В Україні зростають ціни на ліки поза списками МОЗ: деталі

Після впровадження урядової програми знизилися ціни на деякі ліки, водночас інші медикаменти, які не включені до списків МОЗ, подорожчали від 13 до 30%. Частина фармацевтичного ринку залишається нестабільною й така тенденція може посилити фінансовий тиск на пацієнтів, особливо тих, хто має хронічні захворювання.

Про це повідомляє UNN з посиланням на дані моніторингу.

Зокрема вказується, що у квітні зафіксовано підвищення цін на велику кількість препаратів, що не були обрані для здешевлення Міністерством охорони здоров’я. Це відбувається після введення в дію Постанови №168 та публікації списків найбільш популярних вітчизняних ліків зі зниженою вартістю.

Станом на квітень 2025 року МОЗ підготував два списки із зниженими цінами: перший містить 101 препарат зі зниженням середньої вартості на 25%, хоча було обіцяно 30%. Другий список включає 205 препаратів з падінням цін на 17%.

Ольга Стефанишина, народна депутатка і членкиня Комітету Верховної Ради з питань здоров’я нації, зазначає, що в Україні налічується близько 20 тисяч лікарських засобів. Отже, 306 препаратів зі зниженими цінами складають лише приблизно 1,5% біржі. Інші медикаменти, які не потрапили у ТОП-100, мають ризик значного подорожчання.

Моніторинг показує, що ціни на медикаменти, як-от «Валавір», «Бетаспан», «Уролесан», «Дарсіл» та інші стабільно зростають з початку року. Зокрема, «Валавір» подорожчав на 75,41 грн до загальної вартості. Капсули «Уролесан» стали дорожчими на 37 грн, розчин «Бетаспан» зріс у ціні на 30 грн, а таблетки «Дарсіл» тепер коштують на 36 грн більше — 316 грн.

Згідно з аналізом, середнє зростання цін становило близько 13,5%, свідчачи про загальну тенденцію до подорожчання ліків, що не входять у перелік ТОП-100. Деякі позиції подорожчали на 20-30%.

Читайте також: Лубінець: Дії уряду по стабілізації цін на ліки можуть призвести до скорочення аптек у віддалених регіонах

Що ще не так із програмою щодо зниження цін на ліки

Водночас до списків препаратів, ціни на які виробники мають знизити, потрапили не лише вітаміни та «Нафтизин». Серед найпопулярніших опинилися такі препарати, як «Клофелін» та Кодепсин», що викликало здивування у наркологів. Зокрема лікар нарколог-психотерапевт Вадим Неясов зазначив, що ці препарати є зовсім непріоритетними для пацієнтів. На його думку, доступнішими мають стати кардіологічні препарати, антибіотики, пульмонологічні засоби.

«Клофелін» — це не актуальний препарат, тому що він використовується в дуже вузькому контексті. Кодеїн викликає залежність і його лікарі майже не призначають», — сказав лікар.

Загалом цей тренд зростання викликає занепокоєння, адже багато з цих медикаментів є необхідними для щоденного або тривалого лікування пацієнтів. Якщо ціни продовжать зростати, це стане додатковим фінансовим тягарем для українців в умовах війни та економічної нестабільності, особливо для тих із хронічними хворобами.


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!

Цей сайт використовує cookies