Як ЕкоТеатр  гастролював сходом України

Про проблеми навколишнього середовища мовою мистецтва розповідають глядачам школярі та громадські активісти. Проєкт “ЕкоТеатр – дія на майбутнє” народився у результаті співпраці ГO «Товариство активних людей», Луганського обласного центру народної творчості та ГО «Міст 3.10». Представниці організацій зустрілися під час проходження програми «Академія громадського активізму» та створили коаліцію для втілення у життя спільної ідеї.

На початку жовтня за допомогою анкетування  в соцмережах обрали 12 молодих учасників з Черкаської громади. Через метафоричне представлення себе в ролі пакета, що роками не розкладається або унікального дерев’яного стільця в умовах стихійних лісових пожеж та вирубки лісів в регіоні, молодь передає свої переживання про природу та передає власні почуття глядачу.

«Сьогодні кожен другий мистецький проєкт має бути про екологічні проблеми людства, бо все інше не буде мати значення, якщо ми програємо цю війну за виживання на планеті. Я рада, що цей проєкт в першу чергу робиться підлітками для підлітків, бо саме вони стануть свідками екологічної катастрофи, в яку ми їх штовхнули. І саме вони сьогодні можуть щось зробити. Також радію, що проекти про екологічні проблеми децентралізовані, бо децентралізація має прямий вплив не тільки на розвиток культури в Україні, а й на екологічну ситуацію в ній», – коментує режисерка Антоніна Романова.

Впродовж двох тижнів драматургиня Ірина Гарець, режисерка Антоніна Романова та композиторка Олександра Малацьковська навчали учасників театральної та вокальної майстерності, розповідали про драматургію та режисуру.

«Найскладнішим було те, що більшість з цих дітей ніколи не були в театрі. І займатися з ними театральною майстерністю – це ніби навчати малюванню тих, хто ніколи не бачив картин. Це складно, і це такий поступовий процес. Але той результат, що ми вже отримали, це дуже потужний прогрес для них, – розповідає режисерка та перфомерка Антоніна Романова. – Ми виконували класичні вправи на увагу, на довіру, на темпоритм. Якісь базові – на фантазію та уяву. Особливо нічого складного не було, але це допомагає розслабитися та здобути впевненості».

Актори-аматори  спробували себе в ролі журналістів, ведучих, пропрацювали образи створених персонажів, вигадали монологи, якими звертаються до глядачів із закликом берегти природу.

«Мій персонаж – дорожній знак Василь, – розповідає один з акторів Данило Чигирик. – Він мені здався цікавим, бо він стоїть на одному місті і бачить майже постійно однакову картину. Він хотів би стати світлофором та зупинити всіх».

Ще одна з учасниць, Віолетта Зарубіна, обрала своїм персонажем гнома Карла.

«Я давно була зацікавлена такими створінням, схожими на гномів, тому обрала його, щоб розповісти про проблеми за допомогою фантастичної історії», – каже дівчина.

Окрім того, серед персонажів – поліетиленовий пакет чи зірочка з хлопавки. У кожного є власне ім’я та історія.

«Чому я обрала саме поліетиленову зірочку? Бо жодне свято не обійдеться без хлопавки конфеті. На жаль, зазвичай люди забувають прибирати залишки свого свята. І ось мені спало на думку оживити одну зірочку з чарівної хлопавки, щоб вона спробувала розповісти людям про їхню шкоду природі», – розповідає Златослава Головко, школярка з Прелесного.

Прем’єру вистави-перформенсу «Голоцен»  показали онлайн в соціальних мережах Facebook та Instagram. Після показу – обговорення з глядачами нагальних проблем екології та шляхів їх подолання.

«Мені здається, що вистава «Голоцен», це спроба дітей вчергове постукати у напівзачинені двері майбутнього. Вони сподіваються, що двері посунуться, і молодь зможе пройти у придатне для життя середовище. А я сподіваюся, що ці двері будуть не на Марсі»,  – коментує драматургиня Ірина Гарець.

У листопаді та грудні виставу також показали для Сєвєродонецька та Лисичанська. Партнери проєкту і учасники з Донецької області долучилися онлайн, а саме дійство презентували у відеоформаті на каналі YouTube. Завершальний показ відбувся для  представників освіти, екологічних організацій, медіа та департаменту житлово-комунального господарства в режимі онлайн. Освітяни радили включити такі покази в шкільну програму 3-5 класів для розвитку екосвідомості школярів.

Матеріал опублікований в рамках проєкту “Покращення контенту локальних медіа через розвиток комунікацій та медіаграмотності у громадах” за підтримки Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США. / Supported by the U.S. Embassy in Ukraine. The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!

Цей сайт використовує cookies