Вільне використання творів: у яких випадках можна не питати дозволу автора

Щодня ми користуємося фото, відео та текстами. Іноді під ними можна побачити напис, на кшталт, «копіювання заборонено» або «авторські права захищені». Однак існують випадки, коли твір можна використовувати без згоди самого автора. Про них написано у законі «Про авторське право і суміжні права».

Вільне користування без дозволу автора

У будь-якому випадку користування твором за автором залишаються його немайнові права, тобто його ім’я, яке потрібно вказувати. За законом, без згоди творця можна використовувати:

  • цитати чи короткі уривків з опублікованих творів;
  • відтворювати у пресі та публічно виконувати попередньо опубліковані статті з поточних економічних, політичних, релігійних та соціальних питань, якщо це не заборонено автором;
  • фотографувати або знімати на камеру задля висвітлення поточних подій творів, які були побачені або почуті на таких заходах;
  • без комерційних цілей включати у каталоги, виставлені на доступних публіці виставках, аукціонах чи ярмарках;
  • видавати чи відтворювати випущені у світ твори  рельєфно-крапковим шрифтом для людей з порушенням зору, а також аудіодокументи та аудіокниги;
  • поповнювати бібліотечні фонди спеціалізованих бібліотек, книгозбірень навчальних закладів та центрів реабілітації для осіб з інвалідністю і дітей з інвалідністю по зору, громадських організацій, підприємств тощо, де працюють такі люди без комерційних цілей;
  • публічно виконувати музичні твори під час офіційних і релігійних церемоній;
  • відтворювати з інформаційною метою у ЗМІ;
  • використовувати законно оприлюднені літературні, художні, музичні та інші твори для створення на їхній основі іншого твору у жанрі пародії, попурі чи карикатури.

Також допускається вільне відтворення творів без згоди автора бібліотеками та архівами без одержання прибутку за таких умов:

  • за зверненням людини, яка  використовуватиме копію статті, невеликого за обсягом уривку з письмового твору з ілюстрацією чи без задля освіти, навчання чи приватного дослідження;
  • задля збереження, відновлення або заміни загубленого, пошкодженого та непридатного примірника бібліотеки чи архіву, якщо одержання такого примірника іншим шляхом неможливе.

Слід зазначити, що відтворення в обох випадках допускається, якщо воно не має систематичного характеру.

Використання уривків з опублікованих письмових та аудіовізуальних творів задля навчання без згоди автора допускається і у освітніх закладах.

Щодо комп’ютерних програм, то тут також є нюанси. Людина, яка володіє законно виготовленим примірником, може без згоди автора:

  • внести зміни задля забезпечення її функціонування на комп’ютері чи ноутбуці власника, а також вчинити дії, пов’язані з роботою комп’ютерної програми відповідно до її призначення, зокрема записати і зберегти в пам’яті пристрою, виправити явні помилки, якщо інше не передбачено угодою з автором;
  • виготовити одну копію програми за умови, що ця копія призначена тільки для архівних цілей або для заміни правомірно придбаного примірника у випадках, якщо оригінал буде втраченим, знищеним або стане непридатним для використання;
  • декомпілювати комп’ютерну програму (перетворити її з об’єктного коду у вихідний текст) для отримання інформації, необхідної для досягнення її взаємодії із незалежно розробленою комп’ютерною програмою.

Дозволено і відтворювати твори в особистих цілях без згоди автора і без виплати йому винагороди. Однак, і тут існують винятки. Не можна репродукувати: твори архітектури у формі будівель і споруд; комп’ютерні програми; репрографічне відтворення книг, нотних текстів і оригінальних творів образотворчого мистецтва. У двох останніх випадках у законі прописані умови, які дозволяють зробити копії.

Авторське право не розповсюджується на новини дня або повідомлення про поточні події; твори народної творчості (фольклор); видані органами державної влади офіційні документи політичного, законодавчого, адміністративного характеру, тобто закони, укази, постанови, судові рішення, державні стандарти тощо та їхні офіційні переклади; державні символи України, нагороди, символи і знаки органів державної влади, Збройних Сил України та інших військових формувань, символіка територіальних громад, символи та знаки підприємств, установ та організацій; грошові знаки; розклади руху транспортних засобів, розклади телерадіопередач, телефонні довідники та інші аналогічні бази даних, що не відповідають критеріям оригінальності.

Строк дії авторського права

Авторське право починає діяти з дня створення твору протягом усього життя автора і 70 років після його смерті або після смерті останнього співавтора. Якщо твір публікується чи оприлюднюється послідовно у часі томами, частинами, випусками, серіями тощо, строк дії авторського права визначається окремо для кожної частини.

Після закінчення цього терміну твір переходить у суспільне надбання.

Ірина Мартинова, «Донеччина. ЗмІнИ»


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!

Цей сайт використовує cookies