Внутрішні переселенці з Донбасу після виходу на пенсію стають заручниками ситуації
Одними з найбільш постраждалих від збройного конфлікту на сході України виявилися пенсіонери з Донецької та Луганської областей. Щоб отримати зароблену роками праці пенсію, доведеться вирішити непросту дилему: виїхати з дому або ж здійснювати поїздки, перетинаючи фактично лінію фронту, нудячись в багатогодинних чергах.
Однак поряд з цими проблемами конфлікт створює незручності для людей, які виходять на заслужений відпочинок з 2014 року, і від них не рятує навіть виїзд на підконтрольну Україні територію.
Ось уже кілька років внутрішні переселенці з Донбасу, які звертаються до Пенсійного фонду для оформлення та нарахування пенсії, стикаються з серйозною проблемою, замість вирішення якої з весни 2018 року «стараннями» Кабінету міністрів додалася нова, пише «112 Україна».
У теорії, електронний пенсійний реєстр, що існуючє з 2004 року, зберігає в собі дані про трудовий стаж і страхові платежі до Пенсійного фонду України, офіційно працевлаштованих працівників. Однак трудовий стаж і пенсійні виплати до впровадження у ПФ електронного документообігу пенсіонерам, як і раніше, доводиться підтверджувати на папері.
Паперове підтвердження власної роботи на підприємстві завжди береться в архівах останнього, однак під час заворушень весни 2014 року, які переросли в збройний конфлікт, жодне підприємство не потурбувалося про вивезення архівів. Так, власне, і можливості такої у них не було.
В результаті, навіть виїхавши на підконтрольну Україні територію, жителі Донбасу для підтвердження стажу були зобов’язані звертатися до архівів підприємств і установ, що залишилися в «ДНР». На документах, виданих підприємствами та організаціями з непідконтрольної території, значився «гордий» напис – «Донецька народна республіка». Зрозуміло, у ПФ України подібні довідки не визнають, і якщо пенсіонеру не вдається добути документ без печатки, підтвердити свій стаж на практиці він не може.
«Відповідно до законодавства, в пенсійний стаж зараховується навчання у вищому навчальному закладі, але лише на стаціонарі, що має підтверджуватися записом в трудовій книжці. Це повинно відбуватись без відриву від навчання, тобто хронологічно запис повинен вказувати 5 років, протягом яких ти вчився. У моїй трудовій книжці стояв запис про 6 років навчання, що викликало в Пенсійному фонді питання – я пояснив, що брав академічну відпустку у зв’язку з захворюванням, яке тоді лікував. Для підтвердження від мене зажадали довідку з ВНЗ, яку мені вдалося добути без печатки «Донецької народної республіки», проте ці слова виявилися на кутовому штампі документа. Підсумок – довідку в Пенсійному фонді не визнали, і я втратив 5 років стажу навчання в стаціонарі», – розповів горлівський підприємець Сергій, який вийшов на пенсію у 2018 році та який нині мешкає в Києві.
Іншою проблемою, що додалася для внутрішніх переселенців, які звертаються за призначенням їм пенсії, стала Постанова Кабінету міністрів України № 335 від 25 квітня 2018 року.
Урядовий документ вносив зміни в існуючий порядок здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, який встановлений Постановою Кабміну № 365 від 8 червня 2016 року.
Своєю постановою № 335 від 25 квітня 2018 року Кабмін додав зміни до пункту 15 порядку призначення внутрішньо переселеним особам соціальних виплат. Як і раніше, датою призначення пенсійних і інших платежів залишається день подачі заяви ВПЛ до Пенсійного фонду, змінюється лише доля боргів держави.
З урахуванням перевірки, необхідності надати додаткові документи, від дня подачі заяви до прийняття рішення про призначення пенсії проходить час, іноді – не один місяць. Згідно з постановою № 365, орган, який здійснює соціальні виплати, був зобов’язаний повернути кошти за період, що минув з дати, на яку до дня фактичного рішення про призначення пенсії. А ось постанову Кабміну № 335 доручає «враховувати» суми боргу, виплата ж їх повинна буде проводитися на умовах окремого порядку, розробленого Кабміном.
Коли буде розроблений подібний порядок – невідомо навіть приблизно, в результаті кожен пенсіонер з Донбасу, який оформив пенсію з травня 2018 року, перетворився в мимовільного кредитора Пенсійного фонду, який повинен йому гроші. Причому від цього боргу не рятує навіть відсутність проблем з підтвердженням стажу.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!