Навесні 2024 року було оголошено Всеукраїнський відкритий архітектурний конкурс на найкращий проєкт відновлення соціальних будівель і прилеглих територій у Святогірській громаді, зруйнованих внаслідок війни «Urban Renaissanse – JULE 2024». Захід проходив за сприяння та інформаційної підтримки адміністрації Краматорського району Донецької області, Святогірської міської ради та Святогірського відділу культури та спорту. Журналісти Антикризового медіа-центру слідкували за проєктами та розповідали про кілька найбільш цікавих. Двоє з них стали переможцями за результатами конкурсу, який нещодавно пройшов у Дніпрі.
Перше місце: проєкт школи мистецтв з концертним залом
Лідером конкурсу став проєкт школи мистецтв з концертним залом, який було виконано спеціалістами Львівської архітектурної майстерні «ArchiWood Group». Заклад планувався таким чином, щоб у разі необхідності його можна було адаптувати під інші соціальні потреби, адже поки що невідомо, скільки людей проживатиме у Святогірську та громаді.
«Найперше це школа мистецтв, де будуть проходити навчання, концерти тощо. Тому концепція, що представлена в проєкті – це двоповерхова будівля, бо це оптимальний варіант і за вартістю, і за призначенням», – розповідав СЕО компанії «ArchiWood Group» і головний архітектор проєкту Ярослав Терлецький в інтерв’ю «Відновлення Святогірська очима архітектора зі Львова».
Читайте також: У Святогірську хочуть відбудувати зруйновану музичну школу
Своєю чергою голова журі конкурсу Віктор Корольов зазначив, що цей проєкт включає створення сучасного та функціонального простору, орієнтованого на навчання та розвиток музичних навичок учнів. Будівля розбита на кілька ключових зон і кожна з них виконана з урахуванням вимог акустики та функціональності. Передбачений і концертний зал на 200 глядачів, архітектурні елементи якого сприяють добрій акустиці. Окремо експерт відзначив унікальний вигляд будівлі майбутньої музичної школи, який ззовні поєднує сучасні та традиційні елементи.
«Проєкт школи мистецтв, безумовно, заслуговує на перше місце. Тут ми бачимо неординарний підхід до проєктування, і це дійсно привертає увагу. А використання верхнього світла у вигляді ліхтарів на даху підкреслить архітектурні деталі та створить цікаву гру тіней», – додав Віктор Корольов.
Друге місце: проєкт благоустрою курдонеру
Автори проєкту – Ганна Папуша та Юрій Нос («Architectural studio PINIK») – зробили акцент на збереженні зеленої зони та природної краси Святогір’я. При цьому додали й сучасні прийоми, зокрема газонні та злакові ґрати. Крім того, облаштували цю зону вуличними меблями – лавками та кріслами. Передбачено тут і освітлення: вздовж основних доріжок встановлять сучасні світильники, лавочки підсвітять декоративним освітленням. У дитячій зоні використають сучасне гумове кольорове покриття, яке задасть тон всієї композиції двору. Вздовж проспекту обладнають паркувальні місця.
На думку членів журі, цей проєкт вартий другого місця у конкурсі відновлення Святогірської громади, але він більше підходить для молоді та студентів.
«Я особисто маю до нього низку питань. На мою думку, зонування продумано не до кінця і має сирий вигляд. Необхідно додати більше затишку та безпеки для користувачів, особливо з огляду на специфіку аудиторії, для якої створюється цей простір», – підкреслив Віктор Корольов.
Прим. Курдонер – ділянка двору перед парадним фасадом історичної, суспільно значущої будівлі
Третє місце: проєкт двоповерхового будинку ВПО, які втратили житло
Про проєкт, виконаний спеціалістами архітектурної майстерні «ArchiWood Group» (ГАП – Ярослав Терлецький), журналісти АКМЦ також розповідали раніше. Автори наголошували, що це може стати швидким вирішенням проблеми людей, які залишились без житла. Ідеться про формат «смарт-квартир», однак щодо витрат на інженерні мережі та благоустрій такі будинки обійдуться суттєво дешевше за будівництво індивідуальних житлових будинків. Їх можна буде зводити у стислі терміни з CLT-панелей або з готових модулів на основі дерев’яного каркаса.
