Журналісти в рамках роботи прес-клубу обговорили розвиток сімейної медицини в Сєвєродонецьку. На запитання відповідав Ігор Чорний, головний лікар Сєвєродонецького центру первинної медико-санітарної допомоги.
Говорили про реформування первинної медицини, впровадження національної електронної системи охорони здоров’я.
Про реформу
«Ми не винаходимо велосипед. Існує світова практика страхової медицини, саме вона лежить в основі наміченої реформи. Це створення Національної служби здоров’я, яка по суті є державним страхувальником, це створення відповідної бази електронних декларацій через підписання їх з пацієнтами на місцях. Декларації будуть відображені на з сайті Національної служби здоров’я, і фінансування медичних установ, можливо, і приватних підприємців, які працюють в сфері медіціни, буде здійснюватися через заключенія цих договорів на місцях», – розповів Ігор Чорний.
«Якщо брати в цілому, через призму оптимізму глядячи у майбутнє, картина повинна покращитися, – вважає Ігор Анатолійович, – Якщо галузь буде краще фінансуватися і лікарі буде мотивовані, що не повинно бути гірше».
Кадровий потенціал в Сєвєродонецьку
В Сєвєродонецькому центрі первинної медико-санітарної допомоги існує 6 амбулаторних відділень. В рамках цих відділень 17 амбулаторій, які розташовані за адресами: З метаніна, 5; Федоренко, 26; Курчатова 36; в селищі Борівське, а також фельдшерсько-акушерські пункти в Сіротіно та Метьолкіно.
У складі центру працює 62 – 65 сімейних лікарів, терапевтів і педіатрів, при цьому, за словами головлікаря, укомплектованість по кадрам становить близько 70%. «З одного боку, ми в статусі обласного центру, і тут комплектація кадрів повинна бути трохи краще, ніж в інших місцях, поділився Ігор Чорний, – але, з іншого, обласні структури пропонують лікарям кращі умови, тому у нас з кадрами важче, частина фахівців первинного і вторинного рівня перейшли в обласні структури».
«Штатний розклад по реформі скасовується. Передбачена автономізація медичних закладів, перевтілення їх в некомерційні неприбуткові установи. І саме так буде відбуватися фінансування з Національної служби здоров’я», – повідомив Ігор Чорний.
Все амбулаторні відділення Сєвєродонецького центру первинної медико-санітарної допомоги підключені до системи e-health.
Підписання декларації
«Процес підписання декларацій стартував з другого квітня, – повідомив Ігор Чорний, – конкретно по нашому центру майже всі лікарі оформились в медичній інформаційній системі e-health. Термінів на підписання цих деклараційй не вказано в нормативній базі, коли це все буде зроблено і оформлено про на сайті Національної служби здоров’я. Ми провели підготовчу роботу: придбані ноутбуки, інтернет підключений в амбулаторних відділеннях».
Пацієнт повинен приходити до свого сімейного лікаря, маючи документ, що засвідчує особистість, паспорт або закордонний паспорт, або водійське посвідчення, ідентифікаційний код, мобільний телефон. Дані вносяться в електронному вигляді на сайт, потім вони обробляються, роздруковється декларація, приходить кодовий пароль на телефон, і після цього підписується декларація в паперовому вигляді. Один примірник залишається у лікаря, а один – у пацієнта.
Передбачений вариант електронної подачі декларації з боку пацієнта. Пацієнти, у яких є свій електронний підпис, можуть зареєструватися самостійно.
Рекомендована кількість спостережуваних у терапевта – 2000, у сімейного лікаря – 1800, у педіатра – 900 осіб.
«Поки тільки відбувся набір, можна вибирати лікаря, ні у кого з лікарів ще перебору пацієнтів немає, можна вибрати будь-якого лікаря», – поділився Ігор Анатолійович.
«Формально кількість пацієнтів може бути підставою для відмови лікаря від пацієнта, – розповів Ігор Чорний, – Але, оскільки лікар зацікавлений матеріально по кожному пацієнту, думаю, цього не буде. Повинні бути підстави для відмови, і якщо пацієнт їх не почув, він йде далі. Якщо це люди похилого віку, хворі, непідйомні, без мобільного телефону, лікар підійде оформити декларацію з планшетом або з ноутбуком, або будуть задіяні родичі, довірені і чи уповноважені, щоб поклопотатися за пацієнта».
Фінансування
фінансування від держави з розрахунку 370 гривень на людину. Це за те, щоб пацієнта спостерігати, обстежувати, це аналіз крові, аналіз сечі, ЕКГ, флюорографія, або обслуговувати виклику на дому.
Підписання декларації з приватним лікарем
Людина може підписувати декларацію і з приватним лікарем теж на суму – 370 гривень від держави.
Як бути внутрішньо переміщеним особам?
Територіальний принцип медичної реформи скасований, тобто підписувати декларацію можна з будь-яким лікарем незалежно від проживання, прописки і так далі з будь-яким лікарем, на кого впав вибір.
Якщо лікар не влаштовує?
Ви можете підписати декларацію з іншим лікарем, автоматично перша декларація анулюється.
Обслуговування на дому
Раніше питання вирішував реєстратор і лікар, обслуговувати пацієнта або не обслуговувати на дому. Тепер лікар разом з пацієнтом може визначити, чи є необхідність обслуговування його вдома. Можливо, є необхідність відправити його на швидкій допомозі в стаціонар.
Стаціонар – це вторинний рівень. Лікар первинної медицини може відправити пацієнта до відділення, якщо у пацієнта є показання.
Перетворення медичних закладів
«Щодо перетворення є ряд юридичних моментів. Я підозрюю, що процедура займе не менше 2 місяців, – поділився Ігор Анатолійович, – є два варіанти переоформлення реєстраційних я медустанови: з чистого аркуша, тобто, створення нового підприємства. При цьому, ліцензію треба переоформляти. Другий варіант, коли спадкоємність зберігається, і ліцензію не потрібно оформляти знову. Тут більше залежить від ситуації зі штатом. Виділяється 370 гривень на пацієнта. І як оформити так підприємство, щоб воно працювало нормально, з огляду на те, що і водій, і слюсар, і санітарка – всі працюють в рамках цієї суми. Тому, яким шляхом йти в плані оптимізації кадрів, ми ще в процесі вибору».
Комунальні послуги для поліклінік (вода, світло), це входить теж в ці 370 гривень на людину?
«Ми не залишаємо для себе надію, що замовник мед послуг, наприклад, у нашого центру, Сєвєродонецька міськрада, навіть в разі перетворення, в некомерційне неприбуткове підприємство, засновником буде міська рада, – поділився Ігор Анатолійович, – І ми розраховуємо на підтримку і субвенції».
Захід підготовлений громадською організацією «Медіапростір Україна» в партнерстві з Луганськім прес-клубом і Сity Hub. Проведений в рамках ініціативи з розвитку Луганського прес-клубу.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!