У статті 38 Конституції України громадянам надано право брати участь в управлінні державними справами. Активно користатись цим правом для захисту своїх інтересів – наша задача і навіть зона відповідальності.
Ми вже розбирали багато інструментів участі громадян в прийнятті рішень на прикладі Статуту Краматорська. Окрему увагу приділяли такому засобу електронної демократії, як електронна петиція.
Та цими інструментами можливість впливу на владу не обмежується. Чинне законодавство передбачає більше законних методів впливу на владу, якими варто користуватись активніше. Частина з них стосується співпраці з місцевими радами.
Переглядати проєкти рішення місцевої ради
Проєкти рішень оприлюднюються на офіційному сайті місцевої ради. Як, наприклад на сайті Краматорської міської ради. Проєкти рішень мають бути оприлюднені не пізніше як за 20 робочих днів до їх розгляду на пленарному засіданні ради.
Кожен громадянин може подавати свої пропозиції до проєктів рішень та вимагати їх розгляду. Розглядати ваші пропозиції може як сам автор проєкту, так і постійна депутатська комісії на своєму засіданні або безпосередньо на пленарному засіданні місцевої ради. Все це нам дозволяє Закон “Про доступ до публічної інформації” (ст.15).
Моніторити ухвалені рішення
Ухвалені рішення оприлюднюються на сайті ради не пізніше 5 робочих днів з дня затвердження документа. Сам факт такого оприлюднення означає, що рішення набирає чинності. Громадяни можуть вимагати оприлюднення любого ухваленого рішення чи розпорядження та аналізувати їх.
Крім того, якщо ви вважаєте, що ухвалене радою рішення неправомірне, а проєкт цього рішення був оприлюднений менш ніж за 20 днів до розгляду на сесії або взагалі не був оприлюднений, ви можете скасувати це рішення у судовому порядку.
Слідкувати за порядком ухвалення рішень
Проєкти рішень місцевої ради розглядаються на засіданнях депутатських комісій. Про їх діяльність можна довідатись з протоколів засідань, в яких зазначаються питання до розгляду, пропозиції, особливості голосування депутатів.
Протоколи засідань мають бути опубліковані на офіційному сайті місцевої ради, а також надаються на запити на інформацію. Про це сказано в ст. 46 (частина 17) Закону “Про місцеве самоврядування в Україні”.
Крім протоколів можна ознайомитись з рекомендаціями та висновками постійної комісії. Вони також відкриті і оприлюднюються та надаються на інформаційний запит.
Таким чином, ви можете аналізувати пропозиції депутатів щодо проєктів рішень і відслідковувати голосування депутатів як під час засідань комісій, так і на пленарному засіданні місцевої ради.
Приймати участь у сесіях рад
Сесії місцевої ради складаються з засідань постійних комісій та пленарних засідань і відбуваються десь раз на місяць. Графік засідань публікується на сайті ради.
Засідання постійних депутатських комісій та пленарні засідання ради відкриті для громадян. Однак, варто поцікавитись детальним порядком прийняття участі в засіданнях, який може регулюватись у Положеннях про постійні депутатські комісії та Регламентах місцевих рад.
Ви можете приймати участь у роботі депутатських комісій. Саме на засіданнях комісій можна дізнатись всі деталі винесеного питання, подати свої пропозиції щодо їх покращення, залучити на свою сторону депутатів, що знадобиться при голосуванні. Також можна фотографувати та робити відео-зйомку обговорення та голосування депутатів місцевої ради.
Участь у пленарних засіданнях ради може бути особливо корисною. Тим більш у присутності представників ЗМІ, які фіксують кожне слово. Депутати швидше йдуть на поступки у вирішенні проблеми, більш уважні до виступів і аргументів громадян. Це сприяє позитивному вирішенню питання.
Олена Костенко, “Донеччина. ЗмІнИ”
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!