Вручення повісток – це не покарання. А вручити таку повістку, яка б означала відправлення до військової частини, просто так неможливо.
В Україні продовжується мобілізація. Чоловікам призовного віку вручають повістки. На заході країни скаржаться на те, що саме в цьому регіоні частіше проводяться мобілізаційні дії. Повісток бояться, а чутки щодо «облав» та відправок на фронт ширяться щодня та обростають новими «подробицями».
Начальник Управління персоналу штабу Командування Сухопутних військ Збройних Сил України полковник Роман Горбач розповів про умови мобілізації, вручення повісток та мобілізаційні плани ЗСУ. Роз’яснення оприлюднено на офіційній сторінці Сухопутних військ України у Фейсбуці.
Вручення повісток
У 90% випадках повістка вручається з метою уточнення військово-облікових даних, а не призову. Її не використовують як покарання. При цьому паралельно може здійснюватися виклик військовозобов’язаного для уточнення військово-облікових даних.
Тож, повістка видається з метою:
- уточнення військово-облікових даних;
- встановлення стану здоров’я;
- призову до служби в армії у разі відповідності та за потреби.
Вручити повістку, яка б означала відправлення до військової частини, просто так неможливо. Її можуть виписати виключно після проходження медичного огляду, з’ясування всіх даних, підстав, зокрема сімейного характеру, які виключають призов до ЗСУ.
Читайте також: Що робити, якщо місто окуповане і ворог змушує воювати проти України
Де та ким може відбуватися вручення повісток
Вручати повістку можна в будь-якому місці, не забороненому законодавством. Ефективність вручення повісток в громадських місцях з великими скупченням народу є набагато більшою, ніж в інших місцях.
Заповнювати повістку не обов’язково має начальник центру територіального комплектування. Окрім нього є інші посадові особи, які можуть бути наділені відповідними повноваженнями, зокрема працівники місцевих адміністрацій, підприємств.
Зазвичай військові частини комплектуються за територіальним принципом. При цьому у разі, якщо потрібних спеціалістів немає в цьому регіоні, їх можуть залучати з інших регіонів.
Ситуація з добровольцями та призовниками
Планові завдання ставляться не просто по кількості людей, а по кількості потрібних спеціалістів. Саме через це на даний час не всіх добровольців мобілізували. Тож у разі виявлення в окремому регіоні бажання добровольця стати до лав ЗСУ, а відповідний регіон не комплектує такими спеціалістами, він буде стояти у черзі.
На законодавчому рівні немає добровільного підґрунтя для мобілізації, оскільки це є військовою службою за контрактом. Мобілізація, своєю чергою, є військовою службою за призовом. Тож призивати можуть осіб, які можуть і не хотіти ставати військовими. Боронити державу – законодавчо визначений обов’язок кожного громадянина України.
Чому вручення повісток збільшилося на заході країни
В Командуванні Сухопутних військ ЗСУ пояснили, що наразі в західних областях проживає більше громадян України у зв’язку з тим, що під час бойових дій значна частина населення мігрувала. Саме через це є велика потреба в уточненні військового обліку місць перебування військовозобов’язаних. Відповідно, й мобілізаційні плани там є більші.
Читайте також: Друга хвиля мобілізації – що потрібно знати чоловікам-переселенцям
Ірина Міщенко
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!