«Вода Донеччини»: на покращення водопостачання потрібно два річних бюджети області

9051
коментарі відсутні

«Вода Донеччини»: на покращення водопостачання потрібно два річних бюджети області

На виконання усіх заходів, передбачених обласною програмою «Вода Донеччини», необхідно щонайменше 10 мільярдів гривень. У той час як бюджет Донецької області на 2022 рік схвалено у сумі 5 мільярдів гривень.

На які джерела фінансування сподіваються в обладміністрації, щоб реалізувати заплановані проєкти. Про те, що вже зроблено, аби покращити ситуацію з водопостачанням в регіоні, розповіла Лариса Гусева, заступниця директора департаменту житлово-комунального господарства Донецької обласної держадміністрації.

Донецька обласна державна адміністрація ще у 2017 році ухвалила регіональну програму «Вода Донеччини». Зокрема передбачалося налагодити систему резервного водопостачання, укріпити річище каналу Сіверський Донець – Донбас, капітально відремонтувати Другий донецький водовід тощо.

Спочатку програма була розрахована до 2020 року. Кінцевий термін настав, проте виконано було зовсім небагато із запланованого. Тож програму продовжили до 2025 року та дещо виправили. Втім, основне завдання залишилося без змін – відновлення надійної роботи системи централізованого водопостачання та водовідведення Донецької області.

 

Резервне водопостачання

 

Більш за всіх потребує резервного водопостачання прифронтовий Торецьк. Так склалося, що за наявною схемою водопровідних мереж вода у місто подається з непідконтрольної території. Внаслідок бойових дій та фізичного зношення відбувається постійне пошкодження єдиного джерела водопостачання. Мешканці Торецька тижнями залишаються без води в очікуванні чергового ремонту.

Для розв’язання проблеми розроблено проєкт будівництва нового водопроводу, який подаватиме воду з підконтрольної території. Також передбачено спорудження міської фільтрувальної станції. Цей етап вже виконано на 32%. Загальна вартість робіт за цим проєктом – майже 200 млн грн. Кошти надходять з обласного бюджету. Завершити роботи планують у 2022 році.

 

«Вода Донеччини»: на покращення водопостачання потрібно два річних бюджети області - Фото №1

Канал Сіверський Донець – Донбас

 

Важливим напрямком програми «Вода Донеччини» є покращення функціонування каналу Сіверський Донець – Донбас, який є головним джерелом питної води в регіоні. Вже понад 60 років канал працює без капітального ремонту. Це призводить до втрат води та погіршення її якості.

Перша ділянка, де почали виконувати гідроізоляцію русла каналу «Сіверський Донець – Донбас», знаходиться на землях Райгородської селищної ради. Роботу розпочали влітку 2021 року, і мають її завершити до кінця 2022. Кошторис цього проєкту становить 140 млн грн. Гроші надходять з Державного фонду регіонального розвитку та з обласного бюджету у частках 70% на 30%.

 

«Вода Донеччини»: на покращення водопостачання потрібно два річних бюджети області - Фото №2

 

«Вода Донеччини» планує ремонт водогону

 

Другий Донецький водопровід постачає воду до міст Слов’янськ, Краматорськ, Дружківка, Костянтинівка, а також прилеглих сіл і селищ. Оскільки 20 км цього водопроводу знаходиться в аварійному стані, аварії на ньому та, як наслідок, перебої з постачанням води трапляються по декілька разів на рік.

Тому у програмі «Вода Донеччини» за напрямком «Капітальний ремонт Другого Донецького водогону» заплановано виконати вісім різних проєктів. За одним з них роботи вже закінчено. Було прокладено нову водопровідну ділянку – відгалуження до слов’янських резервуарів. Вартість ремонту склала 35 млн грн.

Також добігає кінця капітальний ремонт Другого Донецького водогону на ділянці у Краматорському районі. Кошторис цього проєкту сягає 198 млн грн. Завершити обіцяють у 2022 році.

 

Місцеві системи водопостачання

 

Не менш важливим є покращення чи відновлення водопостачання у громадах. Так, за кошти обласного бюджету у прифронтових містах Красногорівка та Мар’їнка встановлено обладнання з очищення води та реконструйовано станції водопідготовки. Обидва проєкти коштували понад 64 млн грн.

Наразі будівництво повністю завершено, тривають пуско-налагоджувальні роботи. Документи подано на затвердження до Державної інспекції архітектури та містобудування.

 

«Вода Донеччини»: на покращення водопостачання потрібно два річних бюджети області - Фото №3

 

Серед інших місцевих проєктів:

  • у Сергіївській громаді триває будівництво водонапірних башт та станції питної води,
  • у селі Яковлівка Бахмутського району повністю виконано роботу реконструкції водопровідних мереж,
  • у Торецьку завершено реконструкцію каналізаційного колектора,
  • розроблено проєкт капітального ремонту каналізаційного колектора у Мирнограді.

Звідки візьмуть гроші для програми «Вода Донеччини»

 

За словами Лариси Гусевої, уточнена програма «Вода Донеччини» містить чіткий перелік заходів, які будуть реалізовані у наступні чотири роки. Відповідні суми розподілені по роках.

«У попередні роки в обласному бюджеті щороку закладалися кошти на виконання заходів програми. Впевнена, що так буде і в майбутньому. Але власних грошей на модернізацію водопостачання нам не вистачає. Тому ми дуже розраховуємо на інші джерела фінансування», – повідомила Лариса Гусева.

Зокрема, шість проєктів, що передбачені за напрямком «Капітальний ремонт Другого Донецького водогону», подані на конкурсний відбір для фінансування з Державного фонду регіонального розвитку у 2022 році. Загальна сума усіх зазначених проєктів – 1 млрд грн. Чотири з них вже пройшли попереднє погодження.

Також в рамках державної програми «Питна вода України» Донецька область наступного року отримає 150 млн грн.

Не стоять осторонь і міжнародні організації, які долучилися до вирішення проблем з водопостачанням Донеччини. У жовтні цього року відбулася конференція, на якій обговорювали поточний стан комунального підприємства «Вода Донбасу» – найбільшого в Європі постачальника води, який обслуговує майже 4 мільйони жителів Донецької області.

У заході взяли участь представники Європейського інвестиційного банку, ЮНІСЕФ, Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), Міжнародного комітету Червоного Хреста. Вони презентували операційний аудит роботи компанії «Вода Донбасу» та обговорили можливі шляхи стабілізації діяльності компанії задля сталого забезпечення водою жителів Сходу України.

Світлана Денисенко, «ЗмІнИ. Схід»


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика