Мешканцям багатоповерхівок тепер доведеться платити за втрати води у внутрішніх мережах, а також перекривати можливе розкрадання води сусідами.
Родина Петриченків з Краматорська сумлінно сплачує за комунальні послуги. Бояться накопичити борги, ось і витрачають велику частину свого сімейного бюджету на «блага цивілізації». Утім ці блага стають все дорожче й дорожче. До того ж окрім звичних підвищень тарифів, у квитанціях з’являються нові рядки з додатковими нарахуваннями.
У лютому мешканці Донеччини отримали платіжки за спожиту воду та обурилися зайвими нарахуваннями – до звичайної плати додалася абонплата, а показники квартирних лічильників раптом збільшилися на якісь незрозумілі цифри. Петриченкам додали 0,9 куб. м, а їхнім сусідам – 0,5 куб. м.
Як пояснює нарахування водоканал
У Краматорському водоканалі пояснюють: діємо виключно за законодавством та дотримуємось методики. Зокрема, посилаються на Закон України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» та Методику розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг.
Цими нормативними актами передбачено, що постачальники тепла і води зобов’язані встановити загальнобудинкові прилади обліку тепла і води безпосередньо на вході до житлового або нежитлового приміщення та отримувати оплату повинні тільки на підставі їх свідчень.
Якщо раніше основними даними для оплати за спожиту воду були показання квартирних лічильників, то тепер плата кожному абоненту нараховується за показаннями загальнобудинкового приладу обліку.
Квартирні лічильники потрібні для того, щоб пропорційного розподілити між квартирами обсяг спожитої всім будинком води. Тобто, хто більше споживає, тому більше й накинуть.
За роз’ясненнями Краматорського водоканалу, існують три варіанти розподілення води у багатоквартирних будинках:
- Всі квартири оснащені індивідуальними приладами обліку води. У такому випадку водоканал бере за основу показання загальнобудинкового лічильника. Якщо виникає різниця між цими даними та сумою показань усіх квартирних приладів, то вона розподіляється між споживачами.
- Жодне приміщення у будівлі не оснащене індивідуальними приладами обліку води. Тут все просто: обсяг спожитої у будинку води за показниками загального лічильника розподіляється між споживачами пропорційно до кількості осіб, які зареєстровані в квартирі.
- Частина приміщень оснащена індивідуальними водомірами, а частина – ні.У такому випадку у виграші ті, хто має квартирний лічильник – ці абоненти заплатять тільки за свої «куби». Решта споживачів, які не встановили прилади обліку, опиняються в набагато гіршій ситуації. Водоканал спочатку підсумує обсяги води, використаної мешканцями квартир з водомірами. Потім цей показник відніме від загального обсягу, зафіксованого будинковим лічильником. Отриману різницю розподілять між споживачами без лічильників пропорційно до кількості людей, які користуються такими послугами.
Наразі у Краматорську майже всі багатоповерхівки оснащені загальнобудинковми приладами обліку води. Їх перелік можна переглянути тут.
До речі, від того, чи встановлений на домі загальний лічильник, залежить сума абонплати, яку почали стягувати з січня цього року. Для споживачів Краматорського водоканалу розміри абонплати такі:
- Якщо немає будинкового приладу, то абонплата з водопостачання – 17,03 грн, з водовідведення – 12,74 грн. Разом – 29,77 грн з ПДВ.
- Якщо є будинковий прилад, то абонплата з водопостачання – 18,97 грн, з водовідведення – 14,68 грн. Разом 33,65 грн з ПДВ.
Світлана Денисенко, «ЗмІнИ. Схід»
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!