротворців на україно-російському кордоні.
«Вони [представники України] хочуть розгортання оонівців по всій території України, включаючи російсько-український кордон, – сказав він. – Росія не є стороною в цьому конфлікті, тому немає ніякого сенсу в розгортанні миротворців на кордоні», – заявив російському виданню «ТАСС» заступник міністра закордонних справ Росії Геннадій Гатілов.
Загалом ніяких несподіванок не відбулося, кожна із сторін лишилася при своїй думці – Україна не згодна варіант розміщення миротворців запропонований РФ, остання ж відкидає варіант який намагається «проштовхнути» Україна. Тож боротьба триватиме.
Микита Синицін
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!