В Україні планують автоматизувати систему надання соціальних допомог
В уряді планують створити Єдиний реєстр соціальної сфери для обліку кожної соціальної допомоги. Ідеться про те, щоб повністю централізувати та автоматизувати всі процеси встановлення, призначення та нарахування соціальних допомог.
Це дозволить більш конкретно обліковувати кошти, які сьогодні виділяються державою та вивільнить працівників, щоб вони могли більше працювати з людьми
Про це заявила міністерка соціальної політики України Оксана Жолнович в інтерв’ю «Інтерфакс-Україна».
За її словами, Мінсоцполітики дуже тісно співпрацює з Мінцифри для розвитку Єдиного реєстру соціально сфери. Він має допомогти більш чітко обліковувати кожну допомогу, яка сьогодні не обліковується.
«Скажімо, пенсійні виплати абсолютно централізовані, їх можна перевірити, є верифікація Мінфіну, яка показує, що загалом там немає якихось великих розбіжностей, які б мали певний негативний ефект загалом для бюджету. Якщо ж говорити про допомоги, то вони нараховуються в громадах, районними управліннями соцзахисту чи виплатними центрами, далі відомості передаються нагору і лише виплачуються з центру. Так от, ми плануємо централізувати процеси встановлення, призначення, нарахування допомог, щоб це було автоматизовано, що, своєю чергою, вивільнить працівників, щоб вони могли працювати з людьми, надавати їм соціальні послуги, консультації, а не тільки сидіти і рахувати гроші. Все це дозволить більш чітко обліковувати ті кошти, які ми сьогодні даємо на допомоги», — сказала Жолнович.
Аудіт діючих пільг та допомог
Вона також розповіла, що окрім цього проводиться аудит вже діючих пільг та допомог. І йдеться не про скорочення чи скасування будь-яких пільг чи соціальних допомог, а про їхнє впорядкування.
«Все, що стосується людей і їх соціальної допомоги, має бути дуже просте, дуже прозоре і дуже зрозуміле. Я розумію, чому аудит пільг сприймається саме так, бо є недовіра до влади, начебто, якщо планується якась зміна, то точно не на користь. Але ми не маємо на меті зробити комусь гірше. Ціль цього процесу у впорядкуванні», — підкреслила міністерка.
Врегулювання соціальних допомог людям в Україні та за кордоном
Жолнович також прокоментувала доцільність оплати однакові соціальні допомоги людям, які залишилися в Україні та які виїхали за кордон. За її словами, це питання вже розглядається і потребує змін на рівні законодавства, оскільки в законі не йдеться нічого про тимчасове проживання за кордоном.
«З іншого боку, це чутливе питання, бо ми повинні дивитися, що держава, куди перемістилася людина, їй дає. Зараз ми спільно з Офісом Ради Європи в Україні уже зробили аудит всіх підтримок і допомог, які надаються нашим громадянам за кордоном. Ми ці цифри проаналізуємо, і наступним етапом стане взаємодія з тими країнами, щоб синхронізувати свої виплати. Це довготривалий процес. А просто сказавши, що більше нічого не платимо, ми можемо поставити наших людей в дуже скрутне становище, – сказала вона.
Як приклад, Жолнович навела Польщу, яка припинила виплати для всіх громадян України на своїй території, залишивши оплату лише особам з інвалідністю.
«Не всі, хто мав таку можливість, підтвердив цей свій статус в Польщі. Це чутливе питання, яке не можна «різати з плеча», – підкреслила міністерка.
Читайте також: Грошова допомога переселенцям – всі програми, що діють в Україні
Мінсоцполітики планує врегулювати питання подвійних виплат. Після проведеного аудиту та отриманої інформації це питання обговорюватиметься з міжнародними партнерами.
«Можливо об’єднувати ці допомоги, або якщо в країні перебування виплата досить значна, тоді думати чи варто сплачувати ту незначну допомогу від України. Я не можу сказати, що в нас є уже готові рішення з цього приводу. Тому що, можливо, навіть буде краще пошукати десь ці гроші, щоб не створювати негатив. Також дуже важливо демонструвати людям, що Україна від них не відмовилася, бо ми повинні тримати зв’язок з нашими громадянами», – підкреслила міністерка соціальної політики України.
Ірина Міщенко
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!