Ольга Алтуніна – відома у Слов’янську громадська активістка, депутатка двох скликань Слов’янської міської ради. Разом зі своєю командою Ольга докладала зусиль до розвитку рідного міста та впровадження сучасних технологій. З початком «великої» війни географія її активності та волонтерства значно розширилась.
Волонтерство з перших днів війни
З перших днів повномасштабного наступу ворога в Україні команда волонтерів разом з Ольгою Алтуніною
зосередили підтримку для жителів Київської області. Допомогу збирали звідусіль, від звичайних людей з інших країн. Першими були жителі Фінляндії, вихідці з України, готові надати гуманітарні вантажі з умовою, що все буде прозоро та відкрито, а люди отримають цю допомогу.
Далі були звичайні люди, релігійні організації з заходу та центру України, ті громадські активісти, з ким співпрацювала слов’янська ГО «ЦеГрін Донбас» – Ольга Алтуніна є керівницею цієї організації. Стали в нагоді й налагоджені контакти не тільки з громадської, але й депутатської діяльності. Завдяки чіткій звітності та прозорості у донорів виникла певна довіра до волонтері
Коли рашисти пішли з Київщини, то основні зусилля зосередили на сході України, почали більше допомагати Краматорську, Слов’янську та іншим містам. Надсилали ліки й продукти харчування як військовим, так і цивільним. Військовим допомагали також з амуніцією, генераторами живлення, медичними товарами. Організацією волонтерської допомоги займались через ГО «ЦеГрін Донбас».
За цей час медикаментами та продуктами на Донеччині змогли охопити понад 20 тис. людей.
Гарячі обіди для переселенців у школах
Коли з Донеччини виїхали багато людей, на новому місці вони потребували ще більшої уваги та підтримки. Змушені жити в шкільних спортзалах, міркувати, як приготувати поїсти, шукати роботу та взагалі облаштовуватись у нових громадах. Продовжуючи допомагати сходу, волонтери почали шукати можливості підтримати тих, хто наважився на евакуацію та виїхав зі своїх домівок.
Організація з Німеччини «Європейський обмін» профінансувала харчування переселенців на Закарпатті, яких поселили в школах та дистадках. Допомога охопила чотири заклади освіти у Оноківській та Холмківській громадах Закарпатської області.
Завдяки проєктові починаючи з квітня вдалось охопити триразовим гарячим харчуванням понад 600 переселенців, які живуть у цих школах. Серед них багато жителів Донеччини в цілому, є також люди зі Слов’янська, які змушені були тікати від війни.
Готували переселенцям безпосередньо в школах, волонтери сплачували за продукти та роботу. Мали певні труднощі з німецькими банками. Громадська організація «ЦеГрін Донбас» була зареєстрована у Слов’янську, а для закордонних фінансових установ уся Донецька область сприймалась як небезпечна для співпраці. Довелось зареєструвати нову ГО «Відродження України 2022», аби продовжити проєкт з харчування.
Готуючись до початку навчання, у Оноківській громаді переселенців переселили зі школи та дитсадка до іншого приміщення, яке було вільним у системі освіти. Але харчування волонтери продовжуватимуть й на новій локації, аж до кінця поточного року.
Інтеграція та соціалізація
Розуміючи, що ситуація з вимушеним переселенням – це надовго, громадські активісти започаткували проєкт «Інтеграція та соціалізація».
Він охоплює три громади Закарпаття – Оноківську, Дубриницько-Малоберезнянську та Великоберезнянську. Долучитись може кожний охочий, на навчання приймають як на онлайн, так і на оффлайн заходи. У фокус-групах уже з’ясовували, кому що болить і куди спрямувати зусилля.
«Переселенцям хочемо показати, як проявити себе у новій громаді, як знайти роботу чи бути корисним у нових умовах. Місцеву владу навчити, що нові жителі – це шанс для громади, нові можливості та нове бачення, як розвивати територію», – розповідає Ольга Алтуніна.
Співпраця з приймаючими громадами буде за різноманітними напрямками. Наприклад, для Великоберезнянської громади готові надати розроблений мобільний застосунок Smart-місто, який у Слов’янську успішно почали запроваджувати до великої війни.
Представниця Омбудсмена із захисту ВПО
Нещодавно Ольга Алтуніна стала представницею Омбудсмена із захисту прав осіб, які постраждали внаслідок збройної агресії проти України. Такого окремого напрямку раніше не було в команді Уповноваженого Верховної Ради з прав людини, але саме на допомозі ВПО треба зосереджувати зусилля.
Ольга Алтуніна охоче долучилась до команди Омбудсмена і відразу включилась в роботу.
Питань багато, зазначає Ольга Алтуніна. Велика проблема, наприклад, як допомогти депортованим до рф громадянам України. Активно шукають, яким чином це зробити. В рф нема консульства України. Зголосилась допомогти Швейцарія, були посередником, але рф виступила проти. Тепер шукають можливості, через чиє консульство можна буде працювати з депортованими.
При цьому команда волонтерів, до складу якої входила й Ольга Алтуніна, продовжує надавати гуманітарну допомогу тим, хто її потребує. На Закарпатті процесами тепер керують Андрій Яценко зі Слов’янська, якого обрали головою Го «Відродження України 2022», та Михайло Філіппов. На Донеччині оргпитаннями займається Володимир Кирик. Наразі допомогу для жителів сходу надають два партнери. Одні – з Софіївки Борщагівської на Київщині, кому волонтери першими прийшли на допомогу, а ті тепер навзаєм допомагають слов’янцям. Інші партнери – з закарпатського міста Хуст.
Фото надані Ольгою Алтуніною
Ольга Нікуліна, «ЗмІнИ.Схід»
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!