Вчителів-пенсіонерів переводять на строкові контракти
Вчителі, які отримують пенсію за віком, менше ніж за місяць повинні бути переведені на річні контракти. Ця новація передбачена Законом України “Про повну загальну середню освіту”.
Що передбачає закон
Закон “Про повну загальну середню освіту” передбачає, що педагогічні працівники комунальних і державних закладів середньої освіти, які отримують пенсію за віком, мають працювати за трудовими договорами. Термін укладання такого договору складає від одного до трьох років. Отже вже до 1 липня 2020 року всі вчителі-пенсіонери за віком мають бути звільнені та переведені за бажанням на термінові контракти.
До речі, профспілки вважають цю норму закону дискримінаційною. Адже єдиним аргументом для звільнення в даному випадку вважається вік особи. А це не той критерій, який характеризує професіоналізм та високу кваліфікацію.
Проте норми закону мають бути виконані. І в Краматорську вже всі вчителі, які досягли пенсійного віку, під підпис повідомленні про переведення на строкові контракти.
“Багато вчителів пенсійного віку працюють дуже гарно та продуктивно. Гарний приклад – Олександра Рябуха, віком 70+. Але можна позаздрити її працьовитості та результативності. І таких вчителів у нас багато, – відмітила очільниця Управління освіти Краматорської міської ради Марина Мозольова. – Проте тепер керівники шкіл будуть мати змогу одним запропонувати продовжити роботу на контракті, а іншим – ні”.
При цьому Марина Мозольова наголосила, що щороку в школи приходить все менша кількість молодих педагогів. Тому звільнення всіх вчителів-пенсіонерів наразі неможливе – тоді в краматорських закладах освіти просто не буде вистачати педагогів.
Відбувають час чи професійно працюють?
Чи повинні в школах бути вчителі-пенсіонери? З одного боку, педагогам з досвідом є що передати учням:
- вони досконально володіють своїм предметом;
- мають навички роботи зі школярами, знають, як привернути їх увагу.
Проте дехто просто відбуває на роботі свій робочий час. Також людям поважного віку важче опанувати сучасні технології та програми. А школи масово комп’ютеризуються.
Цьогорічний тривалий карантин під час пандемії якраз і показав цю проблему. Частина вчителів досить швидко почали вести власні блоги та користуватися декількома програмами. Але є такі, котрі так і не стали проводити повноцінні уроки в онлайн-форматі, продовжуючи надсилати школярам завдання через вайбер.
“В нашій школі 9 вчителів отримують пенсію за віком, – розповіла директор ЗОШ №1 Олена Кушниренко. – Ми індивідуально підходимо до кожного. Дехто може і в 74 роки працювати гарно. Іншим складно з комп’ютерами. І якщо перед вчителями мистецтва, групи подовженого дня не так актуально стоїть питання дистанційного навчання. То вчителям-предметникам треба багато працювати”.
В інших школах міста подібна ситуація: педагогам пенсійного віку запропонували перейти на контрактну форму роботи. В школі №22 таких вчителів одинадцять. За словами директора закладу Наталії Малахової, всі погодилися перейти на строкові трудові договори.
В школі №25 з 62 осіб педколективу 12 вчителів пенсійного віку (з них двоє тільки цього року виходять на пенсію) також вирішили зголоситися на контрактну форму роботи.
Чи будуть збережені соціальні пільги?
Переведення вчителів-пенсіонерів на контрактну форму роботи поставило ще одне питання – збереження цим педагогам певних соціальних пільг.
“Вчителі мають 56 днів оплачуваної відпустки, виплати на оздоровлення. Чи будуть збережені ці пільги?, – задається питанням директор ЗОШ №25 Інна Страшко. – Адже якщо люди сумлінно працювали, то вони повинні мати право на такі ж соціальні умови, як і інші педагоги”. В цьому аспекті поки що чекають роз’яснень від Міністерства освіти.
11 директорів переводять на контрактну форму роботи
Окрім вчителів річні строкові договори укладають також з директорами, віком старше 60 років.
“В Краматорську працює 11 таких директорів. І всі вони погодилися продовжити працювати на контракті, – наголосила Марина Мозольова. – Отже через рік нам треба буде провести 11 конкурсів на посаду директорів шкіл. На ці конкурси можуть податися і претенденти віком 60+. Але спілкуючись з колегами, ми вже маємо розуміння, що дехто не піде на такий конкурс”.
При цьому Марина Валеріївна зазначила, що доцільність таких контрактів полягає, в першу чергу, в більш ретельному виконанні своїх обов’язків. Особливо, якщо цей директор планує приймати участь в конкурсі на посаду та працювати ще рік.
Наталія Боровська, “Донеччина. ЗмІнИ”
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!