Виїзд дитини за кордон: все, що потрібно знати батькам

Влітку виїзд дитини за кордон для відпочинку, участі в змаганнях чи конкурсах, спортивних заходах або для лікування є дуже актуальним. Але ті батьки, які вперше вирішили поїхати з дитиною за кордон або відправити сина\доньку з групою дітей, мають багато юридичних запитань. Вони стосуються віку дитини, документів, супроводження, дозволу (якщо батьки розлучені) тощо.

На головні питання ви можете знайти відповіді у цій статті.

Виїзд дитини за кордон до 16 років

Відповідно до ч. 3 ст. 313 ЦК України виїзд дитини за кордон без супроводу батьків можливий тільки після досягнення 16 років.

Дитина, яка не досягла 16 років, має право на виїзд за межі України виключно за згодою батьків (усиновлювачів), піклувальників та в їхньому супроводі або в супроводі осіб, які уповноважені ними, крім випадків, передбачених законом.

Виїзд малолітньої дитини за кордон можливий у супроводі:

  • батьків чи одного з батьків
  • усиновлювачів або з одним із них
  • опікунів чи одного з них
  • прийомних батьків або одного
  • супроводжуючої особи (осіб), які на момент виїзду з України досягли 18-річного віку
  • членів екіпажу літака, на якому вони прямують

Які документи потрібні

У ст. 2 Закону України «Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України» йдеться про те, що діти можуть виїжджати за кордон за наявності таких документів, як:

  • паспорт громадянина України для виїзду за кордон (з 1 квітня 2018 року став обов’язковим для виїзду за межі України для всіх українців, незалежно від віку);
  • проїзний документ дитини (не видається з 1 квітня 2015, але у разі наявності може використовуватись до закінчення терміну дії);
  • якщо дитина вписана в закордонний паспорт одного з батьків, та у його супроводі.

Виїзд родиною з України

Якщо дитина їде у супроводі обох батьків, то будь-яких письмових дозволів не потрібно.

Дозвіл на виїзд дитини за кордон з одним із батьків

Якщо дитина їде з одним із батьків, то потрібен нотаріально посвідчений дозвіл другого з батьків. У документі має бути вказано державу прямування та відповідний часовий проміжок перебування у цій державі.

Поїздка з уповноваженою особою

Якщо дитина перетинає кордон без батьків, то батько й мати мають надати нотаріально посвідчену згоду на це із зазначенням держави прямування та відповідного часового проміжку перебування у цій державі.

Виїзд у супроводі екіпажу літака

До повітряного перевезення приймається дитина, що подорожує без супроводу, тільки за умови заповнення батьками дитини або особами, які виконують їх обов’язки, відповідних належно оформлених документів та сплати послуг, встановлених правилами авіаперевізника. Вік дитини, яку можуть прийняти, визначено правилами авіаперевізника і визначається на дату початку перевезення від аеропорту відправлення, зазначеного у квитку.

Відповідно до розділу 2 глави VIII Авіаційних правил України «Правила повітряних перевезень та обслуговування пасажирів і багажу», затверджених Наказом Державної авіаційної служби України 26 листопада 2018 року № 1239, за категорією «дитина, що перевозиться без супроводу» можуть оформлюватись діти віком від 5 до 14 років у разі внутрішнього перевезення, діти віком від 5 до 16 років – у разі міжнародного перевезення, у разі трансферного перевезення, де є міжнародний сегмент, можуть оформлюватись діти віком від 5 до 16 років.

Дозвіл на виїзд дитини за кордон: нотаріус

Для оформлення згоди на виїзд дитини за кордон нотаріусу слід надати:

  • оригінал паспорта батька чи матері (або обох паспортів, якщо потрібна згода обох батьків);
  • ідентифікаційний код (коди) батька чи матері — в оригіналі або нотаріально завірені копії;
  • свідоцтво про народження дитини (оригінал).

Окрім того, вказується:

  • назва країни, в яку виїжджає дитина;
  • терміни перебування за кордоном;
  • дані (ПІБ, місце проживання) супроводжуючого — в разі, якщо дитина їде не з батьками)

Коли не потрібен дозвіл для виїзду дитини за кордон?

