Війна «фейків», коли поразки на передовій замінюють фейками

16 травня в інформаційному просторі з’явився відеоролік, начебто звернення військовослужбовців ЗСУ до президента Петра Порошенко, у якому вони заявляють, що наказ увійти в селище під Горлівкою призвів до фактичного оточення загону, який тепер перебуває під постійним обстрілом «сепарів». Він скаржиться, що їм була обіцяна допомога бронетехнікою, але вона не прийшла, тому підрозділ, безглуздо утримує Чигирі, приречене на знищення.

Напередодні, 14 травня стало відомо про звільнення військами ЗСУ селища Чигирі під Горлівкою, причому відбулося це фактично без будь-якого спротиву. Як написав на своїй сторінці Вконтакті колишній «військовий комендант» Горлівки Ігор Безлєр, здача Чигирів відбулася по напрочуд дурній причині: особистий склад та командування «третьої мотострілецької бригади ДНР» були п’яні, продовжуючи відмічати травневі свята й просто залишили селище, будучи неспроможними організувати його оборону.

«Тепер із того місця, де стоять ВСУ, вже спокійно між териконами шахт 19-20 і 21 видно будинки на Будівельника, але яка це дрібниця, порівняно з святами в Донецьку. На стадіоні все красиво», написав Безлєр.

Незабаром у ДНР почали заявляти про те, що Чигири зовсім невигідна позиція й зовсім їх не шкода, але вочевидь втрата позицій викликала широке обурення, то ж довелося вигадувати виправдування й«підтверджувати» їх «доказами».

Так і з’явився на теренах Інтернету відеоролік, начебто бійців ЗСУ з-під Чигирів.

Брехливість відео, насамперед, підтверджується тим, що воно було розміщене на каналі YouTube користувачем Grischa Ganko. Причому цей запис єдиний. У каналу немає жодного передплатника, й через 15 годин після його публікації відео переглянули менше 300 осіб. Власне, це є типовою стратегію інформаційних «фейків».

Однак мізерна популярність каналу й повна невідомість користувача Grischa Ganko не завадила російським, а слідом за ними й сепаратистським пропагандистам знайти цей запис, повірити в нього й почати активно поширювати.

Наступний етап – подальше поширення інформації через осіб, котрі зазвичай заслуговують на довіру.

Так, наприклад, позиціонує себе як професіонал, власкор «Комсомольської правди» Олександр Коц виклав сумнівне відео в своєму «Телеграм-каналі». Його перепост набрав значно більше переглядів і ряд ворожих ЗМІ, як на першоджерело почали посилатися саме на авторитетного журналіста, забуваючи про нікому не відомого Grischa Ganko з єдиним відео на YouTube.

Між тим, глядачі побачили купу ляпів у відзнятому відео, серед яких:

  1. мовний акцент, що вочевидь не властивий мешканцям Донбасу;
  2. звернення до Президента «товарисч Президент»;
  3. закрите обличчя і неназваний підрозділ до якого, начебто, відносяться бійці у кадрі;
  4. судячи по голосу мовця – йому років 20, а то й менше, начебто строковиків на першу лінію та й взагалі не посилають на Донбас;
  5. зброя в руках бійця, що говорив, мало нагадувала бойову, скоріше видавала «тюнінговану» страйкбольну версію;
  6. начебто бійців обстрілюють так, що навіть голови підняти не можуть та ще й зі стрілецької зброї, проте бійці стоять у повний зріст не побоюючись шалених куль, до речі, жодних звуків бою у кадрі немає. Не схоже на «запеклий» бій.

Офіційно ООС повідомив про загибель одного та поранення двох українських бійців.

Нарешті, видає «творців» фейку й стратегія, котру вони вже використали у грудні 2017 року.

Тоді ЗСУ під Горлівкою звільнили 2 селища – Гладосово та Травневе й після заяв про «котел», що начебто загрожує українським військовим, у Фейсбуці була створена фейкова сторінка спікера штабу АТО Василя Лабая, через яку поширили інформацію про те, що українські військові нібито залишили села Травневе й Гладосове під Горлівкою, які нещодавно взяли під свій контроль. Насправді ж обидва селища продовжують залишатися під контролем ЗСУ.


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!

Цей сайт використовує cookies