Втікачі від війни – виклики для внутрішньо переміщених осіб і для приймаючих громад

22747
коментарі відсутні

Втікачі від війни – виклики для внутрішньо переміщених осіб і для приймаючих громад

Як переселенці з Луганщини адаптуються до нових умов проживання, як громади допомагають інтегруватись новим мешканцям, які основні проблеми виникають в обох сторін та які перспективи їх розв’язання – такі питання днями обговорювали в Києві на засіданні «круглого столу», який мав красномовну назву «Громади нам раді? Локація: Україна».

Захід був організований за ініціативи Луганської обласної військової адміністрації за сприяння ГО «Громадська ініціатива Луганщини». В обговоренні взяли участь керівники місцевих адміністрацій Луганської області, а також представники Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, програми «Демократична практика» Міжнародного фонду «Відродження», громадських організацій Луганщини.

 

«Три Ре-: локація, інтеграція, соціалізація»

 

Головними питаннями, що обговорювались за «круглим столом», була необхідність поєднання так званих «Три Ре», що означає релокація, реінтеграція та ресоціалізація. Саме ці процеси, коли вони втілюються в громадах задля підтримки внутрішньо переміщених осіб, є підґрунтям для їх безболісної адаптації у нових умовах.

Багато людей після вимушеного переселення розгублюються та не знають, як їм вижити. Роботу та житло втрачено, немає звичайних заробітків та засобів існування. Найлегший шлях – покладатись на сторонню допомогу. І вона надходить, причому доволі суттєва. Держава та благодійні фонди весь час від початку великої війни всіляко підтримують переселенців, приділяючи особливу увагу особам вразливих категорій.

Між тим ВПО – це потужний потенціал для приймаючих громад. Як трудовий, науковий, культурний, так і громадський. Якщо правильно та в повному обсязі використовувати цей потенціал, то самі переселенці отримають твердий ґрунт під ногами, а громади – економічний та соціальний поштовх для розвитку.

 

Втікачі від війни – виклики для внутрішньо переміщених осіб і для приймаючих громад - Фото №1

 

Захист прав ВПО є одним з пріоритетних напрямків роботи Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. У грудні 2022 року вийшла спеціальна доповідь Уповноваженого щодо додержання прав осіб, які постраждали внаслідок збройної агресії росії проти України, окремим розділом якої є забезпечення прав ВПО.

«Збройна агресія Російської Федерації проти України триває вже 9 років, багато внутрішньо переміщених осіб після 24 лютого 2022 року мали переселятись вдруге. Наразі необхідно створити такі умови, щоб внутрішньо переміщені особи у своїх нових громадах були не тягарем, а ресурсом та потенціалом для розвитку громади» – зауважила заступник Керівника Секретаріату Уповноваженого з прав людини Яна Любимова.

Таку думку цілком підтримав у своєму виступі директор програми «Демократична практика» міжнародного фонду «Відродження» Олексій Орловський. Він також розповів про можливості фонду щодо підтримки громад та їх мешканців.

Заступник Міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Павло Козирев наголосив, що наразі Україна переживає найбільше переселення з часів Другої Світової війни. Підтримуючи переміщених осіб, держава вже виплатила їм 60 млрд грн допомоги. Водночас власникам житла виплачується грошова компенсація за розміщення ВПО. З початку дії державної програми «Прихисток» сплачено вже більш ніж 800 млн грн.

 

Втікачі від війни – виклики для внутрішньо переміщених осіб і для приймаючих громад - Фото №2

 

Штаби підтримки переселенців

 

Через розв’язану росією війну 320 тисяч жителів Луганщини стали вимушеними переселенцями, багато хто вдруге. Нині луганчани живуть у всіх регіонах України, де ситуація більш-менш безпечна. Для їх підтримки на новому місці проживання створено цілу низку гуманітарних штабів. Кожним таким закладом опікується та чи інша місцева адміністрація, проте скористатись послугами можуть всі без виключення мешканці Луганської області.

 

Втікачі від війни – виклики для внутрішньо переміщених осіб і для приймаючих громад - Фото №3

 

У рамках заходу було презентовано досвід Лисичанської та Шульгинської військових адміністрацій щодо підтримки земляків. Штаби Лисичанської ВА працюють у Києві та в Дніпрі, Шульгинська ВА допомагає луганчанам у Чернівцях.

Загалом питання, що обговорювались на заході «Громади нам раді? Локація: Україна», схожі для всіх громад, що потерпають від російської агресії, зокрема, й Луганщини. Це й проблеми будівництва житла для переселенців, напрацювання механізму виплат компенсацій за втрачене майно  – все те, що потребує невідкладних рішень на державному рівні.           

«Під час круглого столу учасники обговорили стан справ та перспектив на Луганщині; перспективи реінтеграції після звільнення території Луганської області; нові ініціативи міжнародного фонду «Відродження»; співпрацю міжнародних організацій та місцевої влади; відродження економіки Луганської області у повоєнний час; потенціал місцевого самоврядування у питанні деокупації та реінтеграції, а також обговорили роботу гуманітарних штабів Луганщини», – окреслили основні питання у Попаснянській міській військово-цивільній адміністрації. 

Також додали, що за результатами круглого столу учасники розробили та погодили план дій, спрямованих на розв’язання проблем ВПО з Луганської області. Першочергові – це ресоціалізація та реінтеграція переміщених осіб на новому місці, сприяння їх прагненню бути корисними суспільству та державі.

Напрацьовані ініціативи були оформлені та затверджені відповідною резолюцією. Окрім іншого, в ній наголошено на необхідності більш тісної співпраці між органами місцевого самоврядування та ВПО, а також анонсовано початок діалогового процесу щодо розробки програм та проєктів спільно з міжнародними фондами з відновлення Луганщини після її остаточного звільнення.

Світлана Денисенко

Фото: Луганська обласна військова адміністрація


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика