В Україні понад 52 000 осіб у розшуку: кого шукають та чому важлива перевірка
Станом на липень 2023 року понад 52 тисячі людей в Україні знаходяться у розшуку. Чоловіків розшукують вп’ятеро частіше, ніж жінок. З них 12% – дезертири.
Про це свідчать дані YouControl.
Аналітики дослідили дані реєстру розшуку МВС щодо осіб, які переховуються від органів влади.
Зазначається, що піковими за рівнем поповнення іменами людей, яких досі не можуть розшукати, стали 2014-15 роки, коли в Україні почалися воєнні дії. Протягом цього періоду кількість розшукуваних збільшилася майже на 22 тис осіб. Другий піковий період припадає на початок повномасштабного вторгнення – 5,5 тис людей (у 2022 році). За першу половину 2023-го до переліку осіб, які переховуються від органів влади, додалося майже 3,5 тис імен.
Загалом виділяють 16 причин розшуку. Однак найбільше осіб переховуються від органів досудового розслідування ‒ їх 31% від загальної кількості. Від прокуратури переховуються 19% людей, а від суду – 15%.
Після анексії Криму та початку війни в рази збільшилася кількість дезертирів, яких досі не знайдено. Наразі за всі роки налічується ціла бригада дезертирів – 6,1 тис. осіб. 96% осіб потрапили у цей список у 2014-2015 рр. та досі розшукуються.
Читайте також: В Україні працює портал «Війна і санкції»
Щодо географії розшуку, то аналітики поділили їх таким чином:
- Автономна Республіка Крим (23%) – 11,8 тис людей від загальної кількості (тобто від 52,8 тис)
- Донецька область (16%) – 8 тис осіб;
- Київ (11%) – 5,7 тис людей;
- Луганська область (7%) – 3,7 тис осіб.
П’яте місце за кількістю розшукуваних розділили між собою одразу чотири області: Вінницька, Запорізька, Одеська та Харківська. У цих регіонах розшукують по 2 тис людей на кожен, що складає 4% від загальної кількості.
«За межами України органи влади подали в розшук найбільше людей в містах росії, Молдови та Польщі. Є окремі особи, яких шукають у Білорусі, Німеччині, Туреччині, Франції, Італії, Іспанії, Грузії, ОАЕ та інших країнах», – говорять аналітики.
Детальніше в інфографиці:
Чому важлива перевірка на предмет розшуку людини
Керівниця юридичного департаменту YouControl Надія Чаленко зазначає, що будь-яку людину дуже важливо ретельно вивчати перед початком співпраці (потенційного співробітника, партнера або клієнта) на предмет можливих ризиків. Зокрема, чи не перебуває особа у базі розшуку МВС України.
Перевірка допоможе убезпечити себе від цілої низки ймовірних негативних наслідків, – що можуть виникнути як для юридичних, так і для фізичних осіб.
«Наприклад, ви не здійснили належну перевірку підрядника і, без відома для себе, найняли для ремонту квартири людину, оголошену в розшук по справі, пов’язаній із крадіжкою. В такому разі, будьте готові, що потенційно можете стати наступною жертвою. Подібні ситуації можуть статись будь з ким, тому надзвичайно важливо звертати увагу, зокрема, на інформацію із бази розшуку МВС України», – наголошує Чаленко.
Як дізнатись, чи в розшуку людина?
В модулі «Фізичні особи» в YouControl є можливість перевірити будь-яку особу за допомогою публічних даних з офіційних державних реєстрів. Дані на цьому ресурсі постійно оновлюються.
Для перевірки потрібно ввести ПІБ особи, що перевіряється, а аналітична система покаже інформацію, зібрану з офіційних джерел. Зокрема, про розшук у розділі «Перевірка МВС». Також тут будуть вказані і дані щодо причини розшуку людини: категорія, стаття звинувачення та дата зникнення.
При перевірці фізичних осіб потрібно звертати увагу на всі вкладки в YouControl.
«Тут, зокрема, «додано новий список підозрюваних магістральної справи “24 лютого“, а також “Російські воєнні злочинці” від журналістів Слідство.Інфо та активістів Антикорупційного штабу, “ДержзZадники” від Руху ЧЕСНО та “Миротворець”. Таким чином, в аналітичній системі, враховано понад 95% всіх джерел, визначених типологічним дослідженням “Фінансування тероризму та отримання кримінальних доходів від вчинення інших злочинів в умовах військової агресії російської федерації”», – ідеться в повідомленні.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!