Виборчий лікнеп в країні, яка поки відмовляється від вдосконалення надання влади народу

До основних прав кожної людини віднесено виборче право. Разом з іншими найважливішими, воно затверджене Декларацією прав людини генеральної асамблеї ООН.  Документ з’явився наприкінці 1948-го. Тобто, пройшло трохи більше, ніж три роки після закінчення випробувань людства адом Другої світової війни.

Що означає твій голос під час голосування на виборах і якими вибори повинні бути?

Участь у виборах – це можливість управляти країною, але через делегування своїх прав обраним представникам. Воля народу лежить в основі урядів, парламентів, політичних коаліцій, а також діяльності політичних лідерів країн. Ця воля визначається саме під час періодичних та – що важливо! – не фальсифікованих виборів. Вони повинні забезпечувати доступність, рівність, свободу та таємничість кожному виборцю.

Яка виборча система діє в Україні?

Згідно з українським законодавством, голосування відбувається за змішаною пропорційно-мажоритарною системою.

До Верховної Ради обирають 450 народних депутатів:

  • 225 за списками політичних партій, де виборець підтримує або не підтримує партію в цілому, і де залежно від набраного відсотка голосів виборців партія отримує кількість місць у парламенті,
  • 225 за мажоритарною системою в одномандатних виборчих округах, де виборець голосує за одного кандидата з тих, хто балотується на окрузі, а перемагає той, хто набрав найбільше голосів.

Чому до виборчої системи України є питання?

Експерти давно б’ють на сполох у зв’язку з існуючими в нашій країні негативними чинниками, що ускладнюють розвиток та зміцнення демократії: адміністративний ресурс, політична корупція, недостатня професійність органів адміністрування виборчого процесу.

Крім того, політичні партії України знаходяться в стані узурпації права виборця в частині рейтингування всередині партійного списку. Воно відбувається саме під час вкидання бюлетеня виборцем. Узурпації сприяє теперішнє правило – закритість списків, завдяки якій партія сама визначає черговість своїх переможців після остаточних висновків ЦВК. Визначає, так би мовити, згідно з партійною доцільністю. Або, можливо, завдяки існуванню прейскуранту цін за місця в прохідній частині списків, що продаються за мільйони доларів.

Законодавці країни так і не змогли прийти з іншими правилами гри до виборів-2019, року безперервного виборчого циклу.  А хто ж ці законодавці? Звичайно, нині діючі народні депутати, які знов хочуть бути обраними. Тому й не поспішають чіпати самих себе.

Що потрібно змінювати або посилювати в виборчому процесі?

В українському суспільстві існує запит на політичну глобальну реформу, яка включає зміну виборчої системи з переходом до:

  • великих регіональних мажоритарних округів;
  • пропорційної системи з відкритими списками.

Перше дозволить знизити такі корупційні складові, як підкуп виборця та адміністративний ресурс, друге –  надасть право саме виборцю впливати на формування черги з переможців всередині партійного списку та визначати їх номери: 1, 2, 3 і так далі.

Історія виборів в Україні також свідчить про те, що багато порушень досить схожі протягом декількох років. Вони заважають реалізації виборчого права громадян, що впливає на сталий розвиток демократичних процесів. Але й досі не було створено прецедентів, які б розглядались в Європейському суді з прав людини (ЄСПЛ) та повертались з рішеннями в Україну, якісно змінюючи наступні виборчі компанії.

Тому не тільки фіксування порушень або юридичний супровід справ в Україні повинні бути в зоні уваги всіх її інституцій, але й звернення до європейського судочинства.

Які нові інструменти підключати та які продвинуті застосовувати?

За рік до виборів Європейський Союз започаткував в Україні великий проект “Виборча реформа задля підсилення впливу агентів змін та підтримки публічного діалогу”. Його реалізує Громадянська мережа ОПОРА спільно з Українським Католицьким Університетом.

Проект спрямований на захист саме виборчого права громадян шляхом реформування законодавства про парламентські та місцеві вибори, створення мережі громадських омбудсменів з виборчих прав для всіх областей України. Проект також включає декілька активностей, які доповнюють одна одну задля зміни якості виборчого процесу і виборчих компаній.

Великий масив даних, який супроводжує кожну виборчу кампанію, завжди потребує не тільки серйозної аналітичної роботи. Забезпечення публікацій цих даних у форматі відкритих даних, тобто – в машинозчитувальному вигляді, важливе завдання, яке відповідає сучасним викликам. Завдяки йому створюється можливість швидко оперувати значним масивом цифр та даних.

Також це дуже важливий чинник в запобіганні чи то умисних фальшувань, чи то «людського фактора», який дорого коштує. Бо, наприклад, зараз при оцифруванні протоколів минулих виборів з’ясовується, що деяким партіям вдалось отримати зайві мандати, а хтось з них своє не добрав.

Унікальний досвід України, яка проводить вибори в умовах війни, також може бути корисний країнам, перед якими стоять сучасні виклики: організація та забезпечення роботи органів місцевого самоврядування в зоні конфлікту, а також дезінформація, зовнішні втручання, кібербезпека тощо.

Матеріал підготовлено в рамках проекту “Маяк” за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні.
Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США.

This project was supported by the Media Development Fund of the U.S. Embassy in Ukraine.
The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.

Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!

Цей сайт використовує cookies