Ужгородська «Неємія» дає сили переселенцям жити далі

Тисячі людей, яких розпочата росією війна змусила покинути власні домівки та оселитися на Закарпатті, отримали захист від громадської організації «Неємія» (NGO Nehemiah Ukraine). Вимушених переселенців прихистили, забезпечили всім необхідним та допомагали розпочати життя «з нуля».

Нині Закарпатська область продовжує зустрічати евакуаційні потяги, зокрема, з Донеччини. Врятувавшись від ворожих обстрілів, на новому місці люди стикаються з не менш складними викликами. Тож допомога внутрішньо переміщеним особам залишається актуальною. У фокусі уваги ГО «Неємія» – родини з дітьми, люди похилого віку, одинокі матері, люди з інвалідністю.

«Взимку до нас звернулась родина, яка переїхала в нашу область з Донеччини ще у березні минулого року. Весь цей час жінка з дитиною перебувала в одному з прихистків, де не було належних умов для тривалого проживання, а також були проблеми з опаленням. Через це дитина часто хворіла. Крім цього, дівчинка не відвідувала школу, родина потребувала негайної допомоги», – розповіла Леся Бондаренко, менеджерка з комунікації і зв’язків з громадськістю ГО «Неємія».

Організація взяла родину під соціальний супровід, переселивши в один з хостелів міста, де є всі належні умови для проживання. Надали необхідні речі для облаштування нового приміщення: теплі ковдри, подушки, посуд, продукти. Нині родина в теплі та безпеці. Дитина ходить до школи, а матері допомагають знайти роботу.

Виклики великого переселення

«Неємія» працює на Закарпатті з 1998 року як організація, що опікується родинами у складних життєвих обставинах, жінками, які зазнали насильства, та дітьми-сиротами. Вперше переформатувати свою діяльність довелося у 2014 році – у будинок, в якому зазвичай прихищали людей в кризових ситуаціях, розселяли переселенців та надавали їм допомогу.

Масштаби війни 2022 року виявилися набагато більшими, але команда «Неємії» на чолі з керівницею Тетяною Мачабелі прийняла й цей виклик. Одразу всі приміщення організації облаштували під розміщення переселенців. Були дні, коли тут жили до 200 людей. З ними працювали, з’ясовували їхні потреби, за бажанням допомагали виїхати за кордон.

Нині в шелтері «Неємія» проживають близько 60 людей вразливих категорій. Їх забезпечили безплатним триразовим харчуванням, а для діточок влаштовують цікаві активності. Багато хто з постояльців прихистку залучений у проєктах організації.

«Ми вас дуже чекали»

«Неємія» тісно співпрацює з Агенцією ООН у справах біженців, надаючи через неї комплексну підтримку внутрішньо переміщеним особам. Нині під опікою організації – 18 громад Закарпаття, які прихистили постраждалих від війни.

«Ми вас дуже чекали» – чуємо ці слова усюди, де буваємо. Ми докладаємо максимум зусиль, щоб підтримати людей психологічно, сказати слова надії, а також забезпечити найнеобхіднішими для життя речами. Наші юристи та соціальні працівники надають різноманітні консультації», – повідомила Леся Бондаренко.

Відвідання переселенців у громаді Закарпатської області

Спілкуючись з вимушеними переселенцями у громадах, фахівці та фахівчині «Неємії» з’ясовують їхні сімейні обставини та у разі кризової ситуації беруть родину на соціальний супровід.

Захист дітей

На базі ГО «Неємія» працює команда Child protection – молоді, дружелюбні, повні сил та енергії хлопці та дівчата. Також до роботи долучаються студенти Ужгородського національного університету, майбутні психологи та соціальні працівники.

Щодня вони відвідують місця компактного проживання ВПО – гуртожитки, школи, прихистки – де на них чекають діти. Заздалегідь придумують програму, влаштовують майстер-класи, конкурси, веселі ігри, або навпаки, відверту розмову на актуальну тему. А якщо помічають, що дитина засмучена, схвильована та потребує втручання, то одразу залучають фахівців для допомоги родині.

Заняття з дітьми групи Child protection

Простір для творчості

Постояльці шелтеру, а також відвідувачі заходів, що влаштовує ГО «Неємія», – люди з різних куточків України. Їх цікавить культура та традиції Закарпаття, і в цьому напрямку теж триває робота.

Днями п’ятнадцять учасниць долучились до майстерки з розпису пряників, яку напередодні Великодня влаштувала Любов Керецман, кондитерка, дослідниця гастрономічної спадщини Закарпаття.

Вона розповіла жінкам, хто такі лемки, про їхню культуру, традиції та орнаменти, що використовують представники цієї народності під час розпису великодніх яєць. Також усі могли розписати пряники, використовуючи зразки автентичних старовинних орнаментів.

Переселенки на Закарпатті вивчали тонкощі лемківського розпису

Окремий напрямок роботи – групи «Надії», які проводять психологині ГО «Неємія». Під час зустрічей у таких групах учасники та учасниці знайомляться, розповідають свої історії, отримують емоційну підтримку. Зрештою складається таке коло друзів, кожен відчуває тепло та любов з боку тих, про кого ще донедавна не знав нічого, а вже за декілька зустрічей ці люди стають рідними та близькими один одному.

Зустріч групи «Надії» з психологом

За час повномасштабної війни громадська організація «Неємія» допомогла понад 10 тисячам вимушеним переселенцям. Але агресія триває, а це означає, що роботи попереду багато.

Фото: NGO Nehemiah Ukraine

Світлана Денисенко


Матеріал підготовлено ГО “Антикризовий медіа-центр” в межах проєкту “Сприяння евакуації населення з територій ведення  активних бойових дій шляхом висвітлення теми  соціальної інтеграції ВПО до життя в цільових  приймаючих громадах України” за підтримки програми «Стійкість», яка упроваджується Фондом Східна Європа у консорціумі  неурядових організацій на чолі з ERIM (Франція) у партнерстві з Фундацією домів з прав людини,  Домом прав людини – Тбілісі, Чорноморським фондом регіонального співробітництва та коштом  Європейського Союзу.

Думки, викладені у цьому матеріалі, не обов’язково відображають позицію організацій-партнерів консорціуму та Європейського Союзу.


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!

Цей сайт використовує cookies