Відновлення житла та оборона: як війна впливає на бюджет Краматорської громади

267581
коментарі відсутні

Відновлення житла та оборона: як війна впливає на бюджет Краматорської громади

На формування та наповнення бюджету громад Донеччини вплинуло повномасштабне вторгнення. Замість розвитку та впровадження інновацій гроші виділяють на захист та швидке відновлення. Зокрема у Краматорську на оборону торік виділили майже 240 млн грн. Крім того, на відновлення пошкоджених обстрілами противника 19 будинків цьогоріч планують витратити 42 млн грн.

 

Як формується бюджет у Краматорську

Нині у Краматорській громаді формують бюджет на 2025 рік. До 1 листопада розпорядники коштів мають скласти запити. У них обґрунтовується обсяг фінансів, який необхідний для господарчої діяльності  та  виконання обов’язків. Бюджетний запит – це один з головних документів під час планування наступного фінансового року. Затверджують кошторис громади у грудні. 

Згідно Закону України «Про місцеве самоврядування» депутати міської ради мають повноваження для затвердження бюджету, внесення до нього змін, рішень щодо його розподілу тощо. З утворенням військової адміністрації ці права передаються одній людини, а саме начальнику міської військової адміністрації. Призначає та звільняє його Президент України.

«На офіційному сайті опубліковані звіти про бюджет громади за попередні роки воєнного стану. Аналогічний звіт щодо 2025 року можна буде побачити до кінця першого кварталу наступного бюджетного року», – поінформували у пресслужбі Краматорської МВА.

 

Як повномасштабне вторгнення впливає на бюджет 

Цьогоріч кошторис громади становить майже два млрд грн. Ще у 2022 році Краматорськ зміг зробити реверсну дотацію, тобто гроші з місцевого бюджету передати до державного. Крім того, у 2023 році з бюджету Краматорської ТГ було виділено два млн грн Святогірській громаді, яка  потребувала відновлення зруйнованої системи водопостачання. 

Відновлення житла та оборона: як війна впливає на бюджет Краматорської громади - Фото №1

Фото Краматорська МВА

Вже другий рік поспіль бюджет Краматорської громади дотаційний. Цьогоріч така частка становить майже 50%. На формування бюджетів 2022-2024 років вплинуло зменшення надходжень. Одна з причин – втрата податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) військових та силовиків. Згідно з законодавством ці надходження з кінця 2023 року йдуть не до місцевих бюджетів, а до державного.

Друга причина зменшення надходжень до бюджету громади – призупинення діяльності великих підприємств або їхня релокація до інших регіонів. Нині переміщений бізнес сплачує податки за новим місцем розташування.

За дев’ять місяців 2024 року надходження від великих підприємств складають лише 16,4% від показників ПДФО 2021 року. Щодо фізичних осіб-підприємців ці показники мають більший відсоток. Надходження за ті ж дев’ять місяців 2024 року від цієї категорії платників складають 86,1% від надходжень 2021 року.

«Втрати ПДФО серед підприємців значно менші, ніж у великого бізнесу. Вони потроху відновлюють діяльність, незважаючи на війну. Начальник МВА постійно комунікує з бізнесом щодо наповнення бюджету громади. На жаль, війна чи бойові дії звужують можливості, які дозволяють місцевій владі створювати сприятливі умови для бізнесу», – розповіла Наталія Ведель, заступниця начальника фінансового управління Краматорської МВА.

 

Пріоритети бюджетних витрат оборона та відновлення житла

За інформацією пресслужби Краматорської МВА, на оборону торік виділили майже 240 млн грн. У 2024 – ще понад 300 млн грн. Іншим пріоритетом залишається забезпечення поточного життя громади та її відновлення, усунення наслідків ворожої агресії. Всього у Краматорську  понад 900 житлових будинків. Станом на 1 жовтня 2024 року пошкоджено 543 багатоповерхівки. З них три не підлягають відновленню. Це будинки за адресами: Смілянська, 6, Леонтовича, 13, Ярослава Мудрого, 40.

Відновлення житла та оборона: як війна впливає на бюджет Краматорської громади - Фото №2

Фото Антикризовий медіа-центр, будинок на Леонтовича, 13

«Роз’яснюємо мешканцям зруйнованих будинків про можливості програми «єВідновлення» та отримування сертифікатів. На сьогодні компенсація за 1 м² знищеної загальної житлової площі у громаді становить 23 315 грн. На ремонт пошкоджених обстрілами будинків виділяються гроші з бюджету міста. Першочерговий захід – відновлення їхніх дахів. Вони дозволяють зберегти інші конструктивні частини будинку. Згідно з укладеними договорами у 2024 році заплановано виконати ремонтні роботи у 19 житлових будинках. Загальна вартість цих робіт 42 млн грн», – повідомив заступник начальника Краматорської МВА Андрій Безсонний.

Марина Романцова

 


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика