Виборчу систему потрібно змінювати, щоб нарешті позбавитися існуючої ганебної формули «гроші-політика-ще більші гроші» – так вважають представники громадської організації «Центр UA», які вже понад рік працюють над розробкою нової концепції виборів в Україні. Підсумкова панельна дискусія щодо прийняття нового Виборчого кодексу відбулася в Краматорську.
«Під час туру «ЗміниТИ» ми провели публічні зустрічі в 23 областях України, зібрали точки зору депутатів усіх рівнів, громадських активістів, звичайних людей. На підставі цих консультацій була написана Біла книга рішень, яка відображає нову концепцію виборчого законодавства та повністю відповідає потребам нашого суспільства», – розповів Олег Рибачук, голова і співзасновник Центру UA, екс-віце-прем’єр-міністр із питань європейської інтеграції.
Зараз в Україні діє виборче законодавство, прийняте в 2011 році. Це так звана змішана система. За нею в парламент проходять люди за закритими партійними списками, які купили прохідні місця, а також мажоритарники, в яких є більше грошей на прямий підкуп виборців на окрузі. Як наслідок – ми маємо велику ступень політичної корупції, прийняття рішень не на користь суспільства, а олігархів, кнопкодавство, відсутність окремих депутатів на робочих місцях тощо.
«Щоб змінити ситуацію, потрібно позбавитися мажоритарної складової і впровадити пропорційну виборчу систему з відкритими регіональними списками. Тільки таким чином буде забезпечено рівний доступ до політики усім громадянам, і ми нарешті зможемо запустити зміну політичних еліт в країні», – впевнена лідерка напрямку «Рівний доступ до політики» Інна Борзило.
Виборча система з відкритими регіональними списками передбачає наступне:
- Голосування не тільки за партію, але й за конкретних людей у цій партії. Тобто партія не гарантує місця у Парламенті тим, хто купить місце у прохідний частині списку, бо порядок проходження буде залежити від виборця.
- Партії висувають списки кандидатів у регіональних округах розміром з область (передбачається, що їх буде 27). Це ускладнить підкуп виборців, а сама купівля місця в списку втратить сенс.
- Партії включатимуть до списків якісних кандидатів, щоб не псувати імідж політичної сили. Це не дозволить потрапити до Парламенту одіозним недоброчесним особистостям.
Головне питання, яке лунало під час дискусії: чи будуть згодні народні депутати змінити правила гри не на свою користь? Як зазначив Олег Рибачук, систему з відкритими регіональними списками політики обіцяють вже понад 10 років. «Доречи, це передбачено чинною Коаліційною Угодою, яку підписали 5 із 6 парламентських партій, також це є однією з передвиборчих обіцянок Президента Петра Порошенка та одним із важливих міжнародних зобов’язань України», – підкреслив голова Центру UA. Тож, залишилось дочекатися остаточного прийняття Закону про вибори, щоб зрозуміти, якого майбутнього прагнуть діючи народні депутати.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!