В Краматорську та Слов’янську розпочинається новий проєкт «Smart бюджет: громада, влада, бізнес».
Його організатори планують розвивати місцеву демократію шляхом впровадження е-рішень на локальному рівні. Тим самим вони хочуть удосконалити міські програми та залучити мешканців до процесу прийняття рішень владою.
Громадяни мають бути залученими до процесу прийняття рішень
З одного боку у громадян є безліч можливостей долучатися до процесу прийняття рішень у власному місті та впливати, в тому числі, на розподіл фінансових ресурсів. З іншого боку, мало хто цим користується.
«Ми плануємо долучити до процесів е-демократії щонайменше 10 тисяч людей в кожному місті», – говорить Надія Копаниця, координаторка із залучення громадян в проєкті «Smart бюджет: громада, влада, бізнес».
Відштовхувалися від того, що згідно з результатами міжнародного дослідження SCORE на Сході України дуже низький рівень довіри до органів місцевої влади (65% мешканців не довіряють місцевій владі), а індекс активної громадської позиції – 4,3 з 10 балів.
«Це зумовлено, в тому числі, і низьким рівнем залучення мешканців до прийняття рішень та недостатньо прозорим процесом бюджетування, – впевнена Надія Копаниця. – А люди мають відчувати відповідальність за себе, за своїх близьких, за свою територію».
Влада в співпраці з громадою
Ідея смарт-сіті та смарт-бюджету цікава та корисна. Як же зробити це на практиці?
Організатори планують йти двома шляхами:
- Працювати з владою та впроваджувати ефективні діджитал-інструменти.
- Заохочувати громадськість долучатися до прийняття рішень та розподілу бюджету.
Сучасні діджитал-інструменти – це в тому числі і зручні для користувачів сайти.
«Ми будемо пропонувати міській владі зробити сайти більш ефективними, сучасними, щоб вони відповідали вимогам Мінфіну, – говорить Надія Копаниця. – Адже якщо людині потрібно купити будь-що в інтернет-магазині, то вона може зробити це за пару кліків. Якщо та ж людина прагне проголосувати за проєкт чи долучитися до процесу прийняття рішень, то це займає набагато більше часу».
Що стосується громадськості, то в рамках проєкту планують залучати шкільні спільноти, громадські організації, представників ОСББ, бізнес. Для них будуть проводити тренінги, воркшопи, ідеатони. Організатори ставлять собі за мету змінити підхід людей, їх уявлення стосовно роботи місцевих програм.
«Є Бюджет участі, але проєкти на нього подають не так багато людей, як хотілося б. Проте всі мають можливість долучитися до планування та розподілу бюджетних коштів. Від цього місто тільки виграє», – впевнена Надія Копаниця.
Планується проведення і спільних хакатонів: влада буде оголошувати задачі, а громадськість пропонувати швидкі та нестандартні рішення. Інколи такий формат дозволяє подивитися на проблему з нового боку.
«Я впевнена, що чим більше прозорості – тим менше корупції. І чим більше залученості – тим більше довіри. Тож ми прагнемо навчити сучасним діджитал-інструментам громадян будь-якого віку та підвищити їх залученість до прийняття рішень, – наголосила Надія Копаниця.
Проєкт реалізується Центром розвитку інновацій в рамках ініціативи «Міцне партнерство – сталий бюджет участі» за підтримки проєкту DG East, що фінансується USAID.
Наталія Боровська, «Донеччина. ЗмІнИ»
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!
Прегелянути коментарі (1)
Как попасть в проект?