Створена в Маріуполі Рада жінок Донеччини знайшла в собі сили виїхати з пекла та відновити свою діяльність у безпечних громадах, надаючи підтримку жінкам, які вимушено тікають від війни.
Активність у Приазов’ї
Рада жінок Донеччини була створена у 2015 році в Маріуполі як об’єднання жінок-лідерок у різних сферах, хто був уже залучений до вирішення проблем у громадах.
Пріоритети діяльності організації були зосереджені на попередження насильства щодо жінок, у тому числі домашнього, розвиток та підтримка лідерства жінок, правозахисна робота, миробудування, економічні спроможності жінок.
Уляна Токарєва, співзасновниця та керівниця Ради жінок Донеччини, розповідає, що з моменту створення організація змогла реалізувати багато проєктів.
Один з найперших почали реалізувати після обстрілу в січні 2015 року мікрорайону Східний в Маріуполі. Тоді багато дітей переживали стрес. Рада жінок навчила команду психологів ,які почали працювати біля багатоповерхівок, створили майданчики психологічної допомоги, проводили арт-терапію, використовували інші методи повернути дітей до звичного стану, проводили роз’яснювальну та інформаційну роботу з батьками.
Серед ключових проєктів – створення системи реагування на насильство. Разом з партнерами відкрили два шелтери – в Маріуполі та Мангуші. Запустили функціонування денного центру допомоги жертвам насильства, мобільна бригада виїжджала на адреси. Розробили різні алгоритми взаємодії між структурами щодо допомоги жертвам насильства.
У лютому поточного року шелтери як тимчасовий прихисток для жертв домашнього насильства функціонували в Маріуполі та Мангуші. Діяльність вибудовували таким чином, що після створення системи реагування установами опікувалась місцева влада через фінансування послуг.
За свою діяльність Рада жінок Донеччини надавала багато підтримки для відновлення та посилення економічної спроможності жінок, особливо тих, хто виїхав з Донецької та Луганської областей через військові дії 2014 року та окупацію частини регіонів.
Останній великий проєкт Ради жінок Донеччини, який встигли реалізувати до початку широкомасштабного вторгнення ворога на територію України, – створення діалогового хабу разом з поліцією Донеччини. На цьому майданчику обговорювали важливі питання з громадою. Його встигли запустити, навіть опрацювали декілька питань щодо діалогу між поліцією та громадою. Поліцейський хаб мав сприяти співпраці поліції та населення.
У блокадному Маріуполі
З першого дня нової фази тривалої війни з Росією з 24 лютого життя в Маріуполі корінним чином змінилось. Команда Ради жінок Донеччини миттєво долучилась до гуманітарних штабів, які з’явились у Маріуполі та включилась в надання допомоги тим, хто її потребував. Під час активних обстрілів жителі Лівобережної частини Маріуполя перебирались на той момент до трохи безпечних інших районів. Волонтери роздавали спільні мішки, гуманітарну допомогу.
Але так тривало до 2 березня. З тих пір стало питання вижити в тих умовах, яких опинилось велике місто. Треба було вижити фізично, зберегти себе зсередини заради себе та свої родини, дістатись безпечної території.
«Наші активісти, хто вибирався з оточеного Маріуполя, самі потребували підтримки та відновлення внутрішніх ресурсів. Тільки після того могли включатись в роботу, – розповідає Уляна Токарєва.
Нове життя на Закарпатті
На жаль, поки не всі активісти Ради жінок Донеччини змогли виїхати з оточеного Маріуполя. Хтось потрапив до примусової депортації, хтось зумів виїхати закордон, хтось досі залишається в розбитому місті. Хто виїхав, зупинились на Франківщині, Львівщині, більша частина команди – на Закарпатті. Саме там і відновили діяльність Ради жінок Донеччини.
Чекають тих, хто поки не може вибратись з Маріуполя, підтримують усілякими способами тим, хто був залучений до різних програм та проєктів Ради жінок Донеччини: такі програми активно впроваджували для молоді та для жінок з Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей.
«Наразі проєкти, над якими ми працювали ще 23 лютого, мають бути трансформовані. Це круті проєкти SkillsLab: Local Leaders та Youth Innovations Bank, які згуртували багато молодих людей, – розповідає керівниця Ради жінок Донеччини. – Війна переламала безліч планів та цілей, змінила життя наших дівчат та хлопців. Маємо допомогти їм знайти себе, адаптуватися до нового світу навколо, відновити свої ресурси та розробити нові джерела сил».
