Як громадяни можуть долучитись до самоврядування

Усі ми, члени територіальної громади, є безпосередніми учасниками місцевого самоврядування, навіть, якщо обираємо міські, районні чи сільські ради. Ці вибори не позбавляють кожного з нас права брати участь у вирішенні питань місцевого значення.

Адже стаття 5 Конституції України визначає народ носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні. Здійснює свою владу народ безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування.

Проте важливо не просто мати право, а й активно ним користуватись. Які ж інструменти є в народа, щоб долучатись до самоврядування не лише раз на п’ять років під час виборів? І що цими інструментами ми можемо наврядувати, щоб не кивати на владу: «Це вони у всьому винні»?

Які інструменти є в нас для участі у прийнятті рішень

Перелік інструментів, якими користується окрема громада, можна прочитати в Статуті територіальної громади, або в Порядках, де розписані механізми впровадження окремих форм участі громадян у місцевому самоврядуванні.

Наприклад, Статут територіальної громади міста Краматорськ перелічує більше тринадцяти форм участі громадян у прийнятті рішень. Їх можна поділити на два варіанти. Перший – коли ініціатором залучення громадян до управління є обрані нами органи місцевого самоврядування. Такими інструментами є:

  • місцевий референдуми і вибори Краматорської міської ради, міського голови;
  • громадські слухання;
  • робота на виборних посадах місцевого самоврядування;
  • участь в конкурсах соціальних проєктів, реалізації соціального замовлення;
  • утворенням консультативно-дорадчих органів, у тому числі громадської ради при виконавчому комітеті Краматорської міської ради;
  • проведення громадських експертиз діяльності діяльності органів та посадових осіб місцевого самоврядування;
  • проведення консультацій з громадськістю;
  • доступ до публічної інформації.

В таких випадках наша задача – скористатись тим, що нам пропонують: приймати участь в конкурсах на посади та конкурсах соціальних проєктів, приходити на громадські слухання, звертатись до громадських приймалень, користатись публічною інформацією.

Та є інструменти, де тільки ми можемо бути ініціаторами і якомога активніше їх використовувати.

Загальні збори громадян за місцем проживання – скликаються мешканцями мікрорайону, житлового комплексу, вулиці, кварталу, будинку та іншого територіального утворення для обговорення найважливіших питань місцевого значення. На збори можна покликати депутатів любих рад, представників виконавчих чи державних органів, підприємств чи об’єднань громадян. Збори є правомочними при наявності на них більше половини громадян, які проживають на відповідній території. Процедура проведення зборів описана в Статуті громади.

Органи самоорганізації населення – це будинкові, вуличні, квартальні комітети, комітети мікрорайонів, районів у містах, сільські, селищні комітети, що регулюються окремим Законом “Про органи самоорганізації населення”. Їх основні завдання: створення умов для участі жителів району у вирішенні питань районного значення; задоволення соціальних, культурних, побутових та інших потреб жителів через організацію потрібних послуг та реалізацію програм.

Громадські слухання – спільне обговорення питань місцевого значення.  Вони цінні тим, що громада має шанс висказати свою думку і вплинути на рішення ще до його прийняття. Можуть бути ініційовані як органами місцевого самоврядування, так і членами територіальної громади.

Згідно Статуту Краматорска для такої ініціативи потрібно не менше 250 членів територіальної громади. Предметом обговорення на громадських слуханнях, наприклад, можуть бути:

  • проєкти нормативно-правових актів міської ради та її виконавчих органів;
  • проєкти та програми, що виконуються чи плануються до виконання в громаді;
  • звіти, доповіді чи інформація про роботу голови, депутатів, ради, посадових осіб місцевого самоврядування, комунальних підприємств, установ, організацій.

На громадські слухання можна зі звітом запросити посадових осіб підприємств, установ і організацій – надавачів послуг. Та інформація про вирішення інших питань, які стосуються інтересів всіх членів громади або її окремих частин: мешканців селищ, мікрорайону, кварталу, вулиці, будинків. Процедура організації громадських слухань описана в Статуті громади.

Місцеві ініціативи – це офіційна письмова пропозиція, що подається на розгляд місцевої ради будь-якого питання місцевого значення. Така ініціатива має бути обов’язково та першочергово розглянута на відкритому засіданні ради за участю учасників ініціативної групи. Кожна місцева рада самостійно вирішує, в якому порядку мають вноситися місцеві ініціативи.

Наприклад, щоб винести свій проєкт на розгляд Маріупольської міської ради, треба за 30 днів зібрати не менше 150 або 300  підписів (залежно від питання) зареєстрованих у Маріуполі дорослих членів громади. А Краматорська міська рада очикує на 250 підписів. Процедурні подробиці описані в Положенні про місцеві ініціативи, в якому прописані процедури ініціювання.

Індивідуальні та колективні звернення до органів та посадових осіб місцевого самоврядування. Це можуть бути як письмові, так і усні зауваження та пропозиції, що стосуються діяльності влади, заяви або клопотання щодо реалізації своїх прав і законних інтересів та скарги про їх порушення. Органи місцевого самоврядування та посадові і службові особи цих органів зобов’язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь. Подробиці процедури звернення в Законі України «Про звернення громадян».

Крім того, є інші форми, що не заборонені законом – зокрема в Краматорську використовуються такі як

Де взяти гроші на громадські ініціативи

Часто на пропозиції громадян влада відповідає: «Грошей немає». Втім є спосіб отримати фінансування саме вашого проєкту.

Бюджет участі – це ініціатива, завдяки якій громпда має право витратити частину виділених коштів бюджету на реалізацію проєктів громадян, які направлені на покращення життя у своїх громаді. Орган місцевого самоврядування виділяє частину бюджетних коштів саме на реалізацію проєктів, ініційованих громадою. Це реальна можливість спробувати свої сили у громадському житті.

Саме зараз є можливість подати свій проєкт на бюджет участі в Краматорську через платформу Громадський проєкт. Там же можна побачити вже запропоновані проєкти та залучити до голосування за свою ідею.

Майте на увазі, більшість механізмів громадянської участі передбачає обов’язок органів влади розглянути пропозиції громадян і надати мотивовану відповідь, а також вимагає висвітлювати процес розгляду на офіційних сайтах і в комунальних ЗМІ.

Олена Костенко. «Донеччина. ЗмІнИ»


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!

Цей сайт використовує cookies