З 2020 року всі педагоги щороку повинні підвищувати свою кваліфікацію, витрачаючи власний час на додаткове навчання. Але вони можуть самостійно обирати, де саме вчитися та які навички покращувати. Тобто зараховуватися буде не лише навчання з профільних дисциплін, а й курс з медіаграмотності чи критичного мислення.
Скільки треба навчатися
З 2020 року кожен працівник освітнього закладу повинен щороку пройти:
- не менше 30 годин курсів за рік для співробітників шкіл,
- не менше 20 годин курсів за рік для співробітників дитячих садків.
Тобто за 5 років педагог школи повинен набрати щонайменше 150 годин навчальних курсів. Працівник дитячого саду – щонайменше 120 годин. Більше можна, але ці години не будуть переходити на наступний рік.
«Можна за рік набрати 45 годин, а не 30. Але вони не переносяться на інший рік, – говорить методист Управління освіти Краматорської міської ради Алла Краснікова. – Просто за 5 років вчитель зможе підтвердити 165 годин замість 150».
Кому необхідно підвищувати кваліфікацію
Головна новація – постійне навчання кожного педагога. Вчителі мають покращувати профільні знання. Директори та їх заступники мають підвищувати компетенції з управління.
«Ідея полягає в тому, щоб всі педагоги навчалися кожного року і розбиралися в актуальних питаннях освіти», – підкреслює Алла Краснікова.
А якщо керівник тільки призначається на посаду, то протягом першого року він має пройти 90 годин навчальних курсів з управлінської діяльності (ст.38 ЗУ «Про повну загальну середню освіту»).
ЦИФРА:
В Краматорську 2205 педагогів, включаючи вчителів та вихователів дитсадків.
Очна чи дистанційна форма навчання
Віднині педагог самостійно вирішує, які курси з підвищення кваліфікації будуть для нього актуальні. Це може бути:
- очне навчання при обласному інституті післядипломної педагогічної освіти;
- освітні тренінги, семінари, майстер-класи від громадських організацій з видачею сертифікату;
- безкоштовні онлайн-курси, наприклад, на платформі Prometheus чи EdEra.
Отримання сертифікату – обов’язкова умова для зарахування прослуханих годин. Але якщо заклад, який видав сертифікат, не має ліцензії, то педагогічна рада навчального закладу повинна самостійно вирішити: чи є витрачені на навчання години підвищенням кваліфікації, чи ні (ст.40 ЗУ «Про повну загальну середню освіту»).
Які курси можна проходити
В першу чергу від вчителів чекають підвищення кваліфікації за їх профілем. Проте на цьому не слід зупинятися. Якщо педагоги пройдуть курси з критичного мислення, медіаграмотності, дизайн мислення, впровадження інновацій – все це покращує компетенції. А години, витрачені на навчання, зараховуються як підвищення кваліфікації.
Законодавець передбачив і обов’язкове покращення знань та навичок у роботі з учнями з особливими освітніми потребами – не менше 10% витраченого на навчання часу слід приділити інклюзивній освіті (ст.51 ЗУ «Про повну загальну середню освіту»).
Скільки це коштує
Якісне навчання потребує фінансових вливань. Але на яку суму зможуть розраховувати вчителі, щоб самостійно обирати для себе курси підвищення кваліфікації, поки невідомо.
Алла Краснікова зазначила, що при очному навчанні в обласному інституті післядипломної освіти за педагогом зберігається середня заробітна плата, а також оплачується заміна уроків.
Очільниця краматорського Управління освіти Марина Мозольова уточнила, що кошти на підвищення кваліфікації були цільовою субвенцією, тож вона одразу перенаправлялася на рахунок інституту післядипломної освіти.
Чи зміниться фінансування з цього року – покаже час. Але варіант безкоштовного онлайн навчання для вчителів поки що більш ймовірний.
Наталія Боровська, «Донеччина. ЗмІнИ»
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!