Від гуманітарної допомоги до вирішення конфліктів: як «Карітас Краматорськ» змінювався за майже 6 років роботи

Благодійний фонд «Карітас Краматорськ» розпочав свою діяльність на Донеччині у 2015 році. Тоді організація надавала гуманітарну допомогу. Тим, хто потребував, роздавали продуктові набори, паливні брекети, вугілля та інше. З того часу «Карітас Краматорськ» розширився як географічно, так і за напрямками своєї діяльності. Нині ж допомагають подолати соціально-психологічні проблеми тим, хто цього потребує.

Як гуманітарний напрямок переріс у соціально-психологічний

Понад 60 проєктів у 80 населених пунктах Донецької та Луганської областей реалізували співробітники БО «Благодійний фонд «Карітас Краматорськ» за майже 6 років своєї діяльності. Загалом допомогу надали 87 тисячам людей на суму понад 100 млн грн. А починалося все ще після звільнення Краматорська, коли настоятель храму святого пророка Іллі УГКЦ о. Василь Іванюк зі своїми парафіянами при церкві створили центр для допомоги переселенцям. Зокрема, збирали продукти, одяг, медикаменти та шкільне приладдя. Згодом «Карітас України» запропонували їм створити локальну організацію.

«У центрі уваги для нас є завжди людина, не зважаючи на її національні, релігійні або політичні погляди. Для нас є людина, яка б вона не була, і вона потребує допомоги і ми відгукуємося», – розповідає директор БО «Благодійний фонд «Карітас Краматоськ» о. Василь Іванюк.

До 2016 року організація працювала винятково за гуманітарним напрямком. Згодом вирішили надавати психосоціальний супровід, тобто допомагати людям знайти себе у складних життєвих умовах.

«Була небезпека, і вона певно залишається дотепер, що ми можемо привчити велику кількість людей до того, що до них хтось приїде і щось привезе. Тому ми почали привчати людей до самозабезпечення. Тобто, ми говорили людям про те, що є інший спосіб виживати в складних умовах, а саме в самоорганізації і себе, і сім’ї, і суспільства чи громади в цілому. Тому на перший план у нас вийшов психосоціальний супровід. Із гуманітарних проєктів залишився лише один. Спочатку ми допомагали всім, а потім вирішили звузити і тепер тільки ті населені пункти мають право отримувати якусь гуманітарну допомогу, які знаходяться за п’ять кілометрів до лінії розмежування», – каже о. Василь Іванюк.

Отож, «Карітас Краматорськ» почав втілювати проєкти, які були направлені на відкриття власної справи у першу чергу переселенцями,  також перенавчання та працевлаштування. Завдяки різноманітним тренінгам та грантам від благодійного фонду 110 осіб стали підприємцями, 250 отримали нову професію, а 265 допомогли знайти роботу. Ще одним проєктом від «Карітас Краматорськ», завдяки якому люди могли знайти тимчасове заняття, став «Гроші за роботу». Його суть полягала у тому, що благодійний фонд брав до себе безробітних з центру зайнятості та укладав з ними трудову угоду на три місяці. Крім цього, «Карітас Краматорськ» домовлявся з міською владою про суспільно-корисні роботи для своїх тимчасових працівників та виплачував їм зарплату за виконане.

Подолання конфліктів у громадах

Нині благодійний фонд активно працює як з окремими людьми, так і з громадами. Для цього мають «Простір підтримки», який щороку приймає близько 6 тисяч відвідувачів. Тут вони можуть за потреби як підібрати собі одяг у «Соціальному гардеробі», так і отримати психологічну допомогу в різних життєвих ситуаціях. Особливу увагу у благодійному фонді приділяють роботі з молоддю, а саме дітям з інвалідністю та з неповних родин. Крім цього, співробітники «Карітас Краматорськ» працюють і з учнями «сірої» зони. У місцевих школах створюють «класи без насильства». У такому просторі дитина має почувати себе комфортно та безпечно.

Також у «Карітас Краматорськ» стартував проєкт миробудування «Долаючи розломи в громадах». Завдяки ньому в фонді сподіваються навчити представників різних професій долати конфлікти та суперечки насамперед у власних колективах.

«Мир це не тільки відсутність війни. Мир має найперше запанувати в людях: в голові, в серці і хоча б у невеличких колективах, які практично кожен із нас представляє. Тому ми і поставили собі за мету намагатися локалізувати конфлікті ситуації прямо тут на місцях, де ми живем, і в тих колективах, бо з того малого, з іскорки розгоряється величезне полум’я», – розповідає директор БО «Благодійний фонд «Карітас Краматоськ» о. Василь Іванюк.

Нині в організації мріють про єдиний центр, оскільки мають 2 приміщення в різних частинах Краматорська. А ще у «Карітас Краматорськ» готові допомогти тим, хто хоче започаткувати власну справу, а частину від прибутку віддати на допомогу іншим людям. Саме так мріють розвивати соціальне підприємництво на Донеччині.

Ірина Мартинова


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!

Цей сайт використовує cookies