Офіційний дозвіл не потрібен, якщо:

другий із батьків є іноземцем або особою без громадянства (має бути підтверджено записом про батька у свідоцтві про народження дитини);

у паспорті (проїзному документі) дитини є запис про вибуття на постійне місце проживання за межі України. Також може бути відмітка про взяття на постійний консульський облік у дипломатичному представництві або консульській установі України за кордоном.

Що може замінити нотаріально посвідчений дозвіл від другого з батьків?

Це можуть такі документи або їхні нотаріально засвідчені копії:

  • свідоцтво про смерть другого з батьків;
  • рішення суду про позбавлення батьківських прав другого з батьків;
  • рішення суду про визнання другого з батьків безвісно відсутнім;
  • рішення суду про визнання другого з батьків недієздатним;
  • рішення суду про надання дозволу на виїзд з України громадянину, який не досяг 16-річного віку, без згоди та супроводу другого з батьків;
  • довідка про народження дитини, виданої відділом реєстрації актів цивільного стану, із зазначенням підстав внесення відомостей про батька відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України (під час виїзду дитини за кордон у супроводі одинокої матері);
  • свідоцтво про народження дитини, видане компетентним органом іноземної держави, що не містить відомостей про батька дитини, легалізованого або засвідченого апостилем, а також без будь-якого додаткового засвідчення у випадках, передбачених міжнародним договором України;

Виїзд дитини за кордон без згоди батька або матері: як це зробити без нотаріальної згоди

Нотаріальна згода одному із батьків, що планує виїхати з дитиною за кордон, не потрібна, якщо:

  • строк поїздки не перевищує 1 місяця;
  • має документ, що підтверджує місце проживання дитини з ним (рішення суду або висновок органів опіки та піклування);
  • має документ, що підтверджує мету й строк поїздки;
  • не має виконавчого провадження про примусове усунення перешкод у спілкуванні дитини з другим із батьків.

Для цього потрібно повідомити другого з батьків про державу перебування, мету та тривалість поїздки рекомендованим листом, якщо відоме місце його проживання. Окрім того, на кордоні пред’явити копію рішення суду або висновок органу опіки і піклування про визначення (підтвердження) місця проживання дитини з вами.

Як використати несплату аліментів для отримання дозволу на виїзд неповнолітньої особи за кордон?

Відповідно до ч. 5 статті 157 Сімейного кодексу України той із батьків, з яким за рішенням суду визначено або висновком органів опіки та піклування підтверджено місце проживання дитини, може самостійно вирішує питання тимчасового виїзду за межі України на строк до одного місяця та більше.

Один із батьків, який бажає виїхати з дитиною за кордон, може безперешкодно це зробити без нотаріальної згоди другого за таких умов (якщо інший з батьків є боржником зі сплати аліментів):

  • строк поїздки заплановано до 1 місяця та більше;
  • є документ, що підтверджує місце проживання дитини з ним (рішення суду або висновок органів опіки та піклування);
  • є документ, що підтверджує мету й строк поїздки;
  • є наявна заборгованість зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за чотири місяці, а якщо аліменти сплачуються на утримання дитини з інвалідністю, дитини, яка хворіє, то за три місяці.

Для цього потрібно, перш за все, отримати довідку про наявність заборгованості зі сплати аліментів. При перетині кордону необхідно з собою мати свідоцтво про народження дитини для підтвердження батьківства.

Окрім того, на кордоні потрібно буде пред’явити:

  • довідку про наявність заборгованості із сплати аліментів (у разі коли сукупний розмір заборгованості перевищує суму відповідних платежів за чотири місяці). Видається органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем;
  • документ, виданий лікарсько-консультативною комісією лікувально-профілактичного закладу, в порядку та за формою, встановленими МОЗ (у разі коли сума заборгованості по аліментах становить понад 3 місяці, але не більше 4 місяців).
  • копію рішення суду або висновок органу опіки і піклування про визначення (підтвердження) місця проживання дитини.

(за матеріалами Юридичного інтернет-ресурсу Протокол)


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!

Цей сайт використовує cookies