Ідея введення на Донбас миротворчої місії звучить вже давно, але отримала «друге життя» та підтримку відносно недавно – восени 2017 року після звернення президента Петра Порошенко до ООН.
Ідея загалом отримала підтримку проте як водиться на перешкоді стали технічні деталі. Так, Російська Федерація на словах повністю підтримавши ініціативу, розпочала торг навколо деталей майбутньої місії.
Так, якщо українська сторона наполягає на чисельній місії миротворців котрі повинні взяти під контроль україно-російський державний кордон на Донбасі, російська ж сторона наполягає на охороні миротворцями лише місії ОБСЄ.
Також Україна категорично виступає проти участі у місії російських військових, котрі підтримують самопроголошені республіки та воюють супротив ЗС України, час від часу потрапляючи у полон.
Так, прийняття законопроекту № 7163 «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» у тому числі ставить заслон на участі російських миротворців у місії ООН, адже не може до складу миротворців входити військові з країни, що на законодавчому рівні вважаються окупантом.
У листопаді глава білоруського МЗС Володимир Макей заявив на спільній прес-конференції в Москві з міністром закордонних справ Росії Сергієм Лавровим що Білорусь готова направити миротворчий контингент на Донбас.
«Якщо потрібно буде, ми готові виділити відповідний миротворчий контингент, якщо це буде прийнятне всім зацікавленим сторонам, для того, щоб брати участь у вирішенні миротворчих завдань», – сказав Макей.
Він також заявив, що Білорусь зацікавлена, щоб на сході України якомога швидше встановився мир.
«Ще в жовтні 2014 року президент Білорусі Олександр Лукашенко говорив про готовність направити миротворців на Донбас», – додав він.
Втім, українські політики вважають цю ідею не дуже гарною та звертають увагу на проросійськи кроки Білорусі, як наприклад голосування у Третьому комітеті ООН по резолюції про порушення прав людини в окупованому Росією Криму.
«Білорусь претендує на те, що вона дає нейтральну майданчик для проведення мирних переговорів з врегулювання ситуації в Донбасі. Абсолютно Очевидно, що нейтральність має трохи інше забарвлення, ніж голосувати проти резолюції про порушення прав людини – українців, кримських татар в окупованому Криму. Нейтральність не передбачає того, що країна дозволяє іншій країні безкарно красти території і порушувати права людини», – заявила перший віце-спікер Верховної Ради України Ірина Геращенко.
Тим часом з’явилися конкретні оцінки кількості миротворців котрі потрібні для проведення миротворчої місії на Донбасі.
Для врегулювання конфлікту на Донбасі ООН слід відправити в Україну до 24 тисяч миротворців.
Про це йдеться в доповіді, підготовленій експертом ООН при Колумбійському університеті в Нью-Йорку Річардом Гоуаном за дорученням колишнього генерального секретаря НАТО, радника президента України Петра Порошенка Андерса Фог Расмуссена, передає DW.com з посиланням на Reuters.
У доповіді, який буде представлений 17 лютого на Мюнхенській конференції з безпеки, говориться, що ООН слід розглянути питання про силу чисельністю близько 20 тисяч військовослужбовців з країн, що не входять в НАТО, і чотирьох тисяч поліцейських, щоб допомогти врегулювати конфлікт на Сході України.
Згідно з пропозицією, до складу контингенту повинні увійти представники таких європейських країн, як Швеція, країн з досвідом участі в миротворчих місіях, як Бразилія, а також держав, які користуються довірою РФ – Білорусь. Введення миротворчої місії на Донбас дозволить, зокрема, провести там місцеві вибори, йдеться у доповіді.
Окремі експерти говорили про необхідність відправити на Донбас до 50 тисяч миротворців, але автор доповіді вважає таку цифру нереалістичною. На даний момент конфлікт на Донбасі моніторять більше 700 спостерігачів ОБСЄ.
Між тим, згідно звіту іноземної розвідки Естонії Російська Федерація не має наміру припиняти бойові дії в зоні військового конфлікту на Донбасі і буде продовжувати використовувати їх як інструмент тиску на офіційний Київ.
У той же час Кремль намагається «врятувати своє обличчя» з-за поглиблення ізоляції з боку Заходу, враховуючи наближення президентських виборів у Росії. Тому Росія запропонувала ввести миротворців на схід України. Однак, ця пропозиція має на меті відкласти вирішення конфлікту і тільки зробить конфлікт більш затяжним.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!