Сєвєродонецька громада потребує повного відновлення. У населених пунктах росіяни знищили критичну, соціальну та житлову інфраструктуру. Нині представники місцевого самоврядування вже мають плани майбутньої післявоєнного відновлення громади. Про це в інтерв’ю говоримо із директором комунального підприємства «Сєвєродонецьккомунсервис» Ігорем Глущенком.
Наскільки, за попередніми оцінками, була зруйнована Сєвєродонецька громада?
У ході військових дій, які розпочались у лютому 22-го року, Сєвєродонецька громада, за попередніми оцінками, була знищена десь відсотків на 95. Це – критична інфраструктура, це соціальна інфраструктура, це об’єкти жилищної, ну інфраструктури. Щодо повністю, ну повного зруйнування, це близько 99 жилих домів, це мова йде про дев’ятиповерхівки, кілька закладів освіти, заклади культури були ж також знищені. Щодо знищення важливих підприємств, такі підприємства як Сєвєродонецьктеплокомунерго, це підприємство, яке забезпечувало місто теплом в опалювальний період, і також підприємство, яке має значуще, це Сєвєродонецька ТЕЦ, вона була зруйнована повністю. За допомогою цієї ТЕЦ Сєвєродонецький азот отримував електроенергію. Також вона приймала участь в опалюванні нашого міста в зимовий період. Тобто значні, дуже значні руйнування відбулися в місті Сєвєродонецьку в період початку лютого і на протязі чотирьох місяців, який за весь час наше місто тримало оборону, тобто такі відсотки – це дуже страшні відсотки для наших жителів, для нашого міста, для всієї інфраструктури, такі руйнування відбулися в місті Сєвєродонецьк.
А якщо казати про громаду Сєвєродонецьку в цілому, чи є дані, наскільки там руйнування?
Щодо громади вцілому, так, якщо підемо по комунальним підприємством, починаючи з нашого підприємства. До лютого 22-го року я очолював інші комунальне підприємство, також воно зазнало обстрілів, зруйновані адміністративні будівлі, зруйновані технічні будівлі. Щодо інших підприємств також була руйнація в деяких значна, в деяких незначна, але те, що відбувалося на протязі наступальних дій, це також все ж мало своє відображення. Тому комунальні підприємства, вони приймали участь при в обороні міста, також підвергалися обстрілам і руйнуванням. Ці технічні споруди, в яких ми могли знаходитись, потім по дитячим садочкам також садочки були, нові садочки, які були відремонтовані до 22-го року, який по шосе Будівельників, по вулиці Гагаріна, ну тобто садочки, які були відремонтовані, вони також зазнали значних обстрілів, були повністю зруйновані. Тобто такі місця, де люди могли сховатися, де люди в цей період могли перебувати, це і освітні заклади, і інші другі заклади, вони руйнувалися на протязі 22-го року, за час наступальних дій, тобто за ці чотири місяці, повільно відбувалося руйнування міста. Обстріли були такої потужності, що будівлі не витримували і піддавалися повній руйнації.
Щодо підприємств критичної інфраструктури, також підприємства були зупинені по причині обстрілів, і також піддавалися обстрілам. Деякі цілі підприємства, незруйновані повністю. Але таке підприємство, як тролейбусне підприємство «Сєвєроденськтролейбус», то воно розташовано було так, що воно було поруч з котельнею 80 першого мікрорайону, яка належить «Сєвєродонецьктеплокомунерго», і поруч знаходиться Сєвєродонецьке тролейбусне управління. Ці два підприємства були повністю зруйновані, це ми бачили і тоді. І сьогодні можна побачити так і не відбувається нічого з цими підприємствами, і вони таки стоять зруйновані. Також на тролейбусному управлінні ми можемо побачити пошкоджені тролейбуси, які стоять, в яких були прильоти, тому це все оці всі підприємства на 95% зруйновані. Треба все створювати заново, всі комунальні підприємства для обслуговування міста, потрібно створювати заново.
Сєвєродонецька громада чи має загалом план відновлення? І що в ньому враховано?
Так, звісно, керівником військової адміністрації Олександром Сергійовичем було нами поручено завдання, це і управління жілично-комунального господарства, це і управління економіки, економічного розвитку, і взагалі всі комунальні підприємства, які займаються своєю діяльністю. Керівником було поручено нам таке завдання розробити план, потім уже і була розроблена додаткова управлінням економіки, це програма відновлення стратегічного міста. Кожна комунальне підприємство розробило свій план бачення, план відновлення свого комунального підприємства і кожне комунальне підприємство повинно було розробляти проект відновлення в тому направленні, в якому воно працює, тому це завдання ми виконали на протязі певного часу, бо була проблема така, як у нас не було інформації повної для того, щоб виконати завдання Олександра Сергійовича. Ми на протязі певного часу збирали тільки інформацію для відновлення, не просто для відновлення міста, а в заданні було таке запитання, ну тобто намагатися максимально план проєкту, щоб він був і відображав і історичну частину міста, це має дуже важливий шах для проєкту відновлення, тому що в нашому місті є стара частина міста, а є нова, тому ми це повинні були враховувати при розробці проектів, тому для цього понадобилась певний час для того, щоб ми зібрали інформацію, і потім, коли ми уже отримали цю інформацію, ми її собирали, буквально в різних в різних направленнях, то тоді ми вже перейшли до проєкту відновлення комунальних підприємств, тоді вже була розроблена за допомогою комунального підприємства сєвєродонецькі інвестиції та розвитку, програма відновлення, і тоді ми вже мали базу, і тоді вже розуміли, що нам першочергово потрібно робити після визволення міста, і тоді вже по комунальним підприємствам були розподілені проєкти, і ці комунальні підприємства, ми зробили такий програму відновлення, куди ми всі свої пропозиції, проєкти зложили, і сьогодні сєвєродонецька військова адміністрація в цьому плані виконала завдання. Ми маємо план відновлення, він дуже гнучкий, чому гнучкий, тому що для реалізації проєктів деяких потрібно фактично знаходитись в місті, тобто щоб мати стовідсоткову інформацію і розуміння того, чого ми хочемо зробити і як це треба зробити. Тому нам потрібно бути фактично в місті, тому це гнучкий проєкт, гнучка програма відновлення, в яку будуть вноситься додаткова інформація вже безпосередньо в місті, тому що так збудовано місто, і безпосередньо треба знаходитись в самому місці для реалізації цих проектів.