Тут планують не лише психологічні консультації, а й допомогу фахівців та фахівчинь з молодіжного лідерства, волонтерства, багато корисної інформації та відповіді на конкретні запити конкретних молодих людей.
«Маємо зберегти лідерський потенціал, який має наша країна. Тож будемо разом вчитися жити в новій реальності, допомагати, піклуватися про безпеку для себе та своїх рідних. Будемо створювати наше завтра власноруч», – каже Уляна Токарєва.
План відновлення та життєстійкості
Окремий напрямок роботи – психосоціальна підтримка жінок, які були змушені тікати від війни та/або зазнали різних форм насильства.
Команда вже мала зустріч з представниками Мукачівської районної ради. Під час зустрічі обговорили питання доступу людей з постраждалих регіонів до соціально-психологічної допомоги, до наявних в регіоні сервісів та форматів допомоги для людей, які постраждали внаслідок військових дій та були вимушені переїхати до Закарпаття, у тому числі — для постраждалих від домашнього насильства та насильства за ознакою статі.
Спільними зусиллями Рада жінок Донеччини та місцева влада готові допомагати жінкам і дівчатам відновитись та долучитись до активного життя у приймаючих громадах. Для цього у громадах району організовують спільну робота психологів та соціальних працівників Ради жінок Донеччини та фахівців відділу у справах сім’ї та дітей Мукачівської РДА. Розпочнеться робота мобільної бригади соціально-психологічної допомоги, яка буде їздити віддаленими населеними пунктами та зустрічатись з жінками.
За підтримки Фонду ООН у галузі народонаселення розпочнеться робота мобільної бригади соціально-психологічної допомоги для того, щоб поінформувати жінок та дівчат про наявні в регіоні сервіси та формати допомоги для осіб, які постраждали внаслідок військових дій та були вимушені переїхати до Закарпатської області, у тому числі для постраждалих від домашнього насильства та насильства за ознакою статі.
З перших днів війни Рада жінок займалась тим, що допомагала нужденним прокласти шлях евакуації, консультувала, як відновити ресурси чи знайти роботу, як застосувати свої знання та вміння. На першому місці – оперативна психосоціальна підтримка жінок на Закарпатті.
Готові відвідувати Центри тимчасового прихистку жінок та дітей надавати психосоціальну підтримку, разом з фахівцями оцінювати ситуацію та надавати першу психологічну підтримку психолога, соціального працівника, побудувати план відновлення, життєстійкості жінок
Підтримує цей проєкт Фонд народонаселення ООН. До кінця червня готові охопити такої підтримкою 1200 жінок на Закарпатті.
Допомога на колесах
Багато років Рада жінок Донеччини користувалась мікроавтобусом, який об’їхав все Приазов’я. На ньому в найвіддаленіші селища добиралися фахівці, психологи, соціальні працівники. Вони їздили до жінок, які пережили насильство, щоб допомогти та підтримати.
Іноді з таких поїздок автобус повертався з новими пасажирами, бо вивозили до притулку жінок з дітьми, яким було смертельно небезпечно залишатися вдома поруч з кривдником
«На жаль, наш бусик не пережив бомбардування Маріуполя — він згорів після чергового обстрілу, – каже Уляна Токарєва. – Але живі ми, наша команда, наші рідні та друзі, живе громадська організація «Рада жінок Донеччини». І ми продовжуємо працювати».
Рада жінок Донеччини знає, як допомогти тим, хто такої допомоги потребує. Та шукає грошей на новий мікроавтобус. Тоді фахівці та фахівчині зможуть дістатися найменших і найвіддаленіших сіл і надалі допомагати жінкам та дітям, постраждалим від насильства.
«На прикладі нашого рідного Маріупольського району знаємо, що є села, які повністю ізольовані від зовнішнього світу та варіантів окрім того щоб дістатись туди своїм автомобілем немає, а це означає, що жінки та дівчата, які мешкають у тих населених пунктах також повністю ізольовані від доступу до отримання соціальних та психологічних послуг та вимушені залишатись у ситуації насильства», – коментує керівниця Ради жінок України.
Ольга Нікуліна, «ЗмІнИ.Схід»
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках – YouTube або Facebook або Twitter. Долучайтесь!
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!