Вчителі Донеччини та Луганщини мають право дистанційно працювати з-за кордону
Ірина Сергіївна – вчителька з невеличкого містечка, що на Донеччині. Після того, як почалася війна, жінка мусила евакуюватись. Разом з двома дітьми виїхала за кордон. Влаштувавшись на новому місці, приступила до роботи. Налагодила зв’язок з учнями та почала проводити дистанційні уроки. Однак керівництво школи стало дорікати працівниці – мовляв, тим, хто працює з-за кордону, заробітну плату не нараховуватимуть.
До того ж наприкінці квітня вийшла постанова Кабінету Міністрів України № 481, згідно з якою державним службовцям і працівникам державних підприємств заборонили виконувати свої посадові обов’язки з-за кордону. Так от до них помилково прирівняли вчителів і вихователів.
«Я відповідальна за безпеку своїх дітей і зараз не маю можливості повернутись на Донеччину. В той же час я боюся втратити роботу та заробіток. Зараз я сумлінно виконую свої обов’язки, працюю з учнями за розкладом, проводжу всі уроки. Коли мені погрожують звільненням, то це дуже бентежить. Адже зараз повертатись додому ризиковано, а в західному регіоні України знайти житло вкрай важко», – каже Ірина Сергіївна.
Вчити дітей з-за кордону можна
З’ясувалося, що згадана постанова Кабміну не стосується педагогічних працівників загальноосвітніх шкіл. А керівники навчальних закладів, які погрожують звільненням, перевищують свої повноваження.
Спершу педагогів заспокоїв освітній омбудсмен Сергій Горбачов. Він наголосив, що вчителям можна працювати з-за кордону. Та звернувся до керівників закладів освіти та органів управління освітою, які вимагають від вчителів на цій підставі негайно повертатися в Україну, щоб ті припинили свавілля та знущання з вчителів.
За його словами, абсолютна більшість педагогів у школах і садочках – це жінки. І багато хто з них має дітей, за яких вони відповідають: саме тому і намагалися виїхати за кордон, щоб діти були у безпеці.
«Якщо вимагати повернення цих вчительок та виховательок, то вони не залишать дитину за кордоном, а змушені будуть повертатися з нею в Україну. Під рашистські ракети. Чиновники справді цього хочуть?», – запитав Сергій Горбачов.
Тлумачення постанови омбудсменом підтвердила й заступниця голови Верховної Ради України Олена Кондратюк. Випадки, коли керівники закладів освіти та органів управління освітою вимагають від вчителів негайно повертатися в Україну, вона назвала перевищенням повноважень.
«Для уникнення непорозумінь, прошу Кабінет Міністрів України невідкладно надати детальні роз’яснення щодо того, кого саме стосується згадана постанова від 26 квітня 2022 р. № 481 та якими є механізми її реалізації», – додала віцеспікерка.
Світлана Денисенко, «ЗмІнИ. Схід»
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!