Журі визнало проєкт вартим третього місця, однак зробило кілька зауважень. Зокрема вказали на слабкі планувальні рішення та недостатню продуманість питань експлуатації. Крім того, «кімнати мають нелогічну форму і не відрізняються ергономічністю, що може вплинути на комфорт мешканців». Архітектори взяли до уваги пропозиції та втілять їх у майбутньому будівництві.
Конкурс закінчився, але справа продовжується
Після оголошення результатів ми вирішили ще раз поспілкуватися з тими, хто був причетний до конкурсу та з його переможцями, аби дізнатися про загальні враження та подальші плани. Спеціалісти Львівської архітектурної майстерні «ArchiWood Group» здобули перемогу одразу з двома проєктами та поділилися враженнями.
«Завжди приємно, коли твою роботу високо оцінюють, тож перемога у конкурсі, звісно, подарувала купу емоцій. Тим більш, що це фактично перший конкурс з 2019 року, в якому ми брали участь як архітектори. Спочатку COVID-19, потім війна… І ми дуже раді тому, що вирішили подати проєкт, та ще й перемогли. Однак дуже хотілося, щоб було більше конкурсантів, щоб була вища конкуренція. Сподіваюсь, що це ще буде, адже, на мою думку, це дуже важливо сьогодні», – сказав головний архітектор проєктів Ярослав Терлецький.
Він також додав, що під час роботи над проєктом дуже зацікавився тематикою відновлення Святогір’я та почав продумувати варіанти того, як можна було б підтримати переселенців та людей, які планують повернутися. Тож тепер мають ще й проєкт більшого модульного будинку. Архітектор підкреслив, що у разі запиту та потреби готовий разом зі своєю командою долучитися до відновлення Святогірська.
Ігор Коваленко, головний редактор блогу архітектури і дизайну «IZBA» зазначив, що загалом конкурс пройшов добре, хоча участь брало не дуже багато проєктів. Однак це може стати стартом для подальшої діяльності у цьому напрямку.
«Понад 20 років тому я вперше долучився до архітектурно-дизайнерської сфери, коли мене запросили стати представником у Дніпрі щойно організованого інтер’єрного журналу «Dоmus Design». За ці часи спостерігав чимало архітектурно-дизайнерських конкурсів, а багато з них і висвітлював, і можу сказати, що конкурсу, щоб «розкрутитися», потрібен деякий час. Конкурс «URBAN RENAISSANSE – 24», на якому я виступив консультантом, а наш блог архітектури та дизайну «IZBA» був генеральним медіа-партнером, цьогоріч проводився вперше. Тому в ньому брали участь не так багато проєктів, як планувалося. Однак я впевнений, що це лише початок, який має велике значення для відновлення деокупованих територій», – розповів головний редактор блогу.
Так вважає й голова журі конкурсу Віктор Корольов, який зазначив, що навіть з урахуванням невеликої кількості проєктів, конкурс проводився недарма. За його словами, два проєкти вже прийняті до розробки й для їхнього зведення Святогірська громада вже підшукує інвесторів та донорів.
«Хочу зазначити також, що організатори збираються провести черговий конкурс «URBAN RENAISSANSE – 25» вже влітку наступного року, і я вважаю, що він має бути вже міжнародним», – додав Віктор.
Так само голова правління ГО «Зірковий шлях» Олена Мухіна, яка стала ініціатором створення конкурсу, зазначила, що це дійсно тільки початок.
«Є проєкт восьмиквартирного будинку для тих, хто втратив житло. Від журі є деякі зауваження та пропозиції, однак архітектори готові працювати далі вже із замовниками, коли буде схвалено будівництво. Також є проєкт скверу-зони відпочинку, з урахуванням усіх нових пропозицій, там команда архітекторів готова працювати, підлаштовуючись до місцевості. Я знаю, що у Києві проводяться зустрічі адміністрацій міст зі спонсорами, тож тепер Святогірській громаді є з чим виходити на такі зустрічі – макети проєктів уже є. Важливо і те, що фахівці почали підключатися до залучення студентів та молоді. Тож другий конкурс, який проходитиме влітку або на початку осені, відбудеться з урахуванням дипломних робіт студентів. Крім того, плануємо приєднати й фірми, які є на нашому ринку, зокрема будівельні та будівельних матеріалів. Це великий пласт, і ми вважаємо, що взаємодія архітекторів і будівельних компаній – необхідний напрямок у відновленні громади. Є багато людей, які можуть і готові допомагати. Тож будемо робити Святогірськ знову значним, комфортним і красивим», – підсумувала Олена Мухіна.
Ірина Міщенко
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!