Внутрішні мігранти мають отримати право голосу
В Антикризовому медіа-центрі в Краматорську відбулася публічна дискусія по обговоренню законопроекту 6240, який стосується встановлення виборчих прав внутрішньо переміщених осіб та трудових мігрантів. Законопроект дозволить голосувати громадянам України за їхнім фактичним місцем проживання за рахунок спрощення процедури реєстрації виборців та усунення прив’язки виборчої адреси виборця до реєстрації його місця проживання.
Цей проект закону було розроблено і запропоновано низкою громадських організацій за потребою певної частини суспільства та з урахуванням дотримання демократичних норм щодо рівних виборчих прав кожного українця. Законопроект був поданий у Верховну Раду наприкінці березня 2017 року, зараз опрацьовується парламентськими комітетами.
Але процес йде надто повільно, вважають громадські організації-розробники проекту. Тому саме зараз Міжнародна фундація виборчих систем (IFES) спільно з Громадянською мережею ОПОРА та Громадським холдингом «Група впливу» проводять публічні обговорення законопроекту у всіх регіонах України, куди масово переїхали жителі Донецької та Луганської областей.
У Краматорську 19 липня експерти окреслили коло проблем, з якими стикаються в період виборів внутрішні мігранти і презентували законопроект 6240 «Про забезпечення доступу до виборчих прав внутрішньо переміщених осіб та інших мобільних всередині країни громадян».
«Майже 3,5% українських виборців, які складають внутрішньо переміщені особи, у 2015 році не мали змоги голосувати на місцевих виборах, – розповів Денис Ковриженко, старший радник з юридичних питань IFES Україна. – За три роки переселенці з Донецької та Луганської областей вже знайшли місця проживання, роботу, стали членами місцевих громад. Невдовзі знову вибори, й зараз кількість переселенців в Україні складає 1млн 600тис або 4% від усіх виборців країни. Їх голос повинен бути почутий і вони повинні мати змогу надати свій голос за того кандидата, якого вважають гідним».
Зі словами аналітика Громадського холдингу «Група впливу» Романа Кисленко, процес внесення змін в закон про вибори був розпочато ще в 2015 році, але, як кажуть, не вистачило політичної воли. Верховна Рада не дослухалась пропозицій українських та міжнародних громадських організацій і так і не перетворила відповідний законопроект у закон. За цей час в нього були внесені деякі зміни.
Про механізм повернення конституційних прав внутрішньо переміщеним особам и трудовим мігрантам розповів аналітик Громадянської мережі ОПОРА Олександр Клюжев. «Згідно закону, переселенці, трудові мігранти, особи, які доглядають за людиною, яка цього потребує та інші зможуть змінити місце виборчої адреси та проголосувати на території тієї територіальної громади, де вони по факту проживають, а не там, де вони тільки зареєстровані», – пояснив він.
Для того, аби змінити виборчу адресу, виборцю необхідно буде звернутися до органу ведення Реєстру виборців зі зверненням у будь-який час, але не пізніше, ніж на п’ятий день після початку виборчого процесу. До заяви він має надати один з шести документів, який може підтвердити нову адресу:
- Договір оренди житла
- Довідку про взяття на облік ВПО
- Документ, який засвідчує догляд за особою
- Документ, що засвідчує підприємницьку діяльність на цій територіальній громаді
- Документ, що підтверджує право власності на житло
- Документ, що засвідчує шлюб або родинні відносини з людиною.
При цьому, повторно змінити виборчу адресу можна лише через півроку, а повторну заяву у такому випадку не можна подати після початку виборчого процесу.
Процедура не дуже складна. Вочевидь це набагато легше, ніж змінювати виборчу адресу, тому що це необхідно робити декілька разів, якщо вибори у два тури. У разі прийняття закону людина змінює виборчу адресу, котра залишається, доки вона не вирішила оселитися в іншій місцевості.
Учасники дискусії висловили думку, що законопроект має бути прийнятим найближчим часом. За результатами обговорень були розроблені наступні рекомендації:
Комітету Верховної Ради України з питань правової політики та правосуддя – прискорити розгляд проекту Закону № 6240 та рекомендувати парламенту прийняти його у першому читанні.
Верховній Раді України – прийняти проект Закону № 6240 у першому читанні та врахувати під час його підготовки до другого читання висловлені національними та міжнародними експертами рекомендації щодо його удосконалення.
Світлана Денисенко
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!