Часовоярська громада має невелику територію. Внаслідок реформи з Часовим Яром об’єдналася сусідня Калинівська сільська рада, до складу якої входили Богданівка, Калинівка та Григорівка. Культурні послуги в громаді надають п’ять закладів. Чим живе культурна Часовоярська громада?
Історична будівля в центрі міста Часів Яр
Візитівка Часового Яру – місцевий Будинок культури. Цій будівлі понад 90 років. Вона зберегла риси архітектури першої половини двадцятого століття та є цікавою з історичної точки зору.
Сама будівля – власність вогнетривкого комбінату, її орендує місцева влада для роботи закладу культури. Комбінат обіцяє передати в комунальну власність, але на це треба певний час.
Нинішня зима виявилась складною для Палацу культури. Це перший опалювальний період, коли будівля палацу ризикувала залишитись без опалення – комбінат відмовився опалювати соціальну сферу та житловий фонд у Часовому Ярі.
Питання довелось вирішувати швидко. Місцева влада під’єднала будівлю до нової модульної котельні, яка опалює школу та адмінбудівлі Часового Яру. Саме школа стала транзитною – до неї через теплотраси й підключили будинок культури. Наприкінці грудня минулого року тепло повернулось до палацу, каже заступник міського голови Олексій Кривиконь. Діти знов відвідують гуртки, в приміщеннях тепло.
Директорка Будинку культури Катерина Бубнова каже, що в палаці займаються 350 дітей та дорослих, функціонують танцювальний, театральний, вокальний колективи, є можливість займатись спортом. Велика зала вміщає 700 глядачів, маленька – сто. На другому поверсі – музей та галерея.
Спочатку будинок культури як установа став комунальним закладом, потім до комунальної власності громади забрали й музей. Усі місцеві свята проходять у будинку культури та на площі перед ним, доєднуються школи та військові.
Часовоярська громада зберегла та розвиває клуб у селі Калинівка
У селі Калинівка місцевий клуб відвідують люди різного віку – від дошкільнят до пенсіонерів. Малеча займається в гуртках «Ерудит», «Пізнайко», діти відвідують хореографічний та вокальний колективи, жінки різного віку співають у колективі «Водограй». Минулого року тут відкрили молодіжний клуб. Від 5 до 60+ – такий вік людей, які з радістю приходять до сільського клубу.
Андрій Кожененко, староста Калинівського старостинського округу, розповідає, що люди мали певні побоювання, коли об’єднувались з Часовим Яром. Хвилювались у тому числі через клуб, який могли б закрити. Але усі заклади в громаді зберегли, клуб продовжує функціонувати, як і раніше.
Директорка Калинівського клубу Світлана Андрєєва каже, що такий заклад потрібен у селі. Інших розваг нема, тому діти й дорослі спішать на гуртки, беруть участь у підготовці та проведенні свят, влаштовують чаювання, займаються спортом та співають у караоке.
Бібліотека з комп’ютерним класом
В адмінбудівлі Часового Яру розташувалася міська бібліотека. У бібліотечних фондах – 50 тисяч книжок.
Понад 1,1 тис. відвідувачів – стільки читачів зареєстровані в абонементному відділі. Якщо рахувати разом з читальною залою та інтернетом, то виходить 2,5 тис. людей користуються бібліотечними послугами в громаді, розповідає Віра Лосєва, директорка бібліотеки.
Тут встановлені комп’ютери з підключеним інтернетом, за потреби люди приходять користуватись ними, якщо такої можливості немає вдома. Усе – безкоштовно.
Школа мистецтв
У школі мистецтв навчаються 130 учнів. Тут три відділення – музичне, оркестрове та художньо-театральне, розповідає директорка Вікторія Філатова.
Переважна більшість учнів – місцеві, з Часового Яру. Але є декілька учнів, яких батьки возять з Калинівки.
Гуманітарним напрямкам – стратегічний підхід
Раніше в Часовоярській міській раді не було відділу культури. Усіма закладами культури опікувався заступник міського голови. Коли у 2020 році після місцевих виборів була створена Часовоярська громада, такий відділ також не створили. Культурним напрямком керувала безпосередньо заступниця голови Юлія Гороховик, яка в цілому займається усією соціальною сферою в громаді.
Щоб краще планувати та розробляти комплексні програми, в структурі місцевої ради створили новий відділ з чотирма напрямками – культури, спорту, сім’ї та молоді. Відтепер у громаді цими сферами займатимуться більш предметно.
«Наразі в ньому працюватимуть дві людини, начальник та спеціаліст. Також будуть два бухгалтери. Начальник уже призначений, оголосили конкурс на спеціаліста Але ми розуміємо, що для таких великих напрямків дві людини – це замало. Будемо планувати стратегічний розвиток», – каже Юлія Гороховик.
Ольга Нікуліна, «ЗмІнИ.Схід»
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках – YouTube або Facebook або Twitter. Долучайтесь!
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!