Ми навіть не помічаємо, як в супермаркеті пакуємо у пластик один буряк чи пару морквин. Потім ще пакет з молоком кладемо в іншій – для гарантії, щоб не протік. А що? Ці пакетики в магазині висять цілими рулонами, бери досхочу, все безкоштовно. І на виході на касі у вас обов’язково спитають, чи не потрібен ще й великий пакет.
У результаті у сміттєвих відерцях кожної оселі суттєву частину відходів складає саме пластик. Потім все це потрапляє на полігони, де розкладається десятиріччями…
За експертними оцінками, щороку кожен українець використовує близько 500 поліетиленових пакетів, у той час, як у ЄС цей показник не дотягує і до сотні.
Щоб наблизитись до європейських стандартів, Україна цього року прийняла закон «Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України». Ще один проєкт закону «Про обмеження виробництва та обігу пластикової продукції одноразового використання на території України» зареєстрований у Верховній Раді.
За пакетик заплатимо по 2-3 гривні
Прийнятим законом забороняється розповсюдження надтонких, тонких і оксорозкладних пластикових пакетів (цей тип пакетів з часом перетворюється на мікропластик, якій не розкладається). Тобто скоро ми не побачимо в супермаркетах рулони безкоштовних кульків, які зараз використовуються для пакування овочів та фруктів.
Однак поки що ця заборона не поширюється на пакети, які використовують для пакування свіжої риби, м’яса та продуктів із них, сипучих продуктів, льоду, або як первинне пакування. Послаблення діятиме до початку 2023 року.
У решті випадків за пакетики невдовзі доведеться платити. Кабінету Міністрів надано повноваження встановлювати мінімальні роздрібні ціни на них. Наразі на сайті Міністерства економіки розміщено проєкт постанови «Про встановлення мінімальних роздрібних цін на пластикові пакети».
Передбачено встановити ціни на пластикові пакети зі стінками товщиною понад 50 мікрометрів у таких розмірах:
- 2,0 грн – без ручок (без бокових складок);
- 2,50 грн – без ручок (з боковими складками); з ручками (без бокових складок);
- 3,0 грн – з ручками (з боковими складками).
Якщо Кабмін прийме цю постанову, то зазначені розцінки будуть введені вже з 10 грудня. Але варто зазначити, що сам закон набуває чинності з 1 січня 2022 року.
На черзі – пластикові вироби
Слідом за обмеженням обігу пластикових пакетів йде заборона на виробництво, ввезення на територію України та введення в обіг одноразових пластикових виробів. Про це йдеться в проєкті закону «Про обмеження виробництва та обігу пластикової продукції одноразового використання на території України».
«Робимо наступний крок до запобігання утворенню відходів на території України та продовжуємо «боротьбу» із пластиком», – прокоментував законопроєкт Роман Абрамовський, ексглава Міністерства захисту навколишнього середовища і природних ресурсів України.
Під заборону попадають:
- соломинки;
- столові прибори (виделки, ложки, ножі, ложки, палички, шпажки, мішалки для напоїв);
- посуд (тарілки, стакани тощо);
- палички для тримання повітряних куль та основа для них;
- гігієнічні ватні палички;
- ємності для їжі та напоїв (наприклад, контейнери);
- кришки від ємностей для напоїв;
- ємності для їжі та напоїв зі спіненого пінополістиролу;
- вироби з оксобіорозкладного пластику.
При цьому заборона не поширюється на такі товари:
- вологі серветки,
- засоби особистої жіночої гігієни,
- підгузки,
- тютюнові вироби з фільтрами,
- ємності для напоїв.
Однак на ці товари пропонують нанести маркування про вміст пластику. Нове маркування буде сигналом для споживачів, що така продукція має негативний вплив на довкілля, тож бажано зменшити її використання або взагалі відмовитися.
Світлана Денисенко, «ЗмІнИ. Схід»
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках – YouTube або Facebook або Twitter. Долучайтесь!
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!