Впровадження заходів енергоефективності: навіщо це та до чого тут ОСББ

Як вважають експерти, головна мета енергоефективних ініціатив  це стимулювання економного споживання енергії. Основним їх завданням називають кардинальний вплив на скорочення споживання енергоресурсів. Про світові тенденції, відношення країн ЄС до ефективного споживання енергії та місце України у всьому цьому ми розмовляли раніше.

Трохи про головні терміни

Енергоефективність – раціональне використання енергетичних ресурсів, економічно доцільна ефективність використання паливно-енергетичних ресурсів, без втрачання темпів розвитку техніки та рівня технології, з обов’язковим пунктом – дотримання вимог збереження навколишнього середовища.

Комплексна термомодернізація – комплекс енергоефективних заходів: від проведення енергоаудиту, встановлення енергоефективного та регулюючого обладнання до утеплення зовнішніх стін. Все це значно скорочує енергоспоживання.

Енергоаудит – проведення обстеження будинку, який дозволяє визначити шляхи економії енергоресурсів. За результатами енергетичного аудиту надаються рекомендації щодо зниження енергоспоживання та витрат на енергоносії із зазначенням їх вартості та окупності.

Сертифікація енергетичної ефективності будівлі або енергетичний паспорт – документ встановленої форми. У ньому визначено клас енергетичної ефективності будівлі (або її відокремлених частин), рекомендації щодо його підвищення. Сертифікаті енергетичної ефективності будівлі виготовляється після проведення енергоаудиту з виконанням необхідних розрахунків.

Реновація – комплексна реконструкція кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду.

Показові цифри

В Україні ключовими джерелами постачання первинної енергії є: вугілля (33%), природний газ (28%) та атомна енергія (23%).

Житловий сектор в Україні складається з 240 тис багатоквартирних та близько 6,5 млн приватних будинків. ОСББ – трохи більше ніж 28 тис.

Майже 70% житла в Україні збудовано у 1946-1990 рр. При цьому, застосовані низькі стандарти енергоефективності. Вони тягнуть надмірне споживання енергії: на побутові потреби у 2-3 рази більше ніж у ЄС.

Без забезпечення енергоефективності будівель втрати тепла становлять 47%. Ще 12% тепла втрачається через зношеність мереж та 5 % – через застаріле обладнання котелень.

Інвестиційна потреба для проведення масштабної енергомодернізації становить близько 49 млрд дол. Вона дозволить заощаджувати до 9 млн тонн нафтового еквівалента або  3-4 млрд дол щорічно. Реновація може стати однією з найважливіших стратегічних інвестицій України.

Енергоефективність вигідна всім

Комплексна термомодернізація дозволяє економити від 20% до 70% енергії. Це означає здешевлення комунальних платежів вдвічі або навіть утричі. Окрім цього, це ще й збереження енергоресурсів для уряду, а для екології – обмеження викидів парникових газів в атмосферу. Тож, у результаті виграють і держава, і громадянин.

Експерти вважають, що в цілому по Україні потенціал зменшення енергоспоживання становить не менше 70%. МЕА наполягає, що інвестування в енергоефективність 1 дол обернеться 4 дол економії. Причому, такий проєкт повністю окупиться за 4-5 років.

Україна, як і більшість європейських країн, понад третини кінцевої енергії витрачає на житлові будинки. За енергоспоживанням цей сектор економіки – найбільший, далі йдуть промисловість і транспорт.

Замість висновків або Яким боком до всього цього ОСББ

За опитуваннями домогосподарств, майже 50% респондентів не вкладають фінанси в енергоефективність через нестачу грошей. Окремі власники житла намагаються якось самостійно розв’язувати проблеми. Але хаотичність у термомодернізації та банальна відсутність необхідних знань часто призводить до розчарування. Бо величезні кошти, що витрачаються на заходи зі збереження енергоресурсів, не дають необхідного ефекту.

Логіка реалізації реформи ЖКГ робить ключовим об’єктом для впровадження енергоефективності саме ОСББ, визначає його як свою головну рекламу.

Закон «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» став важливою передумовою реалізації проєктів енергоефективності у багатоквартирних будинках, а співвласники отримали механізм прийняття та реалізації спільних рішень.

Закон «Про житлово-комунальні послуги» дозволив прискорити процес розвитку ринку професійних управителів. Цей ринок призведе до появи конкуренції між управителями, що вплине на поступове підвищення якості послуг. Управителі можуть агітувати ОСББ до заходів з енергоефективності та допомагати їм у реалізації таких проєктів. Тобто, приводити співвласників багатоквартирних будинків до економії у витрачанні грошей на комунальні платежі. Таким чином, досягати цілей, які поставлені перед реформою енергоефективності.

Марина Романцова, «Донеччина. ЗмІнИ»


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!

Цей сайт використовує cookies