Відпочинок  в умовах карантину – на Донеччині відкрилась лише п’ята частина дитячих таборів

Директор табору «Зоряний шлях» Сергій Палагута

Через карантин літнє оздоровлення дітей цього року на Донеччині розпочалось лише в другій половині серпня та мало купу обмежень. Через це потрапити до позаміського табору змогли лише деякі з дітей навіть пільгової категорії – придбати путівку за власний кошт батькам було б надто дорого.

«Зоряний шлях» відпрацював єдину зміну

Першим у Донецькій області відкрився оздоровчий табір «Зоряний шлях». Він знаходиться у селі Соснове під Святогірськом. Хоча табір має можливість оздоровити за одну зміну 160 дітей, на першу зміну туди дозволили прийняти лише 80 відпочиваючих. Усі діти – пільгової категорії, путівки для них придбали за рахунок бюджетних коштів.

«Аби розпочати роботу, довелось виконати кожний з 21-го пункту 46-ї постанови Головного санітарного лікаря України, – розповідає директор табору Сергій Палагута. – Закупили маски та антисептики, забезпечили соціальне дистанціювання. Через обмеження довелось прийняти на відпочинок удвоє менше дітей».

Директор табору «Зоряний шлях» Сергій Палагута

У таборі розставили ліжка на півтори метри одне від одного, підрахували, щоб на кожну дитину припадало по 5 квадратних метрів простору в приміщеннях. Щоденно перед їдальнею дітям вимірювали температуру, всі співробітники табору постійно перебували в масках, міняючи їх п’ять разів на день. У їдальні за столами сиділо по двоє. Через меншу кількість дітей це не було проблемою, місця вистачало на всіх.

Змінились вимоги й до медичного обслуговування в таборі. Відтепер дітей з температурою та ознаками застуди чи ГРВІ не можна лікувати на місці. В «Зоряному шляху» був випадок, коли піднялась температура у двох дітей. За словами лікарки табору Вікторії Писаренко, дітей відразу ізолювали від решти, їм зробили тест на ПЦР- дослідження. Коронавірус, на щастя, не підтвердили, батьки забрали дітей додому.

«Зоряний шлях» відпрацював лише одну, першу зміну. Вона завершилась 3 вересня. Відкриватись на другу зміну не наважились – надто прохолодними стали вечори та ночі, погіршилась й загальна епідситуація в країні.

Для дітей карантин не став у заваді

Діти, які приїхали на відпочинок до таборів, нормально сприйняли карантинні обмеження. Вони вже звикли до них з початку весни. А через закриті школи надто скучили за спілкуванням, отже, із задоволенням  приїхали в табір.

Костянтину Бондаренко – дванадцять років, він з Краматорська. До табору «Зоряний шлях» уперше потрапив минулого року. Тоді, згадує, все було новим та трохи насторожувало. Цього року він уже їхав до знайомого табору.

«Я тут знаю усе, як свої  п’ять пальців, – розповідає Костянтин. – Через карантин відбулось небагато змін. Вожаті постійно в масках, ми частіше миємо руки, постійно з санітайзерами. Головне – це цікаві заходи в таборі, ми добре та змістовно відпочивали».

13-річна Міласлава Євтушенко – зі Слов’янська. Вона приїхала до табору «Яструбок» – цей оздоровчий табір другим відкрився на Донеччині. Їхати на відпочинок в умовах карантину не боялась.

«Голова відмінність від минулого року – це відсутність прогулянок у місто. Ми не виходимо за паркан табору, хоча раніше такі походи були цікавими. Розважальна програма – цікава, нам тут весело. Знайшла багато нових друзів», – розповідає дівчина.

Довелось заборонити в таборах батьківські дні. Нікого не пускали провідати дитину чи передати їй смаколики. Все – через суворі карантинні вимоги, які треба виконувати, аби не наражати на небезпеку дітей та дорослих у таборі відпочинку.

Вартість путівки виросла вдвічі

Табір «Яструбок» також зумів виконати всі вимоги та привезти дітей на відпочинок. Вони з різних міст Донецької області. У таборі можуть відпочивати 240 дітей за одну зміну. Але дозволили прийняти лише 60. Необхідність виконання нових вимог, зменшення кількості дітей вплинуло також і на вартість путівки.

Директор табору «Яструбок» Олег Шевченко розповідає, що на початок 2020 року рахували, що путівка на 21 день коштуватиме 9650 грн. У червні, якби табору дозволили відкритись на все літо, путівка була вже вартістю 12 тис. грн. Коли «Яструбку» дозволили прийняти лише 60 дітей, її вартість сягнула 16 тис. грн.

Подібна ситуація  – в таборі «Зоряний шлях». При розрахунковій  вартості  на зміну в 7800 грн (якби не карантин), на момент відкриття вийшла сума в 15660 грн.

До таборів заїхали діти пільгових категорій, які були в черзі на виділення путівок на оздоровлення. Для родин відпочинок дітей був безкоштовний, путівки придбали через механізм відшкодування з обласного та місцевих бюджетів.

Обід в умовах карантинного відпочинку

Змістовний відпочинок у «Яструбку»

Табір «Яструбок» вирішив відкривати й другу зміну. Замість літнього оздоровлення виходить осіннє. Цей табір відомий своїми заходами, організацією змістовного дозвілля, чим і приваблює дітей.

Наприклад, 1 вересня тут влаштували свято Першого дзвоника та святкову лінійку. Були навіть три «уроки»  – історія України, мистецтво та українська мова. Це було не навчання, а скоріше свято для дітей, які через перебування в таборі пропустили перший дзвоник у своїх школах.

Урок мистецтва в таборі «Яструбок»

Замість літа осіннє оздоровлення

«Перлина Донеччини» у Святогірську – найбільший оздоровчий комплекс у Донецькій області. У звичайних умовах тут за одну зміну можуть відпочивати понад 1 тис дітей. На першу зміну, яка розпочалась 26-27 серпня, табір прийняв 400 дітей з Донецької та Луганської областей. Усі вони пільгових категорій, путівки придбали за рахунок бюджету та благодійників. Умови табору дозволяють працювати круглий рік, тому тут готуються до проведення другої зміни з 18 вересня.

Табір «Брусино» на Лиманщині тільки розпочинає свою першу оздоровчу зміну. Частина дітей заїхали 5 вересня, решта заїжджає сьогодні-завтра. В таборі за першу зміну в умовах карантину можуть прийняти 280 дітей.

Скільки дітей залишились без відпочинку

На підконтрольній українській владі території Донецької області проживає 153 тисячі дитей шкільного віку. Усі вони потребують оздоровлення та відпочинку. З них 80 тисяч дітей потребують соціальної уваги та підтримки, загалом 19 пільгових категорій можуть розраховувати на безкоштовну або з частковою оплатою з бюджету путівку.

Начальниця  управління соціального захисту населення з обласного департаменту Наталя Пирогова розповідає, що загалом у регіоні 19 позаміських таборів. Лише чотири з них спромоглися відкритись та прийняти дітей на оздоровлення.

Таборове життя в «Яструбку»

Ольга Нікуліна, «Донеччина. ЗмІнИ»


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!

Цей сайт використовує cookies