Наприкінці 2024 року уряд оголосив про плани змінити критерії видачі субсидій, і це може вплинути на кількість отримувачів наступного року.
Як пише «Фокус», насамперед планується ввести більш жорсткі критерії для отримання субсидій. Це пов’язано з необхідністю оптимізації державних витрат та забезпечення справедливого розподілу ресурсів.
У Пенсійному фонді зазначили, що вже від 1 грудня 2024 року в Україні субсидія призначається до кінця опалювального сезону, тобто до 30 квітня, і це правило буде чинним також у 2025 році. Розрахунок здійснюватиметься з місяця подання документів.
Хто має право на субсидію у 2025 році
У січні 2025 року право на субсидію матимуть наступні категорії українців:
- зареєстровані в житлі;
- орендарі з чинним договором оренди;
- внутрішньо переміщені особи (ВПО);
- індивідуальні забудовники.
Зауважте, що з 1 січня 2025 року під час подання документів враховуватимуть дохід сім’ї за другий і третій квартали 2024 року, а пенсійний дохід — за листопад 2024 року. Субсидію можуть скасувати, якщо заявник не повідомить про зміни в майновому або соціальному стані.
Право на субсидію мають лише ті українці, чиїх доходів недостатньо для оплати комунальних послуг в повному обсязі. Щоб це підтвердити, необхідно звернутися в відділ соцзабезпечення за місцем проживання та надати наступні документи:
- паспорт;
- заява;
- договір оренди (якщо житло знімається) або свідоцтво про право власності;
- декларація про доходи.
Після цього у тих, хто подав документи на субсидію, перевірятимуть всі банківські рахунки, а також факти великих покупок. І якщо побачать, що на рахунках родини є кошти, у наданні допомоги буде відмовлено.
Кому не дадуть субсидію
Родини, що мають право на субсидії від держави, в період 1 травня-1 вересня подають всі необхідні документи. А кожний повнолітній член сім’ї заповнює декларацію, де вказано:
- чи є депозит в банку в розмірі понад 25 прожиткових мінімумів;
- чи здійснювалася купівля валюти або дорогоцінних металів;
- чи є у власності новий особистий автомобіль (менше 5 років);
- чи здійснювалася купівля предметів на суму понад 50 тис. грн;
- чи має місце оренда майна і не внесення цього в декларацію про доходи;
- факт отримання протягом року до моменту звернення спадщини у вигляді квартири, машини або земельної ділянки;
- наявність боргів з аліментів, послуг ЖКГ, штрафів тощо.
Якщо хоча б одна людина з родини відповідала позитивно на якийсь із зазначених пунктів, у виплатах від держави на оплату послуг ЖКГ буде відмовлено.
Також у субсидії буде відмовлено у разі, якщо:
- у складі сім’ї є власник більше одного житлового приміщення (крім житла на тимчасово окупованих територіях або житла, що належить людині на праві спільної сумісної чи пайової власності та розташованої у сільській місцевості);
- загальна площа квартири перевищує 130 квадратних метри, а приватного будинку – 230 квадратних метрів;
- у складі сім’ї є неплатник аліментів (понад три місяці;
- домогосподарства мають борги за оплату комунальних послуг за три місяці та більше і борг перевищує 40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (680 гривень). Але якщо сплата заборгованості підтверджена або ухвалений договір про її реструктуризацію, або вона оскаржена в судовому порядку, житлова субсидія може бути надана.
Також є висока вірогідність не отримати субсидію, якщо хтось із членів родини не вчився, офіційно не працював і не мав статусу безробітного, або перебував за кордоном загалом понад 60 днів за рік.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!