Як Чернівці приймають переселенців

Близько 50 тис переселенців з різних регіонів України на початок квітня прийняли Чернівці. Деякі з біженців оселилися на орендованих квартирах, інших розмістили в комунальних установах міста.


Про один із обласних закладів, який прийняв переселенців – читайте у далі.

Тимчасова домівка

Ще півтора місяці тому в гуртожитку професійно-технічного училища Чернівців жили студенти. В освітньому закладі готують фахівців зі сфери послуг. Від початку широкомасштабного вторгнення росії в Україну студентів з інших міст відправили по домівках. Нині усі вони здобувають освіту дистанційно.

А от гуртожиток став тимчасовим прихистком для понад 300 мешканців Київщини, Херсонщини, Харківщини, Донеччини та інших регіонів, де нині тривають активні бойові дії.

Переселенець з Донеччини Максим до Чернівців приїхав всередині березня ще до того, як в області офіційно закликали до евакуації. Чоловік їхав разом зі знайомими машиною. Дорога через усю Україну зайняла три дні. Зокрема, два рази зупинялися на ночівлю на Кіровоградщині та Хмельниччині. До гуртожитку в Чернівцях Максима спрямували волонтери.

«До цього я ніколи не був у Чернівцях. Прийняли тут дуже добре, турботливо. Я всім вдячний. Чернівці подобаються, але дуже хочеться додому», – зазначає Максим.

Перших переселенців у гуртожитку професійно-технічного училища почали приймати в ніч з 24 на 25 лютого. До поселення людей готувалися заздалегідь за погодженням з обласною військовою адміністрацією.

Першого дня в освітньому закладі розмістили понад півсотні переселенців і для більшості з них Чернівці були транзитним пунктом. Нині в гуртожитку живе близько 300 людей. Селять їх разом з домашніми улюбленцями.

Загалом з початку повномасштабного вторгнення в гуртожитку отримали тимчасовий прихисток майже тисячу людей. А от у 2014 році такого потоку переселенців зі сходу України не було, розповідає директор ПТУ. Він згадує, що в них жила лише одна родина з тимчасово окупованого Алчевська.

Умови для переселенців

Для поселення в гуртожиток немає якихось особливих умов. Лише чоловіки від 18 до 60 років мають стати на військовий облік до місцевого територіального центру комплектування. Кімнати в гуртожитку розраховані на проживання на 3-4 людини. У них є необхідна постільна білизна, ковдри та подушки.

«Ми понаходили білизну, яка в нас була. Десь стара була, але волонтери нову привозили, бо діти, які жили у гуртожитку користуються своєю білизною і забирають її додому попрати», – розповідає директор ПТУ Роман Цвірінько.

Тричі на день переселенців безкоштовно годують. Для тимчасових мешканців гуртожитку готують кухарі училища. Також у їдальні працюють майстри виробничого навчання, які допомагають із обслуговуванням людей. Продукти, з яких готують сніданок, обід та вечерю, переважно вітчизняні, але мали й гуманітарну допомогу з Румунії. Усі харчі, які доставляють волонтери до Чернівців, розподіляють між усіма закладами міста, де нині мешкають переселенці.

Організовують для переселенців й дозвілля. Цим займається військова адміністрація Чернівців. Для дітей з музичною виставою «Пан Коцький» приїжджали артисти місцевої філармонії. Ювенальна превенція розповідала юним мешканцям гуртожитку, як поводитися під час воєнних дій. З концертом приїжджав і гурт «Скай».

За медичною допомогою переселенці можуть звернутися до фельдшера в гуртожитку чи проконсультуватися з сімейним лікарем з місцевої лікарні.

Скільки тут можуть жити люди – конкретних термінів немає.

«Якщо чесно сказати, я би хотів, щоб це було якнайшвидше і всі вернулися додому. Люди уже живуть другий місяць і  немає питання про виселення. Ніхто нам не каже і ми людей не виселяємо. А куди людям дітися? Якнайшвидше закінчиться війна, щоб люди мали куди поїхати. Будуть мати куди поїхати, повірте, всі повернуться додому», – каже директор ПТУ Роман Цвірінько.

Повернутися додому поки що активно планують кияни. Деякі з них вже виїхали з гуртожитку.

Ірина Мартинова


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках – YouTube або Facebook або Twitter. Долучайтесь!


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!

Цей сайт використовує cookies