22 січня Кабінет міністрів України прийняв постанову «Про внесення змін до пункту 3 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг».
Згідно з прийнятими змінами переселенцям із зони АТО й анексованого Криму збільшили розмір щомісячної соціальної допомоги, додавши 116 гривень. Тепер пенсіонери та діти будуть отримувати рівно 1000 гривень для покриття витрат на проживання та житлово-комунальні послуги замість 884 гривень, котрі виплачувалися раніше. Працездатні особи з числа внутрішніх переселенців, як і раніше, будуть отримувати 442 гривні на місяць.
Також було змінено максимальну суму допомоги на сім’ю. Вона має відтепер не перевищувати 3 тисячі гривень для сімей з людьми з інвалідністю і 5 тисяч гривень для багатодітних сімей.
Проте, це не єдині зміни, що готує для переселенців влада. Також у планах є спрощення порядку призначення субсидій, на підставі декларування складу сім’ї без реєстрації та без договору оренди приміщення. Даний проект вже в розробці.
Також заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій Юрій Гримчак в інтерв’ю «Радіо Свобода» заявив, що міністерство хоче зробити так, щоб статус ВПЛ зник на території України.
Він зазначив, що після ліквідації цього статусу це будуть “просто громадяни України, які приїхали і живуть так, як вони вважають за потрібне”.
«У чому проблема сьогодні? У нас є велика проблема, яка стосується не тільки ВПЛ. У тому числі і трудових мігрантів. Вони не мають права голосу. І ті пропозиції, які пропонуються нашими правозахисниками, не враховують досвід, який мають політики в нашій країні, як у нас цілими автобусами люди їздять і голосують», – зазначив Гримчак.
У грудні Міжнародна організація міграції ООН надала невтішну статистику, згідно з якою, за опитуванням проведеним організацією, 70% переселенців з Донбасу змушені повертатися в ОРДЛО через брак коштів на оренду житла та неможливість знайти роботу. Так, лише у вересні кількість людей, які повернулися в зону АТО, збільшилася на 3%.
«Половина внутрішніх переселенців, які повертаються – це люди у віці понад 60 років і більшість з них пенсіонери. Це підвищує їх уразливість, тому що виплата пенсій залежить від їх статусу переселенців та проживання на території, підконтрольній уряду», – йдеться в прес-релізі Міжнародної організації міграції.
28 листопада з критикою щодо допомоги вимушеним переселенцям в Україні виступила й посол США в Україні Марі Йованович , назвавши «незадовільною» ситуацію, яка склалася з правами переселенців і їх становищем у суспільстві.
При цьому вона відзначила низку проблем, з якими постійно стикаються понад 1,6 мільйонів переселенців. Також вона додала, що головною проблемою переселенців є житло.
Йованович зазначила, що сьогодні спостерігається тенденція повернення переселенців додому на окуповану територію Донбасу. За її словами, це відбувається через те, що багато людей не можуть оплачувати оренду житла і відчувають труднощі з працевлаштуванням.
Посол підкреслила: «Негуманно змушувати переселенців повертатись на окуповану територію».
Ще раніше у жовтні голова Комітету ВР з прав людини Григорій Немиря повідомив, що в Україну мають поступити кошти від третього траншу макрофінансової допомоги Євросоюзу, про що сторони домовилися ще у 2015 році, на суму у 600 мільйонів євро.
За словами депутата, важливість цього траншу полягає у тому, що ці кошти стануть додатковими у справі поліпшення соціально-економічної ситуації на Донбасі.
«Відносно соціально-економічної сфери, найбільш гостра потреба – це доступ до соціальних платежів, а головне – пенсій. Це стосується всіх трьох груп – людей, які живуть на підконтрольних територіях, які проживають у так званій “сірій зоні”, а третя група – внутрішньо переміщені особи», – сказав український представник.
За словами Немирі зараз Україна займає 9 місце у світі за кількістю внутрішньо переміщених осіб. На сьогодні на території України знаходиться 1,7 млн внутрішньо переміщених осіб, з яких 250 тис. дітей, 820 тис. пенсіонерів та близько 600 тис. інвалідів.
Ці категорії, зазначив Немиря, мають більше проблем з доступом до соціальних послуг.
«Допоміжним став би третій транш економічної допомоги, яка допомогла вирішити цю проблему», – сказав він під час виступу в Раді Європи.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!