Ви казали, що комунальні підприємства долучилися до плану відновлення. Хто, можливо, ще долучився, якщо були такі?
До проєктів відновлення сєвєродонецьке комунальне підприємство «Сеєвєродонецьке агентство інвестицій та розвитку» заключає меморандум про співпрацю з громадськими організаціями, це насамперед і «Кризовий центр Сівірський Донець», який представляє Лена Нежельська, дуже багато було, участь приймав «Східноукраїнський університет імені Даля», близько п’яти, близько 500 пропозицій надійшло. У ході виконання цього завдання від людей надходили свої пропозиції декілька маємо. Декілька маємо і комерційних пропозицій, тобто ураховувалась громадська думка, вона ураховувалась, деякі проекти не можуть реалізовуватися без урахування громадської думки, тому що є думки є ті люди, які будували це місто, і ці люди також дзвонили, і мені дзвонили, бо я приймав участь в багатьох направленнях, в багатьох проєктах, і іншим керівникам комунальних закладів дзвонили. Чому? Тому що ці всі історичні речі ми не можемо знати, не можемо враховувати, а ці люди, я до них відносюсь з великою повагою, і я їх так і записав у себе, це лідери думок, тому з урахуванням громадськості, є проєкти, обов’язково будуть реалізуватися за участю громадськості. Тому що дуже така проста ситуація, наші люди в зв’язку з військовою агресією роз’їхались по Україні, роз’їхались по Європі, роз’їхались по всьому світу, і ці люди, коли узнали, що ми займаємося створюванням програми відновлення, дзвонили і казали, а чи можна так зробити, як в тому місті, а чи можна зробити так, як у Харкові, а чи можна зробити так, як у Тернополі, а чи можна зробити так, як у Європі. Тобто ми почули людей і намагалися максимально приблизити ці проекти. Ті проєкти, якими я займався, ну не тому, що я займався ними і хотів би, щоб вони реалізувались ці я я свої проекти максимально приблизив до того, що ці проекти себе зарекомендували, вони сьогодні працюють у Європі, вони сьогодні, на жаль, не реалізовані в Україні, але ми бачимо, що ті проекти, які я пропоную, і це незабаром Україна піде цим шляхом. Я приймаю в нараді, в онлайнах, в робочих, в робочому порядку приймає участь, і ми бачимо, що законодавець міняє законодальну базу для того, щоб нові проекти, нові джерела енергії надходили в нашу державу, і щоб люди могли користуватися цим в громадах, і це стало більш доступніше, і ці проекти запрацювали. Тобто ми для цього і покликані для того, щоб ці проєкти запрацювали, і ми почули громадськість, тому що дуже важливо, коли люди участвують в таких заходах. Можливо, десь щось хтось не враховує, можливо, десь щось хочеться додати, тому громадськість приймає участь на всіх рівнях, це і громадське об’єднання це і інститут Даля, це і створені такі філіали в Тернополі, в Кременчуці і в Лубнах такі платформи, на яких люди можуть обсуждати, обговорювати ці проєкти, тобто багато проєктів, які пов’язані з участю громадськості, це саме відновлення історичних пам’яток. Люди, які будували місто Сєвєродонецьк, вони краще знають, як це зробити, а ми повинні це зробити уже в сучасних умовах нашого світу, тому ми цим і займаємось.
Як комунікуєте, можливо, з людьми? Ви казали, що і люди дзвонили вам, і платформи створювали, як ще, можливо, які засоби комунікації є?
Сьогодні ми комунікуємо, для нас це є пріоритетом. Сьогодні Сєвєродонецька міська військова адміністрація створює платформу онлайн, на сайті Сєвєродонецької військової адміністрації є дуже багато інформації по поводу роботи, яка відбувається кожен день, по поводу проєктів. Тобто єсть онлайн-опитування, є анкетування, це відбувається безпосередньо в містах, там, де внутрішньо переміщені особи можуть приймати участь в дуже в різних направленнях. Тому Сєвєродонецька міська військова адміністрація максимально намагається дати цю інформацію, можливо, не всі люди сьогодні комунікують тому, що є технічні проблеми в Україні зі світлом, з пересуванням людей, з загрозою обстрілів, та же сирена, але військова адміністрація максимально на своєму сайті викладає інформацію, яка кожен день відбувається, відбувається робота, тому доволі плідно до цього питання підійшов керівник військової адміністрації, і ми можемо скористуватися сайтом ВЦА і побачимо, що медіа опубліковує інформацію кожен день, яка надходить до військової адміністрації.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!