Відновлення через мистецтво: художниця з Бахмута шукає нові підходи та можливості

5095
коментарі відсутні

Відновлення через мистецтво: художниця з Бахмута шукає нові підходи та можливості

Художниця з Бахмута Марія Вишедська через повномасштабне вторгнення змушена була залишити Україну та шукати тимчасовий прихисток у Німеччині. Її досвід еміграції ліг в основу коміксу «Walking artist with children from Ukraine», який вона створила самостійно. Нині Марія повернулася в Україну. В Івано-Франківську художниця влаштовує майстерки та колажні зустрічі. Їх відвідують дорослі та підлітки. У такий спосіб підтримує та сприяє психоемоційному відновленню людей. 

 

Війна та творчість

Велика війна застала художницю Марію Вишедську та її родину у дорозі. Рідний Бахмут вони залишили за кілька днів до початку повномасштабного вторгнення.

«Ми виїхали з Бахмута в ніч на 21 лютого, коли ситуація стала надзвичайно напруженою. Я наполягала на тому, щоб їхати до Івано-Франківська, адже знала, що там є організація, з якою я вже співпрацювала та яка допомагає переселенцям», – пояснює художниця. 

Творчий шлях Марії розпочався ще у 2016 році. До того майбутня художниця навчалася на медика у Луганську. Мисткиня каже, що вибір вишу частково був зумовлений бажанням батьків. Зрештою Марія зрозуміла, що її справжнє покликання – це мистецтво. Реалізацію себе як художниці та підтримку свого  таланту вона знайшла в одній з громадських організацій Бахмута, куди повернулася після навчання. Крім того, Марія додає, що саме там познайомилася і зі своїм майбутнім чоловіком, який працював у сфері дизайну та мистецтва.

 

Відновлення через мистецтво: художниця з Бахмута шукає нові підходи та можливості - Фото №1

Автор Марія Вишедська

 

Повномасштабна війна змусила художницю шукати прихисток в іншій країні. Так, залишивши чоловіка у маленькому селі на Франківщині, Марія разом із дітьми поїхала до Німеччини. Там художниця почала займатися організацією власних проєктів та навчилася писати заявки. 

«Це випробування стало для мене своєрідним тренінгом. Я навчилася бути більш впевненою у собі та зрозуміла, що навіть у найскладніших умовах можна продовжувати працювати та підтримувати інших», – розповідає Марія Вишедська.

 

Комікси про війну та співпраця з громадськими організаціями

 

Відновлення через мистецтво: художниця з Бахмута шукає нові підходи та можливості - Фото №2

Автор Марія Вишедська

Одним із важливих проєктів художниці стало створення коміксів про війну. У них Марія зображує людей з тимчасово окупованих територій, волонтерів та зруйновані росією українські міста. Спочатку комікси замислювалися для внутрішнього використання в організаціях, що допомагали переселенцям. Згодом це  переросло в більш глобальний проєкт, до якого долучили розповіді людей з окупованих територій. 

 «Ці історії стали частиною більшої картини. Вони зберігають пам’ять і показують, через що пройшли люди, як вони борються за свою свободу і гідність. Через війну ми можемо говорити про нашу культуру, про наших митців, хто ми є і чим відрізняємося. Мистецтво зараз має бути голосом. Він має говорити про наше переживання, історію, про те, що ми втратили, про те, що здобули», – підкреслює художниця.

Багато років Марія співпрацює з різними громадськими організаціями. Одна з таких – «Бахмутська Фортеця». Команда ГО замовила художниці ілюстрацію з написом «БахмУт незламний», яка згодом стала символом для багатьох переселенців з її рідного міста. Схоже зображення у мисткині є й про Соледар. 

 

Відновлення через мистецтво: художниця з Бахмута шукає нові підходи та можливості - Фото №3

Автор Марія Вишедська

 

Нині художниця активно співпрацює з організацією «Стан», яка залучає українську молодь, зокрема, через мистецькі ініціативи до громадської діяльності. Також команда ГО проводить дослідження й щодо того, як молоді люди бачать відновлення громад України. Також Марія Вишедська організовує майстер-класи та колажні зустрічі. Художниця працює з дорослими та підлітками, використовуючи мистецтво як терапевтичний засіб. Торік у грудні мисткиня як тренерка взяла участь у арткемпі. Вона описала весь свій шлях від дому до Німеччини в хронологічному порядку, а потім створила ілюстрації для цієї історії та переклала її англійською. Комікс назвала «Walking artist with children from Ukraine». 

Анна Бальчінос

 

 


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика