Наприкінці липня Президент України Володимир Зеленський двома своїми указами з різницею у два дні постановив утворити військово-цивільні адміністрації (ВЦА) міст Сєвєродонецьк та Лисичанськ Луганської області. Відповідні укази розміщено на сайті глави держави, вони набули чинності з дня опублікування.
Причин такого рішення в указах Президента не зазначено, але відомо, що ініціював процес голова Луганської облдержадміністрації Сергій Гайдай. Звернення щодо утворення ВЦА міст Сєвєродонецьк і Лисичанськ очільник області подавав ще раніше, посилаючись на бездіяльність місцевих органів влади.
Тимчасова відсутність місцевого самоврядування
Останнім часом у Сєвєродонецьку та Лисичанську фактично не працювали місцеві органи влади. Починаючи з весни цього року у містах не проводилися сесії міських рад. Це повністю паралізувало процес прийняття рішень щодо розподілу бюджетних коштів і вирішення нагальних проблем життєзабезпечення міст.
«Депутати фактично усунулися від виконання своїх обов’язків. Політичні сварки між ними спричинили величезні проблеми пересічним мешканцям. Вони незадоволені місцевою владою, тому необхідно нагально навести лад», – заявив на брифінгу Сергій Гайдай.
За законом, військово-цивільні адміністрації утворюються на підставі указу Президента України, а голову ВЦА у містах призначає керівник обласної держадміністрації, який також є головою ВЦА області, за погодженням із Командувачем Об’єднаних сил.
Тож наразі мери і міські ради Лисичанська та Сєвєродонецька припинили свої повноваження, а керівники військово-цивільних адміністрацій (ВЦА) поки що не призначені. Сергій Гайдай пообіцяв прискорити цей процес.
«Кандидатури давно та ретельно відбираються. Це повинні бути фахові люди, які не піддадуться спокусі. Відповідальність за них лежить на обласній ВЦА. Водночас я буду сприяти їхній роботі. Впевнений, що ми встигнемо розробити та оприлюднити план дій міських військово-цивільних адміністрацій, а також зробимо певні кроки, які побачать люди – не просто наміри, а реальні дії», – наголосив голова Луганської ОДА.
Утім, як показує практика, призначення голів ВЦА є довготривалим процесом. Це пов’язано з держреєстрацією, отриманням печатки, також кандидати повинні пройти спецперевірку як держслужбовці. Весь цей час Сєвєродонецьк і Лисичанськ житимуть без місцевої влади.
Що буде з місцевими виборами
Як вже зазначалося, законні підстави для утворення ВЦА у Сєвєродонецьку та Лисичанську були, і це рішення було б сприйняте цілком позитивно, якби не скорі місцеві вибори.
«Рішення усуває проблему з фактичною відсутністю місцевого самоврядування у Лисичанську і Сєвєродонецьку, яке було спричинено конфліктами між мерами та міськими радами. Але ВЦА створюються за менш ніж три місяці до місцевих виборів, за результатами яких вони припинять свою діяльність. Проте практика показує, що на створення ВЦА йде щонайменше 4-6 місяців. Тому імовірно, що вони так і не будуть діяти», – прогнозують аналітики Центру спільних дій.
Щодо проведення місцевих виборів – своєю постановою Верховна Рада призначила їх на 25 жовтня 2020 року. В тому числі вони мають відбутися у містах Сєвєродонецьк і Лисичанськ. В той же час Центральна виборча комісія може відтермінувати проведення виборів з підстав не забезпечення держбезпеки чи безпеки людей, що може бути пов’язане як з проведенням Операції об’єднаних сил, так і з поширенням коронавірусної хвороби. Але вибори все одно пройдуть.
За законом, створені у Сєвєродонецьку та Лисичанську військово-цивільні адміністрації припинять свої повноваження в день відкриття першої сесії новообраних міських рад.
Світлана Денисенко